Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zegar bije, czas ucieka... - wystawa w ratuszu (wideo i mapa)

(wk)
Zegar kominkowy z pozytywką, XIX wiek - jeden z wielu pięknych eksponatów zgromadzonych w Muzeum Podlaskim
Zegar kominkowy z pozytywką, XIX wiek - jeden z wielu pięknych eksponatów zgromadzonych w Muzeum Podlaskim Fot. Wojciech Kędzia
Dziś w nocy, cofamy zegary z godz. 3.00 na 2.00. Oznacza to, że śpimy godzinę dłużej.

Dzięki odbywającej się dwa razy w roku zmianie czasu, w sposób wydajniejszy wykorzystywane jest światło dzienne.

Historia "przestawiania zegara" sięga XVIII wieku. Już Benjamin Franklin postulował, by ludzie wstawali i kładli się spac wcześniej. Dopiero jednak praktyczni Niemcy wprowadzili idee Franklina w czyn. 30 kwietnia 1918 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 w tył. Wkrótce potem pomysł ten zaadaptowali Anglicy i Amerykanie. W Polsce zmianę czasu stosowano w okresie międzywojennym, zaś od 1977 roku, nieprzerwanie, dwa razy do roku przestawiamy zegary. Wprowadzenie i odwołanie czasu letniego reguluje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2004 roku.

Czas jest na pewno pojęciem bardzo złożonym i inspirującym. Nie ma zarazem nic bardziej naturalnego, niż towarzyszący życiu czas.

Refleksji nad nim towarzyszyc może wystawa w Muzeum Podlaskim, zatytułowana "Zegar bije, czas ucieka… Z dziejów zegara i polskiego kalendarza". Ekspozycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza prezentuje kalendarze wydawane od XVI do XX wieku. Druga - zegary.

Połączenie to jest nieprzypadkowe. Zarówno kalendarz jak i zegar służą rachubie czasu. Przesuwające się wskazówki zegara odmierzają czas po okręgu, bez końca. Nawet wtedy, gdy nikt na niego nie patrzy. Z równomiernym rytmem zegara kontrastuje zmierzający ku końcowi czas kalendarza.

Dzięki wystawie zobaczyc można jak onegdaj radzono sobie z rachubą czasu oraz jak myśl astrologiczna i techniczna udoskonalała mechanizmy zegarów.

Wyświetl większą mapę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny