Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zintegrowany System Kwalifikacji - nowe narzędzie, które pozwala formalnie potwierdzić kwalifikacje zdobyte w życiu. Również poza szkołą

peż
Na zdjęciu od lewej:Krzysztof Mnich, prezes Stowarzyszenia Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej, Agnieszka Godlewska, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, Beata Sulima, doradca regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, Anna Fiedorczuk, doradca regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz Bożena Barbara Krasnodębska, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.
Na zdjęciu od lewej:Krzysztof Mnich, prezes Stowarzyszenia Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej, Agnieszka Godlewska, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, Beata Sulima, doradca regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, Anna Fiedorczuk, doradca regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz Bożena Barbara Krasnodębska, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Sylwia Szeszko
Kwalifikacje to nie tylko świadectwo szkolne czy dyplom magistra. Wiedzę i umiejętności zdobywa się przez całe życie w różnych miejscach: w szkole, na uczelni, w pracy, na kursach, w sytuacjach codziennych czy ucząc się samodzielnie w domu. Można mieć kompetencje ważne dla pracodawcy, ale trudno było to udowodnić, bez certyfikatu, który by je potwierdzał. Właśnie dlatego uruchomione zostało w Polsce nowe narzędzie - Zintegrowany System Kwalifikacji. Pozwoli on na potwierdzenie tego, co już umiemy i uzyskanie formalnego dowodu na to, jakie mamy kompetencje.

Przedsiębiorcy potrzebują dziś coraz większej liczby wykwalifikowanych pracowników. Odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku i w gospodarce może być wdrażany obecnie w całej Polsce Zintegrowany System Kwalifikacji. Wspiera on weryfikację umiejętności, wiedzy i kompetencji społecznych kandydatów do pracy, a twórcy ZSK zapowiadają realne korzyści z tego tytułu dla biznesu regionalnego – w tym dla Białegostoku i województwa podlaskiego.

Zintegrowany System Kwalifikacji jest swego rodzaju mechanizmem umożliwiającym potwierdzanie umiejętności nabywanych przez całe życie, dzięki czemu można nie tylko odnieść sukces zawodowy, ale również w dość szybki i łatwi sposób uzyskać awans, przekwalifikować się, pozyskać pracownika o wymaganych kwalifikacjach.

Trzeba doganiać zmiany w gospodarce

Podobne systemy funkcjonują już w ponad 150 krajach na całym świecie, dlatego ZSK jest także dobrą alternatywą dla Polaków w kontekście zmiany kompetencji i kierunku zawodowego. Nie trzeba kończyć wyższych uczelni, aby podjąć pracę w zawodzie, w którym mamy już doświadczenie. Przystąpienie do walidacji (sprawdzenia tego, co faktycznie umiemy) i uzyskanie certyfikatu z danej kwalifikacji to dobre rozwiązanie, a korzyści płynące z otrzymania certyfikatu lub dyplomu pozwolą rozwinąć skrzydła pracownikowi, nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Przekrój kwalifikacji, które są w systemie, jest bardzo rozległy i obejmuje też obszary szczególnie istotne dla każdego z regionów – w tym Białegostoku i całego województwa podlaskiego.

Czytaj też: Instytut Badań Edukacyjnych w województwie podlaskim. Potwierdź swoje umiejętności i znajdź zatrudnienie

– Rozwój regionu podlaskiego na płaszczyźnie wielu sektorów jest niezwykle dynamiczny. Niegdyś podlaskie było kojarzone tylko z turystyką, rolnictwem oraz branżą spożywczą. W tej chwili to się zmienia. Region stawia na rozwój nowoczesnych technologii, tworzy dogodne warunki do rozwoju przedsiębiorczości, wzrasta atrakcyjność inwestycyjna Podlaskiego - zauważa Beata Sulima, Doradca Regionalny ZSK. - Rozwija się nie tylko na płaszczyźnie tradycyjnych gałęzi podlaskiej gospodarki, opierając je na innowacyjnych rozwiązaniach, ale rozwija również swój potencjał w branży informatycznej w obrębie coraz szerzej znanej Puszczy Krzemowej. Aby sprostać potrzebom tak dynamicznie rozwijającego się rynku, coraz bardziej istotna staje się potrzeba inwestycji w kwalifikacje pracowników. Jako doradcy regionalni ZSK, przedstawiamy system jako narzędzie wspierające pracodawców w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników i wspomagamy jego wdrożenie w naszym regionie.

Jak zaznacza Beata Sulima, w każdym z województw aktywnie działają doradcy regionalni, których zadaniem jest upowszechnianie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na gruncie lokalnym.

– Głównym naszym zadaniem jest tworzenie pomostów miedzy pracodawcami a organizacjami branżowymi, a także samorządem czy potencjalnym pracownikiem. Jako regionalni przedstawiciele ZSK jesteśmy zaangażowane w szerzenie wiedzy na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, jego założeń, zasad funkcjonowania oraz korzyści wynikających z aktywnego zaangażowania się w jego wdrażanie. Co istotne, prace nad systemem odbywają się zarówno na poziomie centralnym przy wsparciu ministerstw, jak i lokalnym – dodaje Anna Fiedorczuk, Doradca Regionalny ZSK.

Jak to działa?

Zintegrowany System Kwalifikacji gromadzi, opisuje i porządkuje informacje na temat kwalifikacji, które możemy uzyskać w dowolny sposób. Każda kwalifikacja (np. tworzenie witryn internetowych, pilotowanie imprez turystycznych, programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D czy montowanie stolarki budowlanej), czyli zespół wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, jest dokładnie opisana – wskazane jest, co należy wiedzieć i umieć oraz jaki zasób kompetencji społecznych posiadać, ażeby uzyskać formalne jej potwierdzenie i otrzymać certyfikat.

Do każdej kwalifikacji przyporządkowany jest także poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu można porównać je z kwalifikacjami nadawanymi w innych krajach. Kwalifikacje uzyskiwane w Polsce mają szansę stać się rozpoznawalne w Europie, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć pracę za granicą lub udowodnić kompetencje swojej kadry przed zagranicznym kontrahentem.

– Obecnie na rynku pracy istotą jest elastyczność, dostosowywanie się do potrzeb rynkowych. Konkurencja na rynku pracy jest bardzo duża - dodaje Anna Fiedorczuk. - Istnieje też ogromna potrzeba podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników oraz osób w procesie poszukiwania pracy. ZSK pozwala na potwierdzenie tego, co już umiemy, uzyskania formalnego dowodu na to, jakie mamy kompetencje – także te, które zdobywamy poza szkołą. Z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy potwierdzenie umiejętności pracownika pozwala wyeliminować błędy w rekrutacji. W konsekwencji taki mechanizm sprzyja obu stronom.

Bezbłędna rekrutacja i kompetentny zespół

Umiejętność zbudowania zespołu profesjonalnych i kompetentnych pracowników to dziś ważny atut przedsiębiorstwa, który nierzadko wpływa na konkurencyjność firmy i jej sukcesy. W zdobywaniu dodatkowych umiejętności i potwierdzaniu ich odpowiednimi dokumentami może pomóc właśnie ZSK.

Dzięki precyzyjnemu opisowi kwalifikacji w systemie dla pracodawcy staje się jasne, jakie umiejętności posiada pracownik mogący pochwalić się daną kwalifikacją, czego można od niego oczekiwać i co wniesie do firmy. Pozwala to na ograniczenie błędów podczas rekrutacji, a także jej przyspieszenie. Efekt: pracodawca szybko i precyzyjnie kompletuje dobrze dobrany, kompetentny zespół o wiarygodnych kwalifikacjach. Ma to bezpośredni wpływ na skuteczną realizację zadań w firmie, a co za tym idzie − konkurencyjność na rynku.

Korzyści, jakie niesie za sobą Zintegrowany System Kwalifikacji dla potencjalnego pracownika, mogą być rozpatrywane na różnych płaszczyznach: zawodowej, społecznej oraz psychologicznej. Po pierwsze, po potwierdzeniu formalnie swoich umiejętności, stajemy się bardziej pożądanym pracownikiem. Certyfikat możemy traktować jako atut podczas rekrutacji, ponieważ pracodawca może być pewien naszych kompetencji.

– Wiele zawodów znika z rynku. Wpływa na to cyfryzacja, rozwój przemysłu. Niektóre obszary przestają wymagać obsługi wykwalifikowanej kadry. Dlatego ZSK jest szczególnie kierowany do tych, którzy stają przed potrzebą przekwalifikowania, zmiany zawodu. Jest to narzędzie, które w praktyczny sposób pozwala podlaskim pracownikom pozostać aktywnym na rynku pracy, lub na niego powrócić, co jest korzystne nie tylko z punktu widzenia gospodarki, lecz również pod względem psychologicznym – dodaje Beata Sulima.

Kontakt z doradcami regionalnymi

Anna Fiedorczuk
e-mail: [email protected]
573 444 568

Beata Sulima
e-mail:[email protected]
573 444 569

Więcej informacji na stronie:www.kwalifikacje.gov.pl

Za prace dotyczące rozwoju ZSK odpowiedzialny jest Instytut Badań Edukacyjnych. h to instytut badawczy prowadzący interdyscyplinarne badania naukowe nad funkcjonowaniem i efektywnością systemu edukacji w Polsce. Instytut uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych i wdrożeniowych, przygotowuje raporty, sporządza ekspertyzy oraz pełni funkcje doradcze. Wspiera szeroko rozumianą politykę i praktykę edukacyjną. IBE współpracuje z centralną administracją publiczną i przedstawicielami samorządów. W 2017 roku Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych zdecydował się przyznać Instytutowi Badań Edukacyjnych kategorię A. Wysoko ocenił osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy oraz praktyczne efekty działalności naukowej IBE. Od 1982 roku Instytut jest wydawcą kwartalnika „EDUKACJA"

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny