Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia niemieckiego oficera. Rok 1916. (galeria)

Alicja Zielińska
Gospodarze z Fast wyciągają samochód kapitana, który utknął w błocie
Gospodarze z Fast wyciągają samochód kapitana, który utknął w błocie
Białystok, Choroszcz, Tykocin, Białowieża i wiele innych miejscowości naszego regionu. Ludzie, domy, ulice, gospodarstwa. Sprzed ponad 90 lat! Takich zdjęć jeszcze nie mieliśmy. Wykonał je oficer niemieckich wojsk, które okupowały wtedy nasz region.

[galeria_glowna]
Od ubiegłego tygodnia zdjęcia są prezentowane na wystawie w białostockim Muzeum Historycznym. O kolekcji z 1916 roku już pisaliśmy, ale chętnie do niej wracamy, bo jest godna obejrzenia.

Fotografie, przypomnijmy, kupił na aukcji w Berlinie antykwariusz z Radomia. I właśnie niedawno wystawił kilka z nich na sprzedaż w Allegro.

Nasi muzealnicy wypatrzyli je i natychmiast się zainteresowali. Po pertraktacjach nabyto wszystkie za 20 tys. zł. - Były tego warte - uważa Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Na pamiątkę

Wojska niemieckie zajęły Białystok w 1915 roku i pozostały tu do lutego 1919. Ale na zdjęciach nie ma działań wojennych.

- To są obrazy, które podobały się oficerowi i on je chciał uwiecznić na pamiątkę - opowiada Andrzej Lechowski.

- Tym oficerem był kpt Hofig, naczelnik transportu wodnego i prawdopodobnie jemu zawdzięczamy powstanie tych zdjęć. Po tym, co prezentują, widać, że robił je nie tylko, by udokumentować swój pobyt tutaj, ale był również zafascynowany okolicą i ludźmi.

Rosjanie, wycofując się z Białegostoku, niszczyli wszystko. Wysadzali mosty, palili dworce, burzyli trakcję kolejową, fabryki. Niemcy po wejściu do miasta od razu przystąpili do odbudowy, nie dlatego, by pomóc mieszkańcom, tylko żeby zapewnić tutaj sobie sprawne funkcjonowanie.

Dlatego mamy zdjęcia z budowy dworca, mostów, przeprawy drewna przez Narew. Pokazują pracę oficerów, którzy należeli do wojsk inżynieryjnych i związanych z transportem wodnym.

Ale jest też ukazane codzienne życie miejscowej ludności. Żydzi z Tykocina, mieszkanki Krypna w strojach ludowych, flisacy z Narwi, gospodarze z Fast.
Sfotografowane i opisane

Widzimy budynki doszczętnie zniszczonych fabryk dawnego białostockiego okręgu przemysłowego, jak chociażby fabryki Rudolfa Jakobiego w Dobrzyniewie, pałac carski w Białowieży czy ruiny zamku w Tykocinie (prawdopodobnie jedyna taka fotografia).

Nieistniejące już budynki w Białymstoku, szczegóły zabudowy ulic, m.in. Warszawskiej i św. Mikołaja. A także wnętrza biur oficerskich i kwater - meble, sprzęt biurowy, sposób spędzania przez oficerów wolnego czasu, wyprawy do okolicznych miejscowości, m.in. Tykocina, Supraśla, Choroszczy, Białowieży.
Wszystkie zdjęcia są dokładnie opisane - zawierają nazwy miejscowości i ulic, daty, a czasem także nazwiska sfotografowanych mieszkańców oraz oficerów.
To dodatkowa zaleta zbioru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny