Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone przystanki w Białymstoku. Ekologiczne, piękne i wydajne (zdjęcia)

Robert Borowy
Robert Borowy
Zielony Białystok - Facebook
Białystok to jedno z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie powstały tak zwane zielone przystanki. Ekologiczna infrastruktura dodaje zieleni w przestrzeni miejskiej, a rośliny przyczyniają się do obniżenia temperatury i tworzą w upalny dzień przyjemny mikroklimat dla oczekujących na transport. Obecnie na terenie miasta znajduje się 11 zielonych przystanków.

Działania związane z tworzeniem zielonej infrastruktury w przestrzeni miejskiej jest efektem realizacji w Białymstoku Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu. Pierwsze dwie porośnięte zielenią wiaty pojawiły się latem 2019 roku w centrum miasta, na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Trzeci zielony przystanek stanął przy ulicy Pałacowej. O lokalizacji zdecydowali mieszkańcy, którzy w drodze głosowania wyłonili preferowane miejsce.

Przeczytaj:

Obecnie miasto Białystok posiada już 11 zielonych wiat, które zlokalizowane są nie tylko w centrum miasta, ale i na osiedlach miejskich. Ideą budowy przystanków było przystosowanie Białegostoku do zmian klimatu poprzez miejscowe obniżenie temperatury, ograniczenie tak zwanej miejskiej wyspy ciepła oraz retencję wody opadowej.

Każdą wiatę zielonego przystanku tworzy stalowa konstrukcja, zielony dach retencyjny w kształcie delikatnego łuku z roślinami z gatunku rozchodnik, system umożliwiający przechwytywanie i odprowadzenie wody opadowej, zielona ściana roślinna z bluszczu irlandzkiego oraz elementy towarzyszące jak między innymi podświetlona gablota reklamowa czy drewniane siedzisko.

Sprawdź:

Pomysł na powstanie kolejnych zielonych wiat w 2021 roku to efekt inicjatywy mieszkańców, którzy zgłosili projekt do Budżetu Obywatelskiego. Otoczone roślinami przystanki nie tylko wyglądają interesująco. Wprowadzają też zieleń tam, gdzie jest bardzo potrzebna – w miejscach oczekiwania na środek transportu. Roślinny dach przystanku obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzymuje nawet 90% opadów deszczu. Dodatkowo woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu oraz poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń.

Białostockie zielone przystanki zostały docenione na forum ogólnopolskim, co potwierdzają przyznane nagrody i wyróżnienia. Jak chociażby wygrana w kategorii Polski Krajobraz "Przestrzeń Publiczna" w 12. edycji Plebiscytu Polska Architektura.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny