Zima 2017 w Białymstoku. Sypnęło śniegiem. Mrozy też wracają...

  Zima 2017 w Białymstoku. Sypnęło śniegiem. Mrozy też wracają (zdjęcia, wideo)

  Julita Januszkiewicz jjanuszkiewicz@poranny.pl, TVN24 / x-news

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Piesi łamią ręce i nogi,dochodzi do kolizji. Autobusy i pociągi spóźniają się. Drogowcy nie nadążają za padającym śniegiem. Synoptycy ostrzegają, że zima szybko nie odpuści. Zaczną się duże mrozy
  Zima 2017 w Białymstoku. Sypnęło śniegiem. Mrozy też wracają
  1/19
  przejdź do galerii

  Zima 2017 w Białymstoku. Sypnęło śniegiem. Mrozy też wracają ©Wojciech Wojtkielewicz

  - Poślizgnęłam się i upadłam. Syn przywiózł mnie do lekarza, bo sama nie dojechałabym. Jest bardzo ślisko i niebezpiecznie - narzekała Zofia Kruk. W środę spotkaliśmy ją z ręką w gipsie, w poradni ortopedyczno - urazowej przy ul. Białówny. Tu są tłumy, bo zima zbiera swoje żniwo.

  - Mamy teraz więcej zgłoszeń pacjentów z urazami nóg i rąk. Dziennie przyjmujemy po 30 osób - wylicza Jarosław Kostro, lekarz ortopeda, kierownik przychodni.

  Przeczytaj też: Atak zimy 2017. Centrum miasta zasypane śniegiem, w regionie auta w rowach (wideo)

  Złamań i potłuczeń byłoby mniej, gdyby zadbano o stan chodników i ulic. A te są oblodzone i zasypane śniegiem. Bo od kilku dni jego opady są bardzo obfite. W dodatku dokucza wiatr. Magistrat zapewnia, że firmy odśnieżające pracują pełną parą.

  - Wszystkie ulice są przejezdne, ale na wielu z nich zalega warstwa zajeżdżonego i ubitego śniegu. Jeśli opady w ciągu dnia przekroczą wysokość 10 cm zostanie ogłoszona akcja czynna ciągła - mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta.

  Za usuwanie śniegu w mieście odpowiadają firmy: PHU Jacek Zarzecki i Garden - Com.

  - Pracujemy bez przerwy już drugą dobę. Na miasto wyjechały 33 pługosolarki, zaś na chodniki 24 ciągniki. Wysłaliśmy też ciągniki na osiedlowe ulice. Proszę mi wierzyć, robimy wszystko co w naszej mocy. Ale efekt jest jaki jest - przekonuje Barbara Gregorczuk z firmy Garden Com.

  Mimo to warunki na drogach są fatalne. - Na terenie całego województwa doszło do 32 kolizji, w tym dwóch wypadków drogowych. W samym Białymstoku zanotowaliśmy 16 kolizji - podsumował w środę podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik podlaskiej policji.

  Mundurowi przypominają, że podczas jazdy trzeba zachować szczególną ostrożność.

  - Opony muszą być wymienione na zimowe. Przed jazdą trzeba odśnieżyć samochód. Należy jechać wolno i zachować bezpieczny odstęp między autami - radzi asp. szt. Aneta Łukowska z podlaskiej policji.

  Problemy mają też podróżni. Bo opóźnienia notują też pociągi i autobusy.

  - Sytuacja nie jest łatwa. Rano niektóre autobusy komunikacji miejskiej opóźniły się o kilka, a nawet kilkanaście minut. Jeśli pogoda nie poprawi się, trzeba brać pod uwagę, że autobusy mogą nadal się spóźniać - uprzedza Anna Kowalska z magistratu.

  - Kilka pociągów dotarło do stacji docelowej z opóźnieniami - mówi Renata Gerasimiuk z Przewozów Regionalnych w Białymstoku.

  Ponad 40 minut później odjechał wieczorny pociąg do Ełku. Natomiast dwa z Białegostoku do Szepietowa i jeden do Ełku przyjechały w środę rano o prawie 30 minut później.

  - Jednak na około 70 kursujących codziennie pociągów, 95 procent z nich dojeżdża bez problemów - zapewnia Renata Gerasimiuk.

  Problemy mają też klienci PKS. - Na trasie zdarzają się opóźnienia. Są one spowodowane zaśnieżonymi, oblodzonymi drogami - wyjaśnia Cezary Sieradzki, prezes PKS Nova.

  Maciej Maciejewski, szef naszego biura prognoz zapewnia, że ta zima przypomina te z lat 70 i 80. - Bo w ostatnich kilku latach były one łagodne - przyznaje Maciejewski.

  W Białymstoku spadło 21 cm śniegu, zaś w Białowieży - 30 cm.

  Synoptycy zapowiadają, że w czwartek śnieg powinien przestać padać. Nadciągają za to srogie mrozy. - W nocy temperatury spadną do - 15 stopni Celsjusza, a w ciągu dnia będzie od -5 do - 7 stopni.

  Po 15 lutym powinno się ocieplić.


  Pogoda na dzień (09.02.2017) | PODLASKIE (źródło: TVN Meteo / x-news)

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (26)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (26) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka