Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złe czasy dla oszczędnych. Oprocentowanie może nadal spadać

Barbara Kociakowska [email protected] tel. 85 748 74 53
Złe czasy dla oszczędnych. Oprocentowanie może nadal spadać
Złe czasy dla oszczędnych. Oprocentowanie może nadal spadać sxc
Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy najlepsze oprocentowanie lokat trzymiesięcznych spadło z 5,1 do 4,2 proc., sześciomiesięcznych z 5,2 do 4,1 proc., a rocznych z 5,2 proc. do 4,35 proc.

Jak widać – im dłuższy okres, na który powierzamy bankom nasze oszczędności, tym większe jest oprocentowanie lokat.
– Z danych zebranych przez Expandera wynika, że najwięcej, nawet do 4,8 proc., można obecnie zarobić na lokacie  dwuletniej – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk tej firmy. – Jednak już niedługo na depozytach bankowych nie zarobimy więcej niż 4 proc.

Okazji nie będzie
Zauważa on, że tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy oprocentowanie najlepszych lokat spadło o prawie 1 pkt. proc. Tak mocny spadek oprocentowania, wynika przede wszystkim ze znaczącej obniżki stóp procentowych, jaka miała miejsce na początku marca, kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniżyła oficjalne stopy aż o pół punktu procentowego.
– Jednak obserwacja poszczególnych ofert pokazuje, że o ile średnie oprocentowanie lokat spadło w tym okresie również o około 0,5 pkt. proc., to najlepsze oferty spadły aż dwa razy mocnej – tłumaczy analityk Expandera.

Na przykład oprocentowanie najlepszej lokaty trzymiesięcznej spadło z 5,1 proc. do 4,2 proc., sześciomiesięcznej z 5,2 proc. do 4,1 proc., a rocznej z 5,2 proc.  do 4,35 proc.
Według Jarosława Sadowskiego, bezpowrotnie mija czas, kiedy mogliśmy liczyć na  wysokie odsetki na bankowych lokatach. Wcześniej tak dobre oprocentowanie wynikało z wysokiej inflacji, a także ze zwiększonego zapotrzebowania małych i średnich banków na fundusze z depozytów. Teraz, gdy inflacja spada, a do tego zwalnia akcja kredytowa banków, oferty depozytowe gwałtownie tracą na atrakcyjności.

b

Najpierw się zastanów
Wybierając lokatę, warto pamiętać o tym, że również w bankowych ofertach mogą czekać na nas pułapki. Może być to np. wciąż stosowane oprocentowanie progresywne lokat. W tym przypadku odsetki rosną w kolejnych okresach trwania lokaty, najwyższy poziom osiągając pod koniec jej trwania.
– To oprocentowanie z ostatniego okresu pojawia się często w reklamach sugerując, że lokata ma znacznie lepsze parametry niż w rzeczywistości – podkreśla analityk Expandera. – Zwracajmy uwagę także na to, czy prezentowana oferta nie jest jednorazowa, czyli taką lokatą, którą założyć można tylko jeden raz. Gdy taką lokatę będziemy chcieli odnowić, oprocentowanie będzie już znacznie niższe niż w przypadku pierwotnego depozytu.

W sytuacji, kiedy oprocentowanie bankowych depozytów jest niskie, wiele osób będzie szukać innych możliwości inwestowania. Warto jednak rozważyć, czy na pewno będziemy w stanie zaakceptować ryzyko z tego wynikające.
Niedawno do redakcji zgłosiła się  Czytelniczka, która zdecydowała się (za namową personelu bankowego) założyć lokatę połączoną z funduszem inwestycyjnym. W takim przypadku zazwyczaj można liczyć na wyższe,  niż standardowe, oprocentowanie części depozytowej i – oczywiście – na ponadprzeciętne zyski z części inwestycyjnej. Niestety, zamiast zarobić, dużo straciła.
– Jeszcze nie mogę się z tym pogodzić – mówi nasza Czytelniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny