Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone Świątki i przegląd kapel ludowych w muzeum już w niedzielę. Warto przyjść, posłuchać muzyki i wziąć udział w warsztatach

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Podlaski Instytut Kultury zaprasza na Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych – w niedzielę 28 maja, od godz. 11 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Podlaski Instytut Kultury zaprasza na Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych – w niedzielę 28 maja, od godz. 11 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej Materiały promocyjne/ Podlaski Instytut Kultury
Podlaski Instytut Kultury zaprasza na Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. Rozpocznie się on w niedzielę 28 maja, od godz. 11 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Odbędzie się tam też festyn etnograficzny „Zielone Świątki w Skansenie”.

„Zielone Świątki w Skansenie” to pierwszy z trzech dużych festynów etnograficznych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Organizowany jest co roku w dniu, w którym wypada to ruchome święto. Tym razem będzie to 28 maja. Przyjadą zespoły ludowe, będzie kiermasz sztuki ludowej i regionalnych kulinariów. Impreza wystartuje o godz. 11 i potrwa do 17.

Spis treści

Zielone Świątki - co to za święto

W kulturze ludowej Zielone Świątki to symboliczne zakończenie okresu zimowego, początek lata. Źródłem wielu zwyczajów kultywowanych przez wieki na podlaskiej wsi są przedchrześcijańskie obchody święta wiosny oraz towarzyszące im pradawne obrzędy agrarne i pasterskie.

Symbolem Zielonych Świątek, co znalazło odbicie w ich potocznej nazwie, zawsze była zieleń, liście tataraku, które rozsypywano na podłodze w izbie oraz zielone gałęzie brzony, lipy i klonu. Zielonymi gałązkami majono też pola. Olchę wtykano w zagony ziemniaków, żeby były białe i sypkie. Ziemię obsianą zbożem majono leszczyną, która jest giętka i odporna na wiatr.

Zielone Świątki były świętem pasterskim. Starano się zadbać nie tylko o zasiewy, ale i bydło.

Wiele spośród opisanych wyżej, zapomnianych już dziś zwyczajów, zespoły ludowe odtwarzają co roku podczas „Zielonych Świątek w Skansenie”, którymi Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej rozpoczyna zwykle sezon festynów etnograficznych. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, festynowi towarzyszyć będzie Przegląd Kapel i Śpiewaków Województwa Podlaskiego, którego organizatorem jest Podlaski Instytut Kultury. Można będzie też zrobić zakupy na jarmarku rękodzieła ludowego, sztuki ludowej i regionalnych kulinariów.

od 16 lat

Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

Wspomniany już Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych to ważne dla kultury ludowej wydarzenie. Dzięki niemu od lat udaje się dokumentować i upowszechniać, a tym samym chronić autentyczny repertuar ludowy, tradycyjny styl muzykowania i śpiewu. W konkursie biorą udział kapele ludowe, których skład i repertuar jest zgodny z tradycjami regionu, instrumentaliści soliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy – soliści oraz zespoły śpiewacze, a także młodzi uczestnicy ze swoimi „mistrzami”.

Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego jest jednocześnie kwalifikacją do 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym Nad Wisłą.

Program festynu „Zielone Świątki w Skansenie” 2023

  • 11-15 - Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego
  • 15-16 - Widowisko obrzędowe „Wodzenie kusta” (zespół „Żemerwa”)
  • 16.30-16.50 - Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”
  • 11-17 - Pokazy i warsztaty rzemieślnicze: plecionkarstwo (słoma żytnia, wiklina) tłoczenie oleju, wypał dziegciu, wyrób pojemników z kory, wyrób mioteł
  • 11-17 - Pokazy Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Trzaskawica”
  • 11-17 - Warsztaty wykonywania świec woskowych
  • 11-17 - Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej
  • 11-17 - Jarmark rękodzieła ludowego i regionalnych kulinariów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny