Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia uczniów z Czarnej Białostockiej zajęły pierwsze miejsce w europejskim konkursie

Adrian Kuźmiuk
Urszula Postołowicz, Piotr Szoka i Paweł Żukiewicz
Urszula Postołowicz, Piotr Szoka i Paweł Żukiewicz Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Zdjęcia uczniów z gimnazjum w Czarnej Białostockiej zajęły pierwsze miejsce w europejskim konkursie Nie wykluczam. A oni w nagrodę 25 stycznia pojadą na wycieczkę do Brukseli.

Zdjęcia uczniów gimnazjum najlepsze w Europie

Piotrek Szoka upadł na schodach. Nie da rady się podnieść. Chłopaki i dziewczyny przechodzą obok niego obojętnie. Nie zwracają uwagi na niepełnosprawnego chłopca, który wyciąga rękę z prośbą o pomoc. Taką scenę przedstawia jedno ze zdjęć fotoreportażu “Nie wykluczam", który zrobili uczniowie z Czarnej Białostockiej .

Piotr Szoka, Paweł Żukiewicz i Urszula Postołowicz to trójka przyjaciół z Gimnazjum im. Jana Pawła II. Kiedy usłyszeli o organizowanym przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce projekcie, postanowili spróbować swoich sił. Dotyczył problemu wykluczania społecznego ludzi niepełnosprawnych, ubogich i starszych.

- Chcieliśmy zwrócić uwagę społeczeństwa, że tak nie powinno być, że to nie w porządku. Pokazać, że te osoby, jak każdy z nas, potrzebują akceptacji i normalnego traktowania. I nawet małe gesty mogą poprawić im życie - mówi Ula.

Piotrek od dzieciństwa ma problemy z chodzeniem. Każdy stopień schodów stanowi dla niego wyzwanie. Dwa razy w tygodniu rodzice wożą go na rehabilitację do Białegostku. Mimo to stara się jak może, aby nie być dla nikogo ciężarem. Jednak doskonale rozumie, że nie zawsze jest w stanie sam sobie poradzić. Aby pokazać, jak ciężkie jest życie osób niepełnosprawnych, postanowił wziąć udział w sesji.

- Robiliśmy zdjęcia w różnych miejscach Czarnej Białostockiej - opowiada Piotrek. - Chcieliśmy pokazać bariery architektoniczne, które są trudne do pokonania dla takich osób jak ja.

Gimnazjaliści wzbudzili zainteresowanie wśród mieszkańców. Wielu podchodziło, aby zapytać dlaczego robią zdjęcia. Oni tłumaczyli, na czym polega ich projekt i przy okazji opowiadali o problemach niepełnosprawnych. Na zdjęciach pokazywali również sytuacje, w których Piotrek jest izolowany.

- Nietolerancja to nie tylko dokuczanie - wyjaśnia Paweł Żukiewicz. - Często uczniowie odsuwają się od niepełnosprawnego, nie zwracają uwagi. Są obojętni, traktują jak powietrze.

A takie zachowanie wcale nie pomaga w aklimatyzacji ucznia w środowisku szkolnym. Ponadto codzienne psikusy ze strony kolegów powodują kolejne przykrości.

Dlatego przyjaciele przedstawili na zdjęciach kilka pomysłów na ułatwienie życia osobom niepełnosprawnym, chociażby w szkole. Jednym z nich jest zamontowanie szafki na książki, aby Piotrek nie musiał dźwigać ich codziennie do domu. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Ponadto uczniowie sfotografowali Piotrka na podjazdach i rampach dla inwalidów, aby pokazać jak istotną przeszkodę stanowią w codziennym życiu osoby niepełnosprawnej.
Projekt gimnazjalistów zwrócił uwagę też na potrzebę przystosowania ich szkoły.

- W naszym gimnazjum mamy jedynie dwójkę niepełnosprawnych uczniów. Do tej pory nie mieli oni problemów z poruszaniem się po budynku - mówi Jolanta Chrulska, koordynatorka projektu. - Ale w szkole podstawowej uczą się dzieci niepełnosprawne i w przyszłości z pewnością przejdą do nas. Wtedy będziemy musieli utworzyć klasy integracyjne.

Jolanta Chrulska przyznaje, że najważniejszym celem przedsięwzięcia było uświadomienie i uwrażliwienie młodzieży na innych.

Piotrek, mimo niepełnosprawności, jest pogodny, życzliwy i otwarty. Wierzy, że dzięki temu projektowi uda mu się zmienić świadomość społeczeństwa, chociaż w najbliższym otoczeniu. Już widać efekty. - Na początku nie wszyscy wiedzieli jak zachowywać się wobec Piotrka. Teraz sytuacja się zmieniła - mówi Ula Postołowicz. - Po obejrzeniu fotoreportażu niektóre osoby z naszej klasy w końcu zrozumiały, jaką przykrość sprawiały mu, lekceważąc go. Nawet sama rozmowa może wiele pomóc.

Ula podkreśla, że dzięki projektowi nie tylko udało im się zmienić nastawienie do osób niepełnosprawnych, ale i spełnili swoje największe marzenie.

- Udowodniliśmy, że młodzież z takiej małej, nieznanej miejscowości jak Czarna Białostocka , też może coś osiągnąć - mówi z dumą.

Cieszą się więc wszyscy troje ze swojego sukcesu i z nagrody. Wyjazd do Brukseli to przecież nie lada atrakcja. Zwiedzą Parlament Europejski, biura poselskie, pomieszczenia, w których urzędują komisje parlamentarne i przedstawiciele poszczególnych klubów. Będą mieli co opowiadać po powrocie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny