Zdobądź przydatne kompetencje. Startują bezpłatne kursy Orange Digital Center

Materiał informacyjny Orange
Chcesz nadążyć za zmianami w świecie pełnym technologii? Szukasz szans na rozwój - także pod kątem zdobycia lepszej pracy? Mieszkasz w powiecie sejneńskim, wysokomazowieckim, hajnowskim i zambrowskim, zgłoś się do Szkoły Kodowania w Orange Digital Center. To bezpłatne kursy online, które uczą programowania od podstaw, zapewniają indywidualne wsparcie trenerów i doradców zawodowych. Wszystko po to, żeby łatwiej ci było zaplanować nową zawodową ścieżkę w branży, która ma zapotrzebowanie na nowych pracowników, ale wymaga też konkretnych umiejętności.

Nauka programowania to szansa

Nie każdy ma dostęp do możliwości zdobywania nowoczesnych kompetencji. A te stają się coraz ważniejsze w pracy i w życiu codziennym. Widać to już po ogłoszeniach o pracę – coraz więcej stanowisk wymaga od kandydatów cyfrowych umiejętności choćby na podstawowym poziomie. Na rynku jest też ogromne zapotrzebowanie na programistów i programistki, a tworzenie stron internetowych, aplikacji i różnych produktów cyfrowych to dziś ogromna gałąź gospodarki.

Nauka programowania jest szansą na wejście do tej branży, a dodatkowo pozwala lepiej zrozumieć, jak działają rozmaite technologie, rozwinąć logiczne myślenie i wejść w świat cyfrowy „od kuchni”. Bardzo często - poznać też ciekawych ludzi z nietuzinkową pasją i zdobywać szybkie awanse.

Orange Digital Center

W wielu mniejszych miejscowościach trudniej o atrakcyjne szkolenia czy kursy w tym zakresie lub są zbyt drogie na kieszeń przeciętnego mieszkańca. Dlatego Fundacja Orange zadba o tych, którzy z różnych powodów mają utrudniony dostęp do nowoczesnej oferty edukacyjnej lub nie mogą sobie pozwolić na udział w płatnych kursach. A potrzebują zmiany i rozwoju nowych umiejętności, by zadbać o swoje zawodowe sprawy.
Dlaczego? Jest organizacją społeczną z 17-letnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów edukacyjnych, które rozwijają kompetencje dzieci, młodzieży i nauczycieli. Działa też na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym i analizuje na bieżąco potrzeby w tym zakresie.

Fundacja właśnie otworzyła nowy projekt – Szkołę Kodowania Orange Digital Center, do której można się zgłaszać, żeby skorzystać z bezpłatnych kursów i nauczyć się programowania od podstaw. Trenerzy i trenerki w prosty i przystępny sposób „krok-po-kroku” wytłumaczą zagadnienia i zaprezentują zadania praktyczne. Do wyboru są dwa języku programowania: Java i Python. Od następnego roku dostępna będzie także trzecia opcja: UX. Zakwalifikowane osoby będą mogły skorzystać też z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami IT, webinarów technologicznych, networkingu i inspiracji. Zdobyte umiejętności będą potwierdzone certyfikatem.

Szkoła Kodowania to coś więcej

Ta inicjatywa to nie tylko kurs programowania. To o wiele więcej. Fundacja Orange zapewni uczestnikom i uczestniczkom indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła motywacji czy poczucia satysfakcji.
W tym projekcie będzie można rozwinąć wiele umiejętności „miękkich”, które nie są bezpośrednio związane z technologią, jednak mają ogromne znaczenie w kontekście pracy i codziennego życia. Na przykład kompetencje w zakresie rozwiązywania problemów czy współpracy w grupie.

Umiejętność programowania daje większe szanse w życiu zawodowym dopiero w połączeniu z umiejętnością współpracy, komunikacji, przedsiębiorczości – czyli z umiejętnościami społecznymi. Razem tworzą kompetencje przyszłości. Wiemy, że zdobywanie ich jest dla wielu wyzwaniem i dlatego ruszamy z inicjatywą Orange Digital Center - tłumaczy Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

Nie czekaj, zgłoś się

Potrzebujesz zmiany, ale nie wiesz, od czego zacząć? Szkoła Kodowania może być dla Ciebie.

– Zapraszamy do udziału osoby, które szukają nowego miejsca na rynku pracy lub chcą się przekwalifikować. Udział w projekcie wymaga systematyczności, ale jest ogromną szansą na zmianę w życiu zawodowym na lepsze – zachęca Maja Gruszczyńska z Fundacji Orange.
- Dodam, że Szkoła Kodowania jest i dla mężczyzn, i dla kobiet. Warto to podkreślać, bo bywa, że w naszym społeczeństwie pokutuje jeszcze ciągle stereotyp, że branża IT to raczej domena panów. A tak nie musi być.

Kurs w formie online dostępny jest dla osób w wieku 18-35, które operują językiem angielskim na podstawowym poziomie – niezbędnym do nauki programowania. Mogą z niej skorzystać mieszkanki i mieszkańcy 65 powiatów w Polsce, w których znajdują się Pracownie Orange czyli multimedialne świetlice założone przez Fundację Orange. Bezpłatne szkolenia odbędą się w powiatach: sejneńskim, wysokomazowieckim, hajnowskim lub zambrowskim. Jeśli mieszkasz w jednym z nich, zgłoś się do projektu. To nic nie kosztuje.

Kurs ma też swój drugi tryb - stacjonarny, w ramach którego zajęcia odbywać się będą w Warszawie.
Jeśli jesteś z Warszawy lub masz możliwość uczęszczać na stacjonarne spotkania, możesz aplikować do tej ścieżki.

Termin przyjmowania zgłoszeń mija 15 listopada. Im szybciej aplikujesz, tym lepiej, bo liczba miejsc jest ograniczona. Sprawdź też kryteria przyjęcia do projektu – osoby w trudnej sytuacji życiowej będą traktowane priorytetowo (np. osoby o niskich dochodach, z niepełnosprawnościami, opiekujące się osobą zależną). Do programu nie mogą zgłosić się osoby, które już pracują lub szkolą się w branży IT.

Więcej: www.szkolakodowania.com

Partnerami Szkoły Kodowania są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Projekt jest realizowany w ramach międzynarodowej inicjatywy społecznej Orange Digital Center, która wspiera ludzi w różnych krajach w rozwoju kompetencji przyszłości.

Fundacja Orange działa na rzecz nowoczesnej edukacji. Założona w 2005 roku przez Orange Polska do realizacji celów zgodnych ze strategią społecznej odpowiedzialności. Jest jedną z kilkunastu Fundacji Orange działających na świecie. Wspiera dzieci, młodzież, nauczycieli w nabywaniu kompetencji przyszłości. Działa na rzecz grup zagrożonych wykluczeniem społeczno-cyfrowym, aby zwiększać szanse na lepsze życie w świecie pełnym technologii. Pomaga kształtować zdrowe nawyki cyfrowe, poznawać podstawy bezpieczeństwa w sieci, programowania, sztucznej inteligencji, druku 3d i realizować kreatywne pomysły z wykorzystaniem cyfrowych zasobów. Jej inicjatywy są oparte na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami, do udziału angażując pracowniczki i pracowników Orange jako wolontariuszki i wolontariuszy. Więcej: www.fundacja.orange.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie