MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” obchodzi 20-lecie

(dj)
Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”
Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” Jan Gromko/DK Śródmieście
Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” obchodzi 20-lecie. Jubileuszowy koncert odbędzie się 22 września w Auli Widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Filii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” obchodzi jubileusz 20-lecia pracy artystycznej. Jego kierownikiem artystycznym, choreografem i instruktorem prowadzącym jest Helena Szuhalska.

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” - historia

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” powstał w 1998 roku jako zespół instrumentalno-wokalno-taneczny; obecnie pracuje grupa taneczna zespołu i liczy 36 osób. Członkami zespołu są dzieci i młodzież białostockich szkół koncertujący w kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych i barokowych strojów dworskich. Szczególnie pięknie prezentują się na tle zabytkowej architektury, m.in. „Wersalu Podlaskiego” – pałacu hetmana Jana Klemensa Branickiego.
W repertuarze zespołu znajdują się tańce dworskie starofrancuskie, włoskie, angielskie i polskie. Zespół czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu, koncertuje również w innych miastach Polski (m.in. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zamek w Malborku, Muzeum Archeologiczne, Zamek Królewski w Warszawie, Ratusz w Tarnowie, Zamek w Pułtusku, Wawel, Rynek Główny, Sukiennice, Willa Decjusza, Pałac Biskupi Erazma Ciołka Pałac Krzysztofory, Plac Szczepański, Plac na Groblach w Krakowie, Rynek Główny we Wrocławiu, Bazylika Jasnogórska w Częstochowie, Zamek w Pieskowej Skale, Zamek Królewski w Niepołomicach, Katedra Kaliska w Kaliszu, Pałac Podonowskich w Bugaju k/Raszkowa, Zamek Książąt Czartoryskich w Gołuchowie) i za granicą: Rosja, Białoruś, Litwa, Łotwa, Czechy, Niemcy. Koncert w letniej rezydencji Branickich w Choroszczy został nagrany przez Telewizję Regionalną w Białymstoku.

Zespół jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, gdzie zdobył trzy Brązowe Harfy Eola (2001, 2008, 2009), pięć Srebrnych Harf Eola (2002, 2003, 2004, 2005, 2012), Nagrodę Wojewody Wielkopolskiego (2002) i Nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty (2004). W 2006 r. zespół zdobył Złotą Harfę Eola oraz GRAND PRIX Festiwalu. Dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu „Bydgoskie Impresje Muzyczne” (2002 i 2004). Od 2001 r. zespół bierze udział w warsztatach, a także prezentuje swoje umiejętności na Międzynarodowym Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” w Krakowie oraz kilkukrotnie w: Festiwalu Tańców Dworskich „Pawana” we Wrocławiu, Letnich Kursach Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie, Akademii Barokowej w Krakowie, Ogólnopolskich Letnich Warsztatach Muzyki Dawnej w Kaliszu.

Jubileuszowy koncert odbędzie się 22 września 2018 r. o godz.18 w Auli Widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Filii Uniwersytetu Warszawskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny