Do końca stycznia w Zespole Szkół Rolniczych było dwóch wicedyrektorów. Ten trzeci, od sportu, pojawił się od początku lutego. Z innej szkoły średniej (uczył w niej przedmiotów humanistycznych). I to w sytuacji, gdy w niektórych placówkach oświatowych w Białymstoku likwidowane są stanowiska wicedyrektorskie z powodów oszczędnościowych.
– Jaki ważny interes społeczny, istotny z punktu widzenia zarządzania jednostką oświatową, był powodem utworzenia dodatkowego stanowiska wicedyrektora w trakcie roku szkolnego w Zespole Szkół Rolniczych w Białymstoku? – zapytała radna PiS Agnieszka Rzeszewska w interpelacji do prezydenta. – W oparciu o jakie przepisy nowy wicedyrektor został całkowicie zwolniony z zajęć dydaktyczno-wychowawczych? – dopytywała.
W odpowiedzi sekretarz miasta wyliczył, że w Zespole Szkół Rolniczych w roku szkolnym 2022/2023 funkcjonuje 40 oddziałów, w tym 8 oddziałów w liceum ogólnokształcącym oraz 32 oddziały w technikum. Zaznaczył, że podobna liczba oddziałów jest również m.in. w Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku (z czterema wicedyrektorami).
– Mając na uwadze właściwą organizację pracy szkoły, na wniosek dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych, organ prowadzący wyraził zgodę na utworzenie od 1 lutego 2023 r. trzeciego stanowiska wicedyrektora – informował Krzysztof Karpieszuk.
Podkreślił przy tym, że powierzenie stanowiska wicedyrektora zespołu zostało pozytywnie zaopiniowane przez radę pedagogiczną. – Za przyjęciem uchwały w powyższej sprawie głosowało 21 osób, przeciw - 1, wstrzymało się - 73 – wyliczał sekretarz.
I dodał: - W związku z tym, iż utworzenie stanowiska wicedyrektora nastąpiło w trakcie roku szkolnego i nie chcąc dezorganizować pracy nauczycieli (przydziału zajęć), wyrażono zgodę na zwolnienie wicedyrektora z realizacji pensum dydaktycznego w roku szkolnym.
Przy okazji sekretarz oznajmił, że średni miesięczny koszt zatrudnienia wicedyrektora w placówkach oświatowych Białegostoku wynosi od 7 297 zł do 1 1 846 zł. A co do zasadności likwidacji stanowisk wicedyrektorów w przedszkolach, to wynikała ona nie tylko z przyczyn ekonomicznych.
– Trudno jest porównywać zadania i obowiązki dyrektora przedszkola z obowiązkami dyrektora szkoły zawodowej, który dodatkowo przeprowadza egzaminy zewnętrzne (matura, egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie), praktyki zawodowe, współpracuje z pracodawcami i instytucjami rynku pracy oraz ze związkami sportowymi, a także zarządza kilkoma budynkami – tłumaczył sekretarz.
Sęk w tym, że gdy sekretarz miasta bronił decyzji o zatrudnieniu nowego wicedyrektora od spraw sportowych, został on odwołany z piastowanej od 1 lutego funkcji.
– Za zgodą organu prowadzącego i opinii rady pedagogicznej – informuje Andrzej Kamiński, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku.
Twierdzi, że w chwili powoływania nauczyciela na stanowisko wicedyrektora do spraw sportu nie posiadał wiedzy o toczącym się wobec niego postępowaniu dyscyplinarnym. I że zawiadomienie o przekazaniu do komisji pierwszej instancji wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego otrzymał w dniu 22.02.2023 r.
– Od przewodniczącej komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli przy wojewodzie podlaskim – mówi Andrzej Kamiński.
Odwołany wicedyrektor nadal jest pracownikiem Zespołu Szkół Rolniczych. Jak informuje dyrekcja szkoły, nie jest on zwolniony z pensum, ale nie otrzymuje dodatków: funkcyjnego, motywacyjnego i za wysługę lat.
Podlaskie Kuratorium Oświaty sprawy nie komentuje.
– Z uwagi na toczące się postępowanie dyscyplinarne wobec nauczyciela, Podlaski Kurator Oświaty w chwili obecnej nie udziela informacji w tej sprawie – informuje Barbara Szutko, rzecznik Podlaskiego Kuratora Oświaty. – Natomiast jeśli chodzi o kwestię zatrudnienia nauczyciela, osobą, która może udzielić takich informacji jest jego obecny pracodawca
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?