Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku. Biuro Pracy Eksperckiej już działa

(jul)
Od września 2019 roku uczniowie klas pierwszych technikum realizują w szkole zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej Biuro Pracy Eksperckiej
Od września 2019 roku uczniowie klas pierwszych technikum realizują w szkole zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej Biuro Pracy Eksperckiej ZST
W Zespole Szkół Technicznych w Białymstoku działa Biuro Pracy Eksperckiej. Młodzież uczy się poprzez doświadczenie.

Program został opracowany z myślą o potrzebie kształtowania u uczniów kompetencji przyszłości, które pozwolą im sprawnie funkcjonować w otaczającej ich rzeczywistości. Praca w programie ma przygotować młodzież do gotowości do zmiany i chęci nauki, otwartości na eksperymentowanie i doskonalenie się przez całe życie - tłumaczy Renata Frankowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku, jedna z autorek programu.

Uczniowie podczas zajęć, które odbywają się w ramach BPE uczą się samodzielnego myślenia, podejmowania decyzji, odpowiedzialności za swoje działanie a przede wszystkim wytrwałości. Uczniowie rozwiązują zadania: przedmiotowe, projektowe, detektywistyczne i pudełkowe w oparciu o realia i wiedzę z różnych przedmiotów. Realizując kolejne działania, finalnie uzyskują ocenę, która określa wkład ich pracy i zaangażowanie.

- BPE to program, w którym uczniowie mogą wiele zyskać i nic nie tracą - zapewnia Renata Frankowska.

Czytaj też: SP nr 9 w Białymstoku. Działa tutaj jedyne w województwie Biuro Pracy Indywidualnej (zdjęcia)

Damian Smółko uczeń klasy pierwszej technikum, który chce zostać mechanikiem stwierdza, że zajęcia mogą pomóc w przełamaniu barier komunikacyjnych i na pewno wzbogacić rozwój osobowościowy ucznia. Natalia Bazyluk, uczennica kształcaca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych podkreśla, że największe wyzwanie dla uczestników programu, to prezentacja efektów pracy na forum grupy, kiedy pojawia się stres przed publicznym wystąpieniem i obawa, co do tego, jak się zaprezentuje. Artur Brański dodaje, że towarzyszy pracy nad rozwiązaniem zadania dobra zabawa.

Docelowo program obejmuje dwa lata pracy uczniów. W przyszłym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych będą pełnić rolę tutorów dla swoich młodszych kolegów.

Autorki programu - Renata Frankowska i Halina Kondratiuk-Chudek wskazują, że program powstał z potrzeby kształtowania przede wszystkim kompetencji matematycznych, komunikacyjnych, kreatywności, zarządzania własnym czasem, a realizacja wynika z przyjemności pracy z młodymi ludźmi, którzy chcą, ale jeszcze ciągle za mało wierzą w swoje możliwości.

W sobotni wieczór (18 stycznia) maturzyści z Zespołu Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa bawili się na studniówce, w domu gościnnym Lech. Był tradycyjny taniec, wzruszające podziękowania i piękne stroje. Ale przede wszystkim nauczycielom, dyrekcji i uczniom tej szkoły nie zabrakło dobrego humoru. Salwy śmiechu wybuchały co chwilę zarówno przy stole, jak też choćby podczas grupowych zdjęć.

Studniówka 2020: Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku. Zo...

90 lat Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku. Zobacz, jak...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny