Przebarwienia na zębach stają się intensywniejsze wraz z wiekiem, ale również na skutek naszych złych nawyków. Co robić, by zachować biały uśmiech na dłużej?

Kolor zębów zależy nie tylko od nawyków, ale w pewnym stopniu również od genów. Jeśli tak jest w naszym przypadku, wtedy sprawdzą się tylko profesjonalne metody stosowane u dentysty. Specjaliści przestrzegają, żebyśmy nie robili niczego na własną rękę, bo z zębami nie wolno eksperymentować.

- Wybielanie zębów sodą oczyszczoną, pastą z węgla drzewnego, sokiem z cytryny czy kurkumą jest niebezpieczne.

Działanie wybielające jest tutaj pozorne i wynika głównie z właściwości abrazyjnych, czyli ściernych tego typu produktów. Nie wybielą one zębów, mogą je jedynie rozjaśnić ścierając zewnętrzne osady, a często wręcz odwrotnie, przebarwić jak w przypadku kurkumy lub nawet uszkodzić szkliwo - mówi dr Joanna Oleksiak, stomatolog z Poznania.

W miarę jak się starzejemy, ściera się szkliwo, czyli zewnętrzna warstwa pokrywająca ząb. Wówczas zaczyna spod niego przebijać tkanka leżąca pod szkliwem i w obrębie korony, czyli zębina, która ma charakterystyczny żółty odcień - stąd zmiana zabarwienia zębów.

- Jeśli poddajemy się profesjonalnemu zabiegowi wybielania w gabinecie, to po nim musimy stosować tzw. białą dietę, to znaczy unikać spożywania barwiących napojów i dań. Jeżeli to zlekceważymy, efekty zabiegu utrzymają się maksymalnie rok. Z kolei przesada również nie jest wskazana - wybielanie zębów zbyt często może sprawić, że będą praktycznie transparentne i nabiorą niebieskiego odcienia - ostrzega stomatolog.

Gdy palimy, musimy z nałogiem się rozstać. Uważajmy też na leki. Antybiotyki, szczególnie te na bazie doksycyliny, tetracykliny czy preparaty żelaza w formie płynnej mogą nie tylko uszkodzić zęby, ale też trwale je przebarwić.

Najprostszą czynnością pomagającą zachować biel zębów jest oczywiście codzienna higiena. Należy myć zęby minimum dwa razy dziennie. Regularne i precyzyjne szczotkowanie zapobiega powstawaniu plam i nalotów, szczególnie przy linii dziąseł. Bezpiecznie można używać past o wskaźniku ścieralności RDA wynoszącym 45, powyżej 45 najwyżej 2 razy w tygodniu.

O inne, sprawdzone metody wybielania zapytajmy dentystę. Przy niewielkich nalotach, na przykład na skutek odkładania się kamienia nazębnego można wykonać zabieg pełnej higienizacji, czyli skalingu i piaskowania. W ten sposób usuniemy nalot i złogi z powierzchni zębów. Jeśli to nie pomoże, możemy się zdecydować na profesjonalny zabieg wybielania zębów - metodą z użyciem lampy, lasera lub metodą nakładkową.