Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone projekty w budżecie obywatelskim. A wśród nich budowa ogrodu miejskiego czy zielone przystanki autobusowe

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Zielony przystanek przy ul. Pałacowej.
Zielony przystanek przy ul. Pałacowej. UM w Białymstoku
Choć będzie to już druga edycja budżetu obywatelskiego, podczas której nie można już osobno głosować na tzw. zielony budżet, to mieszkańcy nie zapominają o projektach związanych z ochroną zieleni. Do przyszłorocznej edycji BO zgłoszono sporo projektów związanych z ochroną przyrody.

Jeszcze w edycji budżetu obywatelskiego na 2019 rok można było zgłaszać projekty w ramach tzw. zielonego budżetu. Była to osoba kategoria dotycząca zadań związanych z ochroną zieleni.

Służby nadzorcze wojewody stwierdziły jednak, że taka kategoria nie może w BO pozostać, bo byłoby to wbrew obowiązującym przepisom. Co prawda radni PiS na czele z Katarzyną Siemieniuk obiecali interweniować u wojewody w tej sprawie (zielony budżet został wprowadzony na wniosek mieszkańców - przyp. red.), jednak do tej pory zielony budżet nie wrócił.

Czytaj też: Zmiany w Budżecie Obywatelskim. Nie zagłosujemy osobno na zielony budżet i projekty edukacyjne

Niemniej białostoczanie nie zapomnieli o przyrodzie i w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego zgłosili całkiem sporo zielonych projektów. Chociażby budowę nadrzecznych bulwarów pomiędzy al. 1000-lecia Państwa Polskiego, ul. Radzymińską, a Sokólską. Czy stworzenie ogrodu miejski na skwerze Zankiewicza u zbiegu ul. Sienkiewicza i Towarowej, posadzenie większej liczby drzew i krzewów na placu zabaw i siłowni przy ul. Bacieczki oraz stworzenie rodzinnego parku nad rzeką Białą w okolicy ul. Kołłątaja. Jest też pomysł na stworzenie - wzorem tych, które powstały z inicjatywy miasta przy placu NZS i ul. Pałacowej - dziesięciu zielonych przystanków. Między innymi Konstytucji 3-go Maja/Cmentarz św. Rocha, Lipowa/św. Rocha czy Plac Jana Pawła II/Katedra.

Ciekawy wydaje się też projekt budowy botanicznych parków kieszonkowych na Nowym Mieście. Miałyby powstać przy ul. Transportowej, Zachodniej i Jasieńskiego. Natomiast przy ul. Orląt Grodzieńskich mógłby powstać e-skwer botaniczny. A przy K. Pułaskiego, Wspólnej i Strzeleckiej - kwiatowe kobierce.

Listę projektów zakwalifikowanych do głosowania poznamy do 8 września. Wtedy okaże się, czy projekty, o których mowa przejdą weryfikację. Głosować będziemy między 1 a 15 października. Ogłoszenie wyników planowane jest do 31 października.

Czytaj też: Budżet obywatelski Białegostoku. Mieszkańcy proponują pomniki dla Władysława Bartoszewskiego czy Franciszka Karpińskiego

Warto dodać, że właśnie zakończył się prace związane z rewitalizacją stawu przy ul. Mickiewicza i jego otoczenia. Zainstalowano pięć pomostów dla wędkarzy, wybudowano fragment rowu z kamiennym dnem. Utworzono też ścieżkę spacerową. Na środku stawu – tuż obok wyspy – pojawiła się wieża dla nietoperzy i jerzyków, a na pobliskich drzewach zainstalowane zostały budki dla ptaków, domki dla wiewiórek i specjalne domki dla jeży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny