Złota Kielnia 2020: Łukasz Demurat i Jan Dąbrowski z ZSZ nr 5 w Białymstoku finalistami (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Łukasz Demurat zajął drugie miejsce, a jego kolega Jan Sebastian Dąbrowski był piąty. Tak wysokie wyniki osiągnęli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku na ogólnopolskim konkursie budowlanym „Złota kielnia”, który odbył się podczas Targów Budownictwa „Budma” w Poznaniu.

Konkurs odbył się podczas prestiżowych Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA w dniach od 3 do 7 lutego. Był to Finał Centralny 49. Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”, podczas którego rywalizowało po 6. najlepszych uczniów szkół zawodowych z całej Polski w sześciu kategoriach budowlanych.

Wśród finalistów było 2. uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku. W kategorii wykonywanie robót murarskich i tynkarskich drugie miejsce zajął Łukasz Demurat, zaś Jan Sebastian Dąbrowski wywalczył 5. miejsce.

Konkurs organizowany jest od ponad 40 lat. Jego formuła zbliżona jest do egzaminów zawodowych. Dzięki temu uczestnicy mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w zawodzie.

- Finaliści turnieju otrzymali rzeczowe nagrody i są zwolnieni z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, dlatego poziom rywalizacji jest bardzo wysoki - podkreśla Ewa Mikulak, wicedyrektor ZSZ nr 5 w Białymstoku.

Uczniowie ZSZ nr 5 w Białymstoku co roku biorą udział w tym turnieju i odnoszą poważne sukcesy. W 2019 r. wśród finalistów było aż czterech uczniów tej szkoły. W kategorii wykonywanie robót dekarskich zdobyli 3. i 6. miejsce, zaś w kategorii wykonywanie robót murarsko-tynkarskich, 3. i 4. miejsce. W 2018r. jeden z uczniów ZSZ nr 5 został najlepszym dekarzem w Polsce. Zdobył pierwsze miejsce w kategorii wykonywanie robót dekarskich oraz uzyskał tytuł najlepszego praktyka.

60 lat minęło jak jedeń dzień. Czyli jubileusz Zespołu Szkół...