Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima w tym roku mocno daje się kierowcom we znaki

Piotr Walczak [email protected] tel. 85 748 96 60 Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Jeżdżąc po dziurawych nawierzchniach łatwo o uszkodzenie opony czy felgi
Jeżdżąc po dziurawych nawierzchniach łatwo o uszkodzenie opony czy felgi
Jazda zimą. Przy tak zmiennej pogodzie jak w tym miesiącu musimy pamiętać o tym, żeby zawsze dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

- Niezależnie od aury jaką mamy za oknem, jako kierowcy powinniśmy być zawsze ostrożni i starać się jeździć bezpiecznie – przypomina Dorota Paluch, ekspertka ogólnopolskiej sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.

Ostatnie dni to częściej padający deszcz i dużo niższe temperatury w nocy niż w dzień. W efekcie nawierzchnia drogi może być dużo bardziej śliska.

– Pojawiają się również mgły, które mogą być dość niebezpieczne. Przykładem może być ostatni karambol, który miał miejsce na autostradzie A4 w okolicy Gliwic – dodaje Dorota Paluch. – Poza tym, ostatnie ciepłe dni to również mocno oślepiające słońce, które odbija się od szyb nadjeżdżających samochodów. Pamiętajmy więc o tym, aby niezależnie od pogody być zawsze czujnym, rozsądnym i ostrożnym na drodze, a wtedy zawsze bezpiecznie dojedziemy do celu.

Zobacz też:Bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze

Zimą warunki jazdy są bardziej ekstremalne niż w innych porach roku. Jest zimno, ślisko, mnóstwo śniegu, ruch na drodze spowolniony, częściej zdarzają się stłuczki, więcej czasu spędzamy w korkach.

Powinniśmy być przygotowani na takie warunki, wożąc w samochodzie trochę więcej rzeczy. Dorota Paluch radzi, co powinno znaleźć się w pojeździe: zmiotka, skrobaczka oraz odmrażacz w spreju do szyb (pamiętajmy, że nasz samochód powinien być dobrze odśnieżony, aby śnieg na szybach nie ograniczał nam widoczności oraz nie był zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego),

łopata do śniegu – przyda się, kiedy zakopiemy się w zaspach śniegu na parkingu i nie będziemy mogli wyjechać,

ciepły koc, gdybyśmy utknęli gdzieś z powodu nieprzewidzianej awarii,

skórzane rękawiczki, które idealnie nadają się do prowadzenia samochodu, nie powodując ślizgania się dłoni po kierownicy jak w przypadku wyrobów wełnianych,

ładowarka samochodowa do telefonu, abyśmy mogli zawsze zadzwonić po ewentualną pomoc,

- przydać się również może nawigacja i CB radio, dzięki którym w porę możemy ominąć utrudnienia na drodze,

okulary przeciwsłoneczne, wtedy nasze oczy nie będą się tak mocno męczyć, kiedy świeci zimowe słońce – światło odbijające się w płatkach śniegu ulega wielokrotnemu odbiciu, powodując, że większa jego część wraca do naszego oka.

Nie zapomnijmy również o tym, aby bak paliwa w naszym samochodzie był pełny. W okresie zimowym silnik potrzebuje więcej czasu na rozgrzanie się, co w efekcie powoduje spalanie większej ilości paliwa. Wynika to przede wszystkim z ujemnych temperatur powietrza, większych oporów olejów i smarów w układzie napędowym oraz oporów jakie samochód musi pokonywać podczas jazdy po zaśnieżonych drogach. Częściej używamy nadmuchów na przednią szybę, ogrzewania tylnej szyby, lusterek oraz siedzeń, co również ma wpływ na zużycie paliwa.

– Ostatnie ciepłe dni mogą nas bardziej pozytywnie nastrajać i mamy więcej energii, ale pamiętać należy o tym, aby tę energię dobrze wykorzystać, niekoniecznie na wciśnięcie gazu do dechy na drodze – mówi Witold Rogowski z ProfiAuto. – Rzeczywistość na polskich drogach jest nieco smutna. Po wcześniejszych mroźnych dniach nastąpiły te cieplejsze, ale również w efekcie mamy więcej dziur w asfalcie.

Pędząc z dużą prędkością nie będziemy w stanie ominąć mnóstwa dziur na drodze. Aby nie uszkodzić, w najlepszym wypadku, opony czy felgi zdejmijmy nogę z gazu i jedźmy ostrożniej.

_Opinia - Witold Rogowski, ekspert ProfiAuto: _Najważniejszą sprawą w zimie, jeśli chodzi o przygotowanie samochodu, jest to, abyśmy jeździli na zimowych oponach. Natomiast niedługo będziemy musieli przygotować samochód do wiosennych wojaży po naszych, już teraz dziurawych drogach. Końcem marca, początkiem kwietnia, kiedy już zima zakończy swoje panowanie, powinniśmy się udać do serwisu, aby sprawdzić stan takich elementów jak amortyzatory, sworznie, sprężyny zawieszenia, łączniki stabilizatorów, tuleje stalowo-gumowe oraz osłony przegubów.

Pamiętajmy, że nie powinniśmy bagatelizować takiego przeglądu i wymiany elementów zawieszenia, ponieważ mają one dość istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Samochód z np. pękniętą sprężyną zawieszenia czy uszkodzonym amortyzatorem nie będzie stabilnie trzymał się drogi oraz jego droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Poza tym, uszkodzony amortyzator może mieć również wpływ na pogorszenie widoczności w nocy, poprzez chwiejne lub nieregularne oświetlenie drogi.

Czytaj więcej:Jazda w zimowych warunkach

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny