Zespół Pieśni i Tańca Podlaskie Kukułki obchodził 40-lecie

Tadeusz Szereszewski
Podlaskie Kukułki dały jubileuszowy koncert
Podlaskie Kukułki dały jubileuszowy koncert Tadeusz Szereszewski
30 czerwca 2012 roku z okazji 40. lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Podlaskie Kukułki" i 50. rocznicy pracy artystycznej jej kierownika Mikołaja Turowicza w Bielski Domu kultury miał miejsce galowy 1441 koncert. w którym znalazły się akcenty i układy dawne i współczesne. Dwudniowy jubileusz obchodzony był w ramach VIII Zjazdu byłych członków zespołu.

- Inspiratorem organizacji zespołu był ówczesny dyrektor szkoły mgr inż. Aleksander Wiśniewski. Zaproponował on utworzenie i prowadzenie zespołu nauczycielowi tejże szkoły, miłośnikowi folkloru - Mikołajowi Turkowiczowi. We wrześniu 1973 r. zespół przyjął nazwę "Podlaskie Kukułki", którą zaczerpnął od tytułu piosenki ludowej. Repertuar zespołu oparty jest w głównej mierze o pieśni i tańce regionu podlaskiego - wspomina Marzena Turkowicz.

Na początku działalności "Podlaskie Kukułki" czerpały repertuar z folkloru z okolic Bociek, Ciechanowca, Brańska i Bielska Podlaskiego. Program szybko się rozszerzył o pieśni ludowe, patriotyczne, tańce z innych regionów naszego kraju, a nawet świata.

- Myśleliśmy, że to będzie jakaś krótka chwila, rok, dwa, ale było założenie dyrektora ówczesnego pana Aleksandra Wiśniewskiego, że ma to być stworzony zespół na miarę naszych możliwości i czasów Bielska Podlaskiego - wspominał Mikołaj Turkowicz, założyciel zespołu "Podlaskie Kukułki". Nie spodziewał się, że "Kukułki" przetrwają cztery dekady.

"Podlaskie Kukułki"w swoim repertuarze chcą zachować tradycję, która wśród najstarszych mieszkańców okolic Bielska jest wciąż żywa. W programie zespół posiada oprócz tańców narodowych, takich jak: polonez, mazur, kujawiak, krakowiak, oberek, również tańce regionalne - Kurpii, Łowicza, Rzeszowa, Lublina, Lachów Sądeckich.

- Młodzież rozwija tu swoje talenty wokalne i taneczne, uczy się współpracy w grupie. Ale żeby dojść do takiego poziomu potrzeba wiele pracy i wyrzeczeń - mówi Magdalena Sokólska - Ćwiczymy latami. Przede wszystkim, żeby dojść do perfekcji to trzeba wytrwale ćwiczyć.

W ciągu 40 lat zespół dał 1400 koncertów w Polsce i za granicą między innymi w Belgii, Turcji, Macedonii, Niemczech i na Węgrzech. Poza Podlaskimi Kukułkami w Polsce są jeszcze zaledwie dwa przyszkolne zespoły, które mogą pochwalić się podobnym stażem na scenie.

Zespół wielokrotnie zdobywał Złote, Srebrne i Brązowe Jodły na Festiwalu Harcerskim w Kielcach na przestrzeni lat 1975 - 1984. Już w 1977 r. Zespół zajął nie tylko I miejsce na Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Kolnie, ale i Puchar WDK za całokształt pracy w popularyzacji folkloru podlaskiego. Przypomnę też II miejsce na Jarmarku Dominikańskim, Festiwalu Zespołów Ziem Polski Północnej, Gdańsk, Sopot 1980 r., nagrodę Wojewody Białostockiego za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury 1981 r., Krzyż za Zasługi dla ZHP, z 1982 r., ważny dla Zespołu z racji, że wielu członków było harcerzami. Możemy się poszczycić Dyplomem Honorowym Ministerstwa Kultury i Sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury, Warszawa 1983 r., medalem pamiątkowym Festiwalu Folkloru w Mersin, w Turcji 1983 r., dyplomem Honorowym Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Bitoli, w Macedonii z 1986 r., odznaką Zasłużony Białostocczyźnie, 1987 r., nagrodą II Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Grodnie (Białoruś), pucharem Dyrektora WOAK Białystok za całokształt pracy artystycznej w popularyzacji kultury regionu Podlasia, byliśmy nagrodzeni na Festiwalu w Turcji, Antakya 1987 r. i Międzynarodowym Festiwalu w Bułgarii w 2011 r.
Dziś "Kukułki" czerpią z rozległego bogactwa ludowych piosenek, obrzędów, tańców i przyśpiewek. Nazwa zespołu wiąże się ze słowami dawnej piosenki, która wielokrotnie rozbrzmiewała podczas występów: "Kukułeczko, gdzieżeś przebywała,/ Żeś tak długo u nas nie kukała…".

Zespół posiada własną kapelę oraz ponad 200 kompletów strojów ludowych. Kostiumy, choreografia i muzyka, w połączeniu z pełną wigoru młodością i profesjonalizmem członków zespołu, zapewniają obserwującej występy publiczności niezapomniane przeżycia estetyczne i emocjonalne. Zespół działa w ramach zajęć pozalekcyjnych. Składa się z grupy wokalnej, tanecznej i 8 osobowej kapeli. Liczy 52 osoby.

Kierownikiem artystycznym nieprzerwanie jest Mikołaj Turkowicz, a kapeli jest Eugeniusz Sacharzewski, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bielsku Podlaskim. Choreografią zajmuje się Wiesław Dąbrowski, także choreograf w Zespole Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" w Białymstoku.

Po koncercie zespół otrzymał wiele dowodów wdzięczności od władz miasta, powiatu, wicemarszałek Walenty Korycki odznaczył Mikołaja Turowicza odznaką Honorową Województwa Podlaskiego. Starosta Sławomir Starski wręczył członkom zespołu pamiątkowe statuetki.

Warto podkreślić, ze dawni członkowie zespołu Mirek Szymański i Bogdan Drozdowski po ukończeniu studiów artystycznych prowadzą zespoły: "Skowronki" w Brańsku i dziecięcy zespół ludowy w Wysokiem Mazowieckiem. Osiem osób (Paweł Ryżyk, Grzegorz Turkowicz, Beata Bartoszuk, Edyta Sacharzewska, Marta Tymińska (Dyrektor GOK w Boćkach) i Aldona Michalczuk są aktualnie członkami zespołu "Klekociaki" przy GOK w Boćkach. W administracji państwowej i samorządowej pracuje Walenty Korycki, wicemarszałek województwa Podlaskiego, Stanisław Derehajło jest wieloletnim wójtem gminy Boćki i członkiem Zespołu "Klekociaki", Marta Tymińska jest dyrektorem GOK w Boćkach, członkiem i menedżerem Zespołu "Klekociaki".

Poprzez swoją działalność "Podlaskie Kukułki" ubogacają Ziemię Podlaską, staje się ona coraz piękniejsza i wyjątkowa. Zespół jest doskonała promocją Bielska Podlaskiego, Zespołu Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej i od 40 lat jest najbardziej rozpoznawalnym Zespołem w naszym regionie.

Z okazji jubileuszu Zespół wydał okolicznościową książkę.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie