Przed nami druga odsłona organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską Międzynarodowego Festiwalu „Metastasio bez granic”. Inspiracją tworzenia programu wydarzenia wokół życia i twórczości słynnego librecisty Metastasia, stały się tłumaczenia librett artysty na język polski. Były one drukowane w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów w XVIII wieku. Metastasio był wówczas jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie operowym.
Reżyser Michał Znaniecki stworzył koncepcję festiwalu z perspektywą kolejnych edycji, które będą rozwijały temat librett tłumaczonych na język polski i drukowanych w Supraślu. Tegoroczna edycja Festiwalu tematycznie odnosić się będzie do postaci ze Starego Testamentu – Joasza, Króla Judy.
- Pomysł, żeby robić go w takim miejscu jak Supraśl, jest celowy. Chcemy, żeby nasze happeningi i spotkania, nasza interakcja ze środowiskami, które budujemy wokół Metastaisia, były pewną synergią - podkreśla Michał Znaniecki.
Festiwal kładzie więc duży nacisk na wymiar społeczny, aktywizację lokalnych społeczności i współdziałanie środowiska artystycznego z grupami o utrudnionym dostępie do sztuki.
- Mamy otwarte próby, na które mogą przychodzić, nowe, przypadkowe osoby, które powiedzą nam, że chciałyby poznać lepiej warsztat operowy czy nasz sposób pracy - mówi reżyser.
W ramach festiwalu, dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca przeprowadzony zostanie cykl warsztatów edukacyjnych „kod dostępu” kierowanych do amatorów, osób o szczególnych potrzebach. Ich uczestnicy będą mogli stanąć na scenie u boku Małgorzaty Walewskiej i wziąć czynny udział w spektaklu.
Jak podkreśla burmistrz Supraśla, każdy kto odwiedzi miejscowość, bądź gach Opery i Filharmonii Podlaskiej, w dniach 14-18 sierpnia, będzie miał okazję poznać różne wymiary barkowej twórczości - zarówno świeckiej, jak i religijnej.
- A wszystko będzie mieścić się w ramach tradycji chrześcijańskiej - mówi Radosław Dobrowolski.
Festiwal tradycyjnie już otworzy koncert Kantyków supraskich w wykonaniu Chóru OiFP. W programie znalazł się także operowy monodram Diva bez lustra Małgorzaty Walewskiej, której będzie towarzyszyć zespół Arte dei Suonatori pod dyrekcją Adama Banaszaka.
- Mamy niezwykłe zderzenie charyzmatycznej Małgorzaty Walewskiej oraz frapującej, równie charyzmatycznej i równie silnej wersji reżyserskiej Michała Znanieckiego, z repertuarem i muzyką tego czasu, na dodatek w bardzo szczególnym i wyjątkowym wykonaniu. Orkiestra Arte dei Suonatori jest zespołem muzyki dawnej. Grają tak, jak najprawdopodobniej brzmiała muzyka w czasach, gdy komponowali ją jej twórcy - opowiada Adam Banaszak.
Festiwal zwieńczy, na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, prapremierowe wykonanie dwuaktowej opery Pawła Łukaszewskiego Joasz – Król Judzki w wersji koncertowej, pod dyrekcją Massimo Mazzeo.
- Jest to historia biblijna, która opowiada o złej babci, która chciałaby zostać królową. Zamordowała wszystkie swoje wnuki, z wyjątkiem Joasza, który został ukryty w klasztorze. W końcu został osadzony na tronie, a jego niedobra babka została stracona - mówi Paweł Łukaszewski. - Opera powstała chyba w pół roku. Skomponowanie 12 arii dla bohaterów było wyzwaniem.
Prapremiera otworzy cykl oper zamawianych przez OiFP do tekstów librett Metastasia tłumaczonych na język polski. Całość dopełnią happeningi uliczne i warsztaty edukacyjne.
Program festiwalu
14 SIERPNIA
godz. 12.00 – Happening Metastasiana
Miejsce: Stara Plebania, Supraśl
godz. 16.00 – Spotkanie z artystą Michałem Znanieckim
Miejsce: Stara Plebania, Supraśl
godz. 19.00 – Koncert Kantyki supraskie w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
przygotowanie Chóru OiFP: Violetta Bielecka
dyrygent: Joanna Jurczuk
Miejsce: Kościół pw. NMP Królowej Polski, Supraśl
15 SIERPNIA
godz. 13.15 – Joasz – to światło nie zgaśnie – Happening studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku
Miejsce: Stara Plebania, Supraśl
godz. 16.00 – Spektakl Diva bez lustra
Scenariusz i reżyseria: Michał Znaniecki
Dyrygent: Adam Banaszak
Występują: Małgorzata Walewska, uczestnicy warsztatów “kod dostępu”, zespół Arte dei Suonatori
Kostiumy i peruki: Bartosz Jakub Kamiński-Lingo i Magdalena Kleinschmidt
Scenografia: Luigi Scoglio
Reżyseria świateł: Dariusz Albrycht
Dramaturgia muzyczna, asystent: Hubert Stolarski
Miejsce: Scena Letnia Domu Ludowego, Supraśl
16 SIERPNIA
godz. 12.00 – Joasz – to światło nie zgaśnie – Happening studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku
Miejsce: Stara Plebania, Supraśl
godz. 16.00 – Warsztaty edukacyjne wokół Metastasia – „kod dostępu”
Miejsce: Stara Plebania, Supraśl
17 SIERPNIA
godz. 12.00 – Joasz – to światło nie zgaśnie – Happening studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku
Miejsce: Stara Plebania, Supraśl
godz. 16.00 – Spotkanie z artystą Michałem Znanieckim
Miejsce: Stara Plebania, Supraśl
18 SIERPNIA
godz. 16.30 – Spotkanie z artystą Pawłem Łukaszewskim
Miejsce: Scena Kameralna OiFP, ul. Odeska 1, Białystok
godz. 18.00 – Joasz – Król Judzki – opera Pawła Łukaszewskiego w dwóch aktach
prapremiera opery w wersji koncertowej
Libretto: Pietro Metastasio
Przekład: Bazyli Popiel
Adaptacja libretta: Paweł Łukaszewski
Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Dyrygent: Massimo Mazzeo
Joasz: Anna Wolfinger
Sebia: Paulina Boreczko
Atalia: Joanna Motulewicz
Izmael: Paweł Cichoński
Matan: Tomasz Rak
Joada: Krzysztof Szyfman
Przygotowanie Chóru OiFP: Violetta Bielecka
Miejsce: Duża Scena OiFP, ul. Odeska 1
Zobacz też:
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?