Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziobro: Zwrócę się do rządu o pozwanie Niemiec do TSUE za upolitycznienie sądownictwa

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
- Skieruję do Rady Ministrów wniosek o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa – mówił szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że choć Polska jest na arenie UE „wytykana palcami” za reformę sądownictwa, to – jego zdaniem – niemieckie sądy są wiele bardziej upolitycznione.

- Nasz kraj jest od jakiegoś czasu wytykany palcami. Powodem jest kwestia powoływania sędziów, co ma mieć znamiona polityczne – oświadczył w poniedziałek minister sprawiedliwość Zbigniew Ziobro.

Szef resortu wskazał, że Polska wprowadziła „zasadę odwołania się do woli parlamentu, jako jednego z elementów, przy powoływaniu sędziów”. - Wprowadziliśmy mechanizmy demokracji do systemu powoływania sędziów i ten fakt stał się naczelnym zarzutem, jakoby oznaczało by to upolitycznienie - powiedział Ziobro.

Jego daniem „to stało się głównym zarzutem względem Polski mimo przyjętych zabezpieczeń, które mają przed tym chronić”.

Ziobro dodał, że „praworządność jest filarem, na którym opiera się Unia Europejska”. - Jednak, by to wszystko działało, potrzebna jest równość wszystkich państw w kwestii praworządności – stwierdził.

Wskazał, że skoro zasadą UE jest równość traktowania wszystkich obywateli, należy przyjrzeć się również procesowi powoływania sędziów w Niemczech. - Wybór ten ma charakter czysto polityczny. O tym, kto będzie sędzią Sądu Najwyższego decydują de facto politycy (…) Dlatego skieruję do Rady Ministrów wniosek o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa. Jesteśmy w Unii Europejskiej i wszyscy muszą być równi wobec prawa – mówił minister.

Ziobro argumentował, że podstawą do wniesienia skargi może być art. 259 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który stanowi, że „państwo członkowskie może wnieść do TSUE sprawę przeciwko innemu państwu UE, jeżeli nie realizuje ono zobowiązań traktatowych”. - Mam nadzieję, że będziemy mogli przekonać się, biorąc pod uwagę ewentualny przyszły wyrok TSUE, że tak właśnie jest – mówił.

Minister stwierdził, że jeśli okazałoby się, że TSUE „stosuje inne normy i standardy prawne wobec jednego państwa, a inne wobec drugiego, to byłby to bardzo doniosły i ważny fakt, związany z oceną miejsca, w którym dzisiaj znajduje się Unia Europejska i miejsca, do którego zmierza w zakresie funkcjonowania i relacji ustrojowych między państwami i organami unijnymi”.

Kaczyński zapowiada zmiany w sądownictwie

Lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w nieźle na antenie RMF FM, że Izba Dyscyplinarna SN zostanie zlikwidowana, a za tym działaniem pójdą dalsze zmiany w reformie sądownictwa. Trzeba opanować tę anarchię, która dziś panuje w polskich sądach i trzeba zlikwidować te instytucje, które się nie sprawdziły. A Izba Dyscyplinarna się nie sprawdziła – powiedział polityk.

Oświadczył także, że zlikwidowane zostaną sądy rejonowe, a ich zadania przejmą dzisiejsze sądy okręgowe. - Wszystkie sądy będą miały status sądów okręgowych. To nie tylko poprawi sytuację sędziów, ale przede wszystkim poprawi sytuację tych, którzy przed sądami w różnych rolach stają - mówił prezes PiS.

Kaczyński dodał, że by „pozostawić dwuinstancyjność, powstaną nowe sądy - regionalne, w których kompetencjach będzie także rozpatrywanie skarg kasacyjnych. Dziś zajmuje się tym Sąd Najwyższy”. - Ten - po ewentualnych zmianach - miałby zostać okrojony. Będzie to sąd niewielki, taki, którego zadaniem będzie generalnie rzecz biorąc porządkowanie orzecznictwa – mówił wicepremier.

Wyrok TSUE i kary dla Polski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 14 lipca wydał wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego, zobowiązując Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących uprawnień tej Izby, wprowadzając tak zwane środki tymczasowe.

W odpowiedzi nasz rząd stwierdził, że KE nie ma środków, aby zawiesić działanie Izby, bez naruszania polskiego sądownictwa.

Z kolei 15 lipca TSUE stwierdził, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej, Vera Jourova poinformowała na początku września, że KE podjęła dwie decyzje dotyczące niezależności sędziów w Polsce. Poprosiła Trybunał Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę „za działania Izby Dyscyplinarnej, która nadal prowadzi sprawy i nie szanuje zarządzeń TSUE”.

Wobec Polski została także wszczęta procedura o naruszenie prawa europejskiego poprzez nieprzestrzeganie orzeczenia TSUE, które nakazało zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej.

Przedstawiciele polskiego rządu krytycznie ocenili działania KE, stwierdzając, że ta nie ma prawa w tym zakresie ingerować w polskie prawodawstwo.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ziobro: Zwrócę się do rządu o pozwanie Niemiec do TSUE za upolitycznienie sądownictwa - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny