Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Ogólnokształcących nie utworzy gimnazjum w 2012 roku

Krzysztof Jankowski, (sj) [email protected] tel. 85 730 67 86
Lekcja w ZSO w Hajnówce
Lekcja w ZSO w Hajnówce ZSO w Hajnówce
W tym roku na pewno nie powstanie nowe gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce. Samorządy miejski i powiatowy nie doszły do porozumienia w tej sprawie. Burmistrz chce zapytać o zdanie mieszkańców i ogłosił konsultacje społeczne w tej sprawie.

Powołania gimnazjum przy tzw. Polaku chciał zarządzający ZSO powiat. Jednak musiał na to uzyskać zgodę miasta.

- Skoro radni nie podjęli decyzji, to znaczy, że nie uchwalili zgody na powołanie nowej szkoły - wyjaśnia Jarosław Grygoruk, sekretarz miasta Hajnówka.

- Ale my swój wniosek utrzymamy w mocy i zechcemy, by gimnazjum powstało od września 2013 roku - zapowiada wicestarosta Andrzej Skiepko.

Aby powołać nową szkołę, potrzebna jest zgoda burmistrza i starosty (zadaniem miasta jest edukacja od przedszkoli po gimnazja, a powiatu - w szkołach ponadgimnazjalnych).

- Każde odstępstwo od tej reguły wymaga zawarcia porozumienia pomiędzy zainteresowanymi samorządami - wyjaśnia Jerzy Kiszkiel, Podlaski Kurator Oświaty.

Temat powołania nowego gimnazjum budzi w Hajnówce duże emocje. Pośrednio dotyka bowiem zawsze gorących kwestii narodowościowych. Swoje gimnazjum, od 1999 roku, ma liceum białoruskie. Prowadzi je powiat.

- Zbiera bardzo pozytywne opinie - przyznaje starosta Włodzimierz Pietroczuk.

Dlatego starosta i dyrekcja Polaka chcą, aby podobne gimnazjum powstało przy ZSO nr 1. Byłoby ono kuźnią przyszłych uczniów i wyrównaniem szans w walce o podopiecznych z lepszą konkurencją.

Bo II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego ma ostatnio duże lepsze notowania. W ostatnim rankingu Perspektyw zajęło 12 miejsce w województwie. Polak jest dopiero 21. Rok wcześniej II LO było na 10 pozycji, a I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w ogóle nie znalazło się w zestawieniu.

Nowe gimnazjum to subwencja oświatowa, czyli pieniądze

Jest jeszcze jedna zaleta utworzenia gimnazjum. Za uczniami przyszłyby pieniądze z subwencji oświatowej.

- Nawet, jeśli powiat deklaruje, że zrzekłby się ich (takie stwierdzenia padły na ostatniej sesji miasta - red.), to trudno to sobie wyobrazić, bo subwencja automatycznie idzie za uczniem - mówią urzędnicy miejscy.

A starosta nie ukrywa, że powiat z chęcią zająłby się innymi hajnowskimi gimnazjami.

- Przejmowanie ich przez powiatowe szkoły średnie jest zgodne z tendencją lansowaną przez MEN. Chodzi nie tylko o efekty dydaktyczne, ale także i wychowawcze wynikające z sześcioletniego cyklu nauki w jednej szkole - przekonuje.

Powoływanie gimnazjów przez samorządy powiatowe jest jednak zjawiskiem dosyć rzadkim. W całym województwie mamy do czynienia tylko z czterema takimi przypadkami.

Mimo, że magistrat nie daje zgody na nowe gimnazjum, starostwo broni nie składa.

- Potrzeba trochę czasu i rozmów - uważa Andrzej Skiepko. - W ostateczności będziemy liczyć na zmianę ustawy o szkolnictwie, która pozwoliłaby powiatom na tworzenie szkół ponadgimnazjalnych.

Szansę mogą dać jeszcze konsultacje społeczne w sprawie utworzenia gimnazjum przy ZSO. Ogłosił je burmistrz. Od 23 do 30 kwietnia może się w nich wypowiedzieć każdy hajnowianin.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny