Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku odsłonił niepodległościową instalację (zdjęcia)

Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku odsłonił niepodległościową instalację
Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku odsłonił niepodległościową instalację Anatol Chomicz
Cztery przęsła, a na nich historia, m.in. podobizna marszałka Józefa Piłsudskiego i pierwsze godło niepodległej Polski. Ekspozycja ozdobiła ogrodzenie Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku.

- Każdy stara się uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości najpiękniej i najlepiej, jak tylko potrafi. My postanowiliśmy, że zrobimy coś, co będzie nas wyróżniało, ale będzie też charakterystyczne dla naszej szkoły, szkoły mechanicznej - mówi Małgorzata Kleszczewska, dyrektorka Zespołu Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 2 w Białymstoku.

Wczoraj niepodległościowa instalacja szkoły mechanicznej została oficjalnie odsłonięta. Zawisła na ogrodzeniu i można ją podziwiać od strony ulicy Wierzbowej.

- To cztery przęsła tematyczne wykonane z blach stalowych o grubości 5 milimetrów. Pierwsze przęsło upamiętnia datę odzyskania niepodległości, drugie przedstawia postać marszałka Piłsudskiego, na trzecim jest pierwsze godło niepodległej Polski - orzeł, natomiast czwarte przęsło - Wolny Białystok 19 lutego 1919 - ma upamiętniać wyzwolenie naszego miasta - opisuje Krzysztof Czerech, wicedyrektor mechaniaka, a jednocześnie pomysłodawca takiego sposobu uczczenia niepodległości.

O tym, co znajdzie się na przęsłach dyrektorzy szkoły decydowali wspólnie, z pomocą m.in. Roberta Sadowskiego, dyrektora Muzeum Wojska w Białymstoku. Projekt realizowany był kilka miesięcy. Trudne do wycięcia elementy - m.in. twarz marszałka czy symbol orła - wytwarzane były w firmie zajmującej się cięciem wodą. Elementy składali i spawali już sami uczniowie.

- Mamy takie poczucie, że włożyliśmy swój wkład w historię i zostanie po nas ślad. Będą to oglądać wszyscy. My jesteśmy dumni, zobaczymy, jak inni to ocenią? - uśmiecha się Mateusz Buzun, uczeń trzeciej klasy.

- Instalacja miała kilka celów: to upamiętnienie 100-lecia niepodległości, zaangażowanie naszej młodzieży w przedsięwzięcie, no a efekty mogą oglądać wszyscy białostoczanie - dodaje dyrektor Czerech.

- Rok odzyskania niepodległości bardzo łączy się z historią naszej szkoły. Za trzy lata, w 2021 roku będziemy obchodzić 100-lecie jej istnienia - przypomina dyrektor Kleszczewska.

Zobacz też:
Planujesz zmianę opon? Wtedy najlepiej to zrobić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny