Ze złożeniem wniosku o nową emeryturę warto poczekać do 1 marca. Twoja kwota bazowa będzie wyższa o 302,89 złotych.

Redakcja
Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego mogą złożyć wniosek o ustalenie prawa do emerytury jeżeli spełniają określone przepisami warunki. Nie należy utożsamiać ustalenia prawa do nowej emerytury z przeliczeniem świadczenia.

Przypomnijmy kiedy można było przejść na wcześniejszą emeryturę, np. pracujący w warunkach szczególnych mogli przejść na emeryturę o 5 lat wcześniej czyli kobiety w lat 55 a mężczyźni w 60 lat, kobiety pracujące dłużej tj.30 lat i mające 55 lat, osoby z ustaloną wcześniej II grupą inwalidzką a od 1997 roku z całkowitą niezdolnością do pracy - mężczyźni w wieku 60 lat, kobiety w wieku 55 lat, nauczyciele z Karty Nauczyciela bez względu na wiek przy stażu pracy 30 lat.

W celu ustalenia prawa do nowej emerytury należy złożyć wniosek o emeryturę ZUS Rp-1 i kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych ZUS Rp-6 z wpisanym okresem zatrudnienia po przyznaniu prawa do wcześniejszej emerytury. Nie mając wymaganego 30 miesięcznego okresu ubezpieczenia po przyznaniu emerytury wcześniejszej nie jest możliwe ustalenie nowej emerytury z zastosowaniem nowej kwoty bazowej do obliczenia części socjalnej.

Przy ustalaniu wysokości nowej emerytury do części socjalnej wynoszącej 24% kwoty bazowej przyjmuje się kwotę bazową obowiązującą w dniu złożenia wniosku przyjmując, że składający wniosek ma spełnione wszystkie uprawnienia.

Od 1 marca 2009 r obowiązuje nowa kwota bazowa wynosi ona 2578,26 zł, wzrosła o 302,89 zł.

Przykład:
Wniosek o ustalenie nowej emerytury złożyła Pani Krystyna 20 lutego 2008r, a 60 lat ukończy 5 marca 2009r., w tym przypadku będzie przyjęta kwota bazowa obowiązująca od 1 marca 2009. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że wniosek wpłynął w lutym ponieważ Pani Krystyna wiek emerytalny osiągnie 5 marca tym samym spełniła warunki do ustalenia prawa do emerytury już w marcu.

Należy mieć na uwadze tę okoliczność, że nowe wnioski o emeryturę rozpatrywane są według obecnie obowiązującego prawa, co oznacza, że okresy zatrudnienia dzieli się na okresy składkowe i nieskładkowe i może się okazać, że ustalenie nowej emerytury będzie mniej korzystne.

Jeżeli chodzi o osoby pobierające emerytury kolejowe wraz z deputatem węglowym nowy wniosek o emeryturę z racji osiągnięcia wieku 65 lat będzie rozpatrywany w oparciu o zapisy ustawy emerytalnej, a one nie przewidują prawa do deputatu węglowego.

Od stycznia tego roku składając wniosek o ustalenie emerytury po emeryturze nie ma wymogu rozwiązania umowy o pracę. Praktycznie oznacza to tyle, że jeśli ktoś spełnił warunki osiągając powszechny wiek emerytalny, ma 30 miesięczny okres zatrudnienia po przyznaniu emerytury może złożyć wniosek nadal pozostając w zatrudnieniu. Inaczej niż w minionym roku ZUS będzie wypłacał to nowe ustalone świadczenie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie