Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimy nie można ignorować. Pod naporem śniegu załamują się dachy. (zdjęcia)

Janusz Bakunowicz
Nadchodząca odwilż spowoduje, że wzrośnie ciężar śniegu zalegającego na dachu.
Nadchodząca odwilż spowoduje, że wzrośnie ciężar śniegu zalegającego na dachu. Fot. Janusz Bakunowicz
Nie wytrzymał dach garażu w Bielsku Podlaskim. Wcześniej runął dach stodoły w Olszewku. Konstrukcje dachowe nie wytrzymują pod naporem śniegu.

[galeria_glowna]

Śnieg waży

Śnieg waży

Metr sześcienny śniegu waży około 245 kg.
W niesprzyjających warunkach waga może wzrosnąć do 600 kg.
Dlatego każdy centymetr śniegu na dachu to obciążenie rzędu 2,5 kg na metr kwadratowy.

A zbliża się odwilż i opady śniegu z deszczem. Strażacy apelują, by dla własnego bezpieczeństwa usunąć zalegający na dachach śnieg. Za niedostosowanie się do zaleceń grozi nawet kara grzywny.

Wczoraj w nocy runął dach garażu przy ul. Żeromskiego w Bielsku Podlaskim. Wezwani na miejsce strażacy usunęli resztki śniegu z dachu budynku, ale było już za późno. W garażu stało sześć samochodów. Załamany dach zniszczył dwa z nich. Właściciel oszacował straty na 40 tys. złotych.

Nie był to pierwszy taki wypadek w powiecie bielskim. Wcześniej w Olszewku, w gminie Brańsk załamał się dach stodoły.

- Przyczyną był zalegający na nim śnieg - informuje bryg. Jan Szkoda, oficer prasowy bielskiej Straży Pożarnej. - W budynku stały zwierzęta domowe oraz sprzęt rolniczy: kombajn, prasy, drobniejsze urządzenia wykorzystywane w gospodarstwie. W tym przypadku trudno jest oszacować straty. Choć uszkodzona została cała konstrukcja dachu, w wypadku nie ucierpiał ani sprzęt rolniczy, ani zwierzęta gospodarskie.

Następne dni mają przynieść odwilż i opady śniegu z deszczem. Taka aura oznacza, że wzrośnie ciężar śniegu zalegającego na dachach budynków.

Grubość śniegu, który obecnie leży, sięga 20, nawet 30 centymetrów. Stwarza to poważne niebezpieczeństwo i ryzyko uszkodzenia konstrukcji dachu.

- Tak było w Olszewku - dodaje bryg. Jan Szkoda. - Chociaż dach stodoły był spadzisty, nie wytrzymał pod naporem śniegu. Co dopiero mówić o dachach płaskich i wielkopowierzchniowych.

Strażacy ostrzegają, by nie ignorować ich apeli i usunąć śnieg. Jeżeli właściciel domu nie jest w stanie tego uczynić, może wynająć fachowców. Opłata za tę usługę na pewno będzie tańsza niż ewentualne likwidowanie strat związanych z uszkodzeniem konstrukcji dachowej.

Pamiętajmy też, że spadający z dachów śnieg czy sople lodu mogą uszkodzić parkujące pod nimi samochody. W Bielsku były już dwa takie wypadki.

Za uszkodzenia odpowiadają właściciele lub zarządcy budynków. Muszą oni usuwać śnieg z dachów swoich budynków. Nieprzestrzeganie tego obowiązku oznacza mandat nawet do 500 zł.

Galerie zdjęć znajdziesz w linku z lewej strony artykułu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny