Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie i bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie

Krystyna Kościewicz [email protected] tel.085 682 23 95
Tegoroczni laureaci etapu powiatowego konkursu „Na najlepiej wykonane zadania prewencyjne" w programie „Zdrowie i bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie”
Tegoroczni laureaci etapu powiatowego konkursu „Na najlepiej wykonane zadania prewencyjne" w programie „Zdrowie i bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie”
Placówka KRUS w Hajnówce podsumowała V edycję programu prewencyjnego.

Najlepsi w powiecie

Najlepsi w powiecie

Laureaci etapu powiatowego konkursu "Na najlepiej wykonane zadania prewencyjne" w programie "Zdrowie i bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym":
I miejsce - Janina i Mirosław Szelengowiczowie, zam. Ogrodniki gm. Narew;
II miejsce - Marzena i Walenty Sadowscy zam. Chrabostówka gm. Narew;
III miejsce - Andrzej Tychoniuk, zam. Czyże;
IV miejsce - Barbara i Piotr Bielkiewiczowie zam. Mochnate gm. Hajnówka;
V miejsce - Eugenia i Jan Suchodołowie zam. Słobódka, gm. Narewka.

Nasze działania spotykają się z dużym zainteresowaniem rolników - mówi Mirosław Romaniuk, kierownik hajnowskiej placówki KRUS. To pierwszy program, jaki KRUS zapoczątkował w całym kraju. Jako placówka terenowa bardzo się cieszymy, że jesteśmy w nim od początku. Edukację prowadzimy także wśród najmłodszych uczniów.

Zlikwidowano setki zagrożeń

Program "Zdrowie i bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym" ruszył w 2004 roku we wsi Klejniki, gmina Czyże. Został pozytywnie przyjęty przez rolników. Rok później uczestniczyli rolnicy z całej gminy Czyże, a w następnych latach już z gmin Narewka, Kleszczele, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka i Narew. W ciągu pięciu lat programem zostało objętych 96 gospodarstw, w których zlikwidowano 393 zagrożenia wypadkowe.

W tym roku, do konkursu zgłosiło się 26 rolników. Komisja stwierdziła 248 zagrożeń wypadkowych. Podczas wizytacji w gospodarstwach omawiano z rolnikami, w jaki sposób można zlikwidować występujące zagrożenia. Przy ponownych odwiedzinach komisja stwierdziła, że rolnikom udało się wykonać 144 zadania prewencyjne. Założyli m.in. 12 osłon na przekaźniki mocy w sprzęcie rolniczym, 10 pilarek tarczowych wyposażyli w niezbędne osłony, w 13 gospodarstwach pojawiły się bezpieczne drabiny, w 15 zabezpieczono włazy stropowe, w 20 gospodarstwach przygotowano podstawowe środki ochrony osobistej do pracy, 81 drzwi wyposażono w zabezpieczenia przed samozamykaniem. W 9 gospodarstwach wykonane zostały lepsze zabezpieczenia instalacji elektrycznej. Do ważnych zadań należą przede wszystkim nieutwardzone podwórza oraz występujące w budynkach inwentarskich wysokie progi. Trudno to wyeliminować z dnia na dzień.

Nie ma obowiązku troski o bezpieczeństwo

Z analiz prowadzonych przez hajnowską placówkę KRUS wynika, że do głównych przyczyn wypadków przy pracy rolniczej należą: nieznajomość bądź nieprzestrzeganie zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie, zły stan nawierzchni podwórzy oraz bałagan w pomieszczeniach gospodarczych, nieostrożność, używanie maszyn i urządzeń niespełniających norm bezpieczeństwa, niestosowanie odzieży i ochron osobistych oraz niewłaściwy sposób wykonywania pracy.

- Rolnik ustawowo nie jest zobowiązany do troski o bezpieczeństwo pracy - tłumaczy Mirosław Romaniuk. - Żadne przepisy nie mówią o tym, żeby zabiegał o poprawę bezpieczeństwa w swoim gospodarstwie. To sprawia, że rolnik, mając na uwadze jakieś doraźne korzyści, na co dzień zapomina o bezpieczeństwie własnym, trosce o swoje zdrowie i życie, a także osób bliskich, członków rodziny pracującej w gospodarstwie. Dlatego odpowiednie działania prewencyjne muszą być prowadzone. Zajmuje się tym Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Do działań tych namawiamy instytucje i organizacje. I zwykle nam pomagają.
KRUS w Hajnówce od kilkunastu lat prowadzi działania prewencyjne mające na celu wyeliminowanie przyczyn wypadków. Działania te są wielokierunkowe. - Organizujemy szkolenia i kursy dla rolników, spotkania z uczniami w szkołach, jak bezpiecznie pomagać rodzicom w gospodarstwie rolnym - tłumaczy Eugenia Malinowska, inspektor prewencji PT KRUS w Hajnówce. - Prezentowane są filmy, organizowane konkursy, których celem jest przekazywanie wiedzy jak ustrzec się przed wypadkami.

- Dziękuję tym, którzy dostrzegli nasze kroki do polepszenia warunków bezpieczeństwa w gospodarstwie - powiedział Mirosław Szelengowicz, zdobywca pierwszej nagrody. - Punkty zdobywała cała moja rodzina. Robiliśmy to nie dla mediów i poklasków, tylko dla własnego dobra. Nasze działania przyczynią się do bezpiecznej pracy. Postanowiliśmy zmodernizować okienko włazowe na strych, bo kilka lat temu wchodząc tam miałem wypadek. Każda poprawka wpływa na korzyść samym sobie. Dziękuję wszystkim sponsorom i organizatorom konkursu. Takie akcje powinny być prowadzone w jak najszerszej skali. Zachęcam tych, którzy nie uczestniczyli dotychczas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny