Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiory Książnicy Podlaskiej do przeczytania w domu

Aneta Boruch
Pracownicy Książnicy zamierzają w pierwszej kolejności uratować najcenniejsze zbiory – m.in. prywatną kolekcję Elizy Orzeszkowej
Pracownicy Książnicy zamierzają w pierwszej kolejności uratować najcenniejsze zbiory – m.in. prywatną kolekcję Elizy Orzeszkowej Wojciech Wojtkielewicz
Wysokiej jakości sprzęt fotograficzny i dwa olbrzymie skanery wkrótce pojawią się w Książnicy Podlaskiej. To wyposażenie powstającej właśnie pracowni digitalizacji. Niedługo książki z naszej biblioteki będziemy mogli czytać nie wychodząc z domu, na ekranie własnego komputera.

Dla nas to bardzo duży krok naprzód - mówi Elwira Śliwińska, zastępca dyrektora Książnicy Podlaskiej. - Pracownia umożliwi przede wszystkim przeniesienie dużej części zbiorów do internetu. Dzięki temu uchronimy je też przed zniszczeniem.

Na pierwszy ogień pójdą zbiory szczególnie narażone: mikrofilmy czy czasopisma, które się kruszą i są w opłakanym stanie. Skopiowane zostaną też te wyjątkowo cenne książki.

To m.in. licząca 38 woluminów prywatna kolekcja Elizy Orzeszkowej czy pochodzące z XIX wieku zbiory rodziny Wagów. A także skany cennych publikacji z zasobów bibliotek wileńskich. Potem do internetu przenoszone będą kolejne zbiory Książnicy.

Zarówno ta praca, jak i cały projekt zostały rozłożone na lata. W następnym etapie uruchomiony ma być serwer, na którym przechowywane będą te materiały.

Bardzo ułatwi to nam korzystanie z ogromnych zbiorów biblioteki. W katalogu będą po prostu linki do poszczególnych publikacji - wystarczy kliknąć na ten, który nas interesuje i czytać na domowym komputerze.

Pracownia ruszy w styczniu

Nowa pracownia Książnicy Podlaskiej ma ruszyć w styczniu. Wcześniej trafi tu kosztowny sprzęt. Umowy na jego dostawę już są podpisane. To zaawansowane technologicznie urządzenia, które pozwolą na przetwarzanie tradycyjnych publikacji na wersję cyfrową oraz ich przechowywanie.

Same skanery kosztują 150 tys. i 100 tys. zł. Do tego dochodzi aparat fotograficzny ze stołem Kaisera do fotografowania nieruchomych obiektów. A także programy komputerowe do obróbki i prowadzenia biblioteki cyfrowej. Potrzeba też pamięci masowej, przeznaczonej do długotrwałego przechowywania dużych ilości danych.

Do pracy gotowych jest dwóch, zatrudnionych specjalnie w tym celu pracowników.
Na pierwszy ogień pójdą wyjątkowo cenne zbiory, a także te szczególnie narażone na zniszczenie: mikrofilmy czy czasopisma, które się kruszą i są w opłakanym stanie.

Uratować Elizę Orzeszkową

Wśród bibliotecznych pereł jest licząca 38 woluminów prywatna kolekcja Elizy Orzeszkowej czy pochodzące z XIX wieku zbiory rodziny Wagów. A także zbiór skanów cennych publikacji z zasobów bibliotek wileńskich. Potem do internetu przenoszone będą kolejne zbiory Książnicy.

Zarówno ta praca, jak i cały projekt rozłożony jest na lata. W następnym etapie uruchomiony zostanie serwer, na którym przechowywane będą te materiały. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu, będziemy mieli dostęp do zbiorów biblioteki. Ale to nie wszystko.

- Może też się do nas zgłosić np. osoba niedowidząca i poprosić o przygotowanie podręcznika w wersji mówionej - mówi Elwira Śliwińska, zastępca dyrektora Książnicy Podlaskiej. - Oprogramowanie, które kupimy do tej pracowni, pozwoli na przygotowanie go w pliku mp3.

Projekt będzie zrealizowany w ramach programu Kultura+. Fundusze unijne dzieli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tworzenie przez Książnicę własnej pracowni nie oznacza jednak, że już teraz z części jej zbiorów nie można korzystać w komputerze. Około pięć tysięcy publikacji już jest dostępnych w wersji cyfrowej dzięki współpracy z Podlaską Biblioteką Cyfrową, którą prowadzi Biblioteka Uniwersytecka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny