MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zioła na ból głowy. Naturalne napary na migrenę, ból napięciowy i stres. Te herbatki zapobiegają bólom głowy i łagodzą ich objawy

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Naturalne preparaty mogą być wsparciem dla farmakologicznego leczenia pierwotnych bólów głowy. Zobacz na kolejnych slajdach, jakie zioła mogą pomóc na migreny i bóle napięciowe, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Naturalne preparaty mogą być wsparciem dla farmakologicznego leczenia pierwotnych bólów głowy. Zobacz na kolejnych slajdach, jakie zioła mogą pomóc na migreny i bóle napięciowe, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE victoriasennikova/123RF/thelivephotos/123RF(małe)
Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych, które dotykają nas na co dzień. W wielu przypadkach ustalenie jednej przyczyny powodującej migreny czy napięciowe bóle głowy jest trudne, bądź niemożliwe. W ich łagodzeniu pomocne mogą być zioła, z których przygotowuje się napary, odwary i nalewki. Regularne piecie naturalnych herbatek może pomóc także w zapobieganiu niektórym rodzajom bólów głowy. Zobacz, po które zioła warto sięgać.

Spis treści

Zioła na ból głowy. Napary z nich mogą przynieść ulgę i zapobiegać nawrotom migren

Wśród naturalnych produktów pomocnych w leczeniu bólów głowy wymienia się m.in. imbir, który dzięki zwartości olejków eterycznych zmniejsza ból i jednocześnie łagodzi mdłości często towarzyszące migrenom. Na liście produktów, które mogą pomóc w redukcji chronicznych bólów głowy, znajdują się także wiśnie! Swoją skuteczność zawdzięczają znajdującym się w nich barwnikom antocyjanowych. Już 20 szt. mrożonych wiśni jedzonych regularnie, każdego dnia, może pomóc w ustąpieniu bólów.

Także nasze łąki i ogrody są źródłem naturalnych preparatów, które mogą pomóc w łagodzeniu i profilaktyce pierwotnych bólów głowy. Na ich bazie można przygotować napary i nalewki. Należy jednak pamiętać, że każde zioło może wywoływać reakcje alergiczne i wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Te zioła mogą pomóc na ból głowy

Skąd biorą się bóle głowy? Podstawowy podział

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy wyróżniamy dwa rodzaje tego typu dolegliwości. Pierwsze z nich, pierwotne (samoistne) to takie, których przyczyny nie da się zdiagnozować. Dzielimy je na:

 • migrenowy ból głowy – pulsujący, napadowy ból głowy, który zlokalizowany jest zazwyczaj po jednej stronie głowy,
 • napięciowy ból głowy (NBG) – obustronny ból, o niewielkim lub umiarkowanym natężeniu, który ma charakter rozpierający lub uciskowy;
 • klasterowy ból głowy – silny lub bardzo silny, jednostronny, umiejscowiony w okolicy skroniowej, nadoczodołowej lub oczodołu, któremu często towarzyszą łzawienia oczu, wyciek z nosa, pojawia się o nad ranem lub w nocy i trwa do trzech godzin.
 • inne bóle samoistne spowodowane wykonaniem konkretnej czynności, np. wysiłkiem fizycznym, aktywnością seksualną lub kaszlem.

Wśród wtórnych, czyli objawowych bólów głowy, można wyróżnić te spowodowane m.in. przez:

 • urazy,
 • guzy mózgu,
 • nadciśnienie,
 • zakrzepicę,
 • zapalenia i krwawienia w obrębie mózgu.

Każdy ból głowy powinien być rozpoznany przez specjalistę. Jeśli zajdzie taka konieczność, zleci on wykonanie odpowiednich badań, a następnie leczenie. W przypadku bólów pierwotnych można skonsultować z lekarzem wprowadzenie do leczenia środków ziołowych.

Przy bólach samoistnych istotną rolę odgrywa higieniczny tryb życia, na który składają się m.in.: odpowiednia dieta, wystraczająca ilość snu, aktywność fizyczna i reedukacja stresu.

Źródła:

 • Wielka Księga Ziół, Lesley Bremness, Encyklopedia „Wiedzy i Życia”
 • Medycyna dawna i współczesna Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny