Zbliża się rekrutacja na studia. Sprawdź ile miejsc na poszczególnych kierunkach przygotowała Politechnika Białostocka

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Już niedługo, 1 czerwca Politechnika Białostocka uruchomi rekrutację na studia stacjonarne, które rozpoczną się w październiku 2021. Łącznie na kandydatów czeka 2 326 miejsc.

Chętnych do udziału w tegorocznej rekrutacji na Politechnikę Białostocką ucieszy wiadomość, że uczelnia podniosła limity miejsc na najpopularniejszych kierunkach studiów.

– Kierunki, na których zwiększamy liczbę przyjęć, a w konsekwencji studentów oraz absolwentów, można określić jako kierunki przyszłości. Kształcąc większą liczbę specjalistów w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych dostosowujemy się do potrzeb dynamicznego rozwoju gospodarki oraz społeczeństwa opartego na wiedzy. Jestem przekonany, że absolwenci automatyki i robotyki, mechatroniki, budownictwa oraz elektroniki i telekomunikacji znajdą w przyszłości ciekawą i dobrze płatną pracę, ponieważ są to perspektywiczne dziedziny gospodarki – wyjaśnia prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej prof. Jarosław Szusta.

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku przyjmie o 20 proc. więcej kandydatów na swój sztandarowy kierunek. Budownictwo od lat jest w czołówce najpopularniejszych kierunków w rekrutacji na Politechnikę Białostocką. W zeszłym roku o przyjęcie ubiegało się tu blisko 400 osób. Wydział zwiększył też o 25 proc. limit przyjęć na biotechnologię.

Aż o 60 proc. wzrósł limit miejsc na zarządzaniu. To studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania od lat chętnie wybierane przez młodych ludzi. W zeszłym roku o miejsce na tym kierunku starało się średnio 5 osób. Obecnie konkurencja powinna być mniejsza.

Chętnych do studiowania na Wydziale Mechanicznym ucieszy fakt, że podniesiono limity przyjęć na kierunki automatyka i robotyka oraz mechatronika. Na oba te kierunki w zeszłorocznej rekrutacji kandydowały średnio 3 osoby.

Większe limity na prowadzonych przez siebie kierunkach oferuje też Wydział Elektryczny. 45 osób więcej będzie mogło studiować na ekoenergetyce oraz na elektronice i telekomunikacji.

O 20 osób więcej niż w roku ubiegłym będzie mogło pojawić się na kierunkach informatyka i ekonometria oraz matematyka .

– Informatyka, czyli programowanie, rozwiązania sprzętowe, sztuczna inteligencja, biometria, matematyka stosowana jako analiza wielkich baz danych – to wszystko są perspektywy wyjątkowej pracy po ukończeniu studiów na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Absolwent matematyki stosowanej to specjalista, który zna możliwości wykorzystania narzędzi matematycznych do wielu celów. W szczególności w analizie danych, czy w innych naukach inżynierskich typu automatyka i robotyka – podkreśla prof. Dorota Mozyrska, Dziekan Wydziału Informatyki.

Wejdź w galerię i zapoznaj się z liczbą miejsc na poszczególnych kierunkach studiów I stopnia

Progi punktowe

Politechnika Białostocka nie podaje wysokości progów punktowych osiągniętych w ramach przyjęć na studia w ubiegłorocznej rekrutacji. Progi punktowe są ustalane rokrocznie w trakcie opracowywania przez komisje rekrutacyjne list rankingowych i są niezależne od progów w latach ubiegłych. Ich wysokość zależy bowiem między innymi od liczby kandydatów, osiągniętych przez nich w danym roku wyników egzaminu maturalnego oraz ustalonych kryteriów kwalifikacyjnych.

Egzamin z rysunku

Egzamin wstępny z rysunku obowiązuje kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunki oferowane przez Wydział Architektury: architektura, architektura wnętrz oraz grafika. Na pozostałe kierunki kandydaci nie zdają egzaminów wstępnych.
Terminy egzaminów z rysunku odręcznego:

  • 6 lipca 2021 r. – kierunek architektura
  • 7 lipca 2021 r. – kierunek architektura wnętrz
  • 8 lipca 2021 r. – kierunek grafika
  • Sprawdź: Jak przygotować się do egzaminu z rysunku

Nowe kierunki

Od nowego roku akademickiego w ofercie edukacyjnej PB pojawią się nowe kierunki studiów. To energetyka cieplna – studia I stopnia realizowane przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz Wydział Mechaniczny, a także studia magisterskie BIM modelowanie i zarządzanie informacją o budynku na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Energetyka cieplna to kierunek inżynieryjny, na którym kształcić się będą przyszli specjaliści w zakresie chłodnictwa, klimatyzacji, pomp ciepła oraz przemysłu spożywczego i chemicznego. W programie studiów połączona zostanie tu wiedza z takich dyscyplin jak inżynieria środowiska, górnictwo, energetyka, energetyka cieplna. Studenci zdobędą więc interdyscyplinarne wiadomości, które pozwolą rozwinąć kompetencje zawodowe dotyczące klasycznych oraz innowacyjnych technologii przetwarzania energii, w tym wykorzystania zasobów odnawialnych, ciepła niskotemperaturowego, czystych technologii energetycznych. Będą potrafili identyfikować, planować i analizować procesy energetyczne, projektować, konstruować oraz obsługiwać układy wykorzystujące technologie energetyczne, systemy chłodnicze, klimatyzacyjne i pomp ciepła, spełniające uwarunkowania ochrony środowiska. Zajęcia na kierunku „energetyka cieplna” poprowadzą wspólnie nauczyciele akademiccy z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz Wydział Mechaniczny.

BIM modelowanie i zarządzanie informacją o budynku to kierunek stacjonarny drugiego stopnia. Studenci BIM otrzymają wykształcenie w obszarach projektowania architektonicznego, konstrukcyjnego, instalacyjnego. Ta wiedza pełni kluczową rolę we wszystkich etapach realizacji budowy oraz następnie zarządzania cyklem życia budynku. Absolwenci kierunku będą mogli podjąć pracę jako menadżerowie oraz projektanci BIM, którzy będą zajmować się optymalizacją i wydajnością procesów projektowych w budownictwie, optymalizacją i wydajnością etapów realizacyjnych budowy, optymalizacją i skutecznością zarządzania oraz administrowania istniejących obiektów budowlanych. W ramach uprawianego zawodu będą zarządzać informacją o budynku, czy to na etapie projektowania, czy realizacji inwestycji.

Zobacz też:

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Edward

Brakuje lekarzy a państwo za nasze podatki na Politechnice zwiększa liczbę miejsc do studiowania. Komedia. Róbta tak dalej.

Dodaj ogłoszenie