Wiemy już, że lider Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw z ubiegłego roku - Grupa Kapitałowa BOS - nie będzie pierwszy w tegorocznym rankingu. Nie dlatego, że ma słabsze wyniki, ale dlatego, że jest już częścią spółki Emperia Holding z siedzibą w Lublinie, najlepszej firmy ubiegłego roku na Giełdzie Papierów Wartościowych. Sam BOS (nie jako GK, która jeszcze podlicza finanse) ocenia miniony rok bardzo dobrze. I to wcale nie ze względu na lepsze niż rok wcześniej wyniki finansowe (753 mln zł przychodu, czyli o ok. 60 mln więcej niż w roku 2006), co z powodu uruchomienia nowoczesnego systemu informatycznego wewnątrz firmy, który poprawia efektywność logistyki czy magazynowania.
Mlekpol pędzi....
Na miliard 750 milionów złotych ocenia swoje ubiegłoroczne przychody grajewski Mlekpol (trzeci w Złotej Setce). Zysk na pewno przekroczy 20 milionów. W nowe linie do produkcji serów i twarogów w Mrągowie i Zambrowie firma zainwestowała prawie 69 milionów złotych. Edmund Borawski, prezes spółki, podsumowuje, że to był rok nietypowy: z powodu wzrostu cen mleka, sera czy masła, co oczywiście nie cieszy konsumenta, ale producenta - owszem.
W tym roku Mlekpol zamierza zainwestować od 80 do 100 milionów zł w nowe produkty.
...Mlekovita goni
Również jak burza szła Mlekovita: jej przychody podskoczyły do 1,5 mld złotych. Firma właśnie liczy zyski.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wzrostu skupu mleka, bardzo dobrych cen w eksporcie, zdobywania kolejnych rynków i świetnej współpracy z Federacja Rosyjską - wylicza prezes Dariusz Sapiński.
Do augustowskiej fabryki BAT-a (koncernu tytoniowego produkującego m.in. popularną markę Viceroy) została przeniesiona produkcja z zakładu w Holandii. Spółka z drugiego miejsca Złotej Setki zwiększyła w związku z tym zatrudnienie o 80 osób.
- Docieramy się jako fabryka w nowych strukturach, ale to był udany rok - podkreśla Krzysztof Andruszkiewicz, członek zarządu British American Tobacco,
Drugi gigant, jeśli chodzi o używki, Polmos Białystok (6. miejsce w ubiegłorocznym zestawieniu) również zamknął zeszły rok na plusie.
- Pod każdym względem - mówi Henryk Wnorowski, prezes Polmosu. - Do tej pory za rekordowy uznawaliśmy rok 2004. W ubiegłym dynamika sprzedaży sięgnęła 3 proc. Zyski na pewno będą wyższe.
Rewolucyjne zmiany nie ominęły Zakładu Energetycznego Białystok. ZEB stał się częścią Polskiej Grupy Energetycznej, za dystrybucję energii odpowiedzialna jest teraz spółka ZEB Dystrybucja (przed podziałem siódme miejsce w rankingu "Kuriera Porannego").
- Konsolidacja dała lokalnym zakładom energetycznym spore korzyści - mówi Dominika Tuzinek-Szynkowska, rzeczniczka PGE (po zmianach kierownictwo ZEB-ów nie udziela informacji o firmie - przyp. red.). - Duży partner ma większą wiarygodność. A ponieważ PGE to duża firma, poszczególne spółki mają szansę wejść na giełdę.
Inwestycje i podwyżki
Szanse na awans, nie tylko w Złotej Setce, ma SOT Przemysłu Mleczarskiego - sieć hurtowni z centralą w Białymstoku. - Chcemy w 2008 roku wybudować nowy obiekt handlowy we Wrocławiu, otworzyć punkty przeładunkowe w największych miastach w Polsce - wylicza Grażyna Janowicz, członkini zarządu.
Obroty zatrudniającej 360 osób firmy wyniosły w ubiegłym roku ponad pół miliarda złotych.
Prawie tyle samo wyniósł ubiegłoroczny przychód Pronaru - producenta ciągników z Narwi (firma zamyka pierwszą dziesiątkę Złotej Setki). Spółka poprawiła rentowność, mimo kosztownych inwestycji (30 mln zł) w nowe biura i magazyny w Narwi, fabrykę w Strabli i unowocześnienie parku maszynowego. Pracuje tam o 342 osoby więcej niż rok wcześniej.