Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiornik na Krywlanach i kanalizacja deszczowa. Na te inwestycje Białystok chce pozyskać pieniądze na skutki walki ze zmianami klimatu

szach
Na zdjęciu: 10.07.2020 burza przeszła przez Białystok - ul. Sławińskiego
Na zdjęciu: 10.07.2020 burza przeszła przez Białystok - ul. Sławińskiego Adrian Kuźmiuk
Sześć inwestycji ma zabezpieczyć i zwiększyć odporność Białegostoku na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne. Na rozwój kolejnego projektu w ramach rozwoju systemu gospodarowania wodami opadowymi miasto stara się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Podtopienia to najbardziej ekstremalne zjawiska, z którymi niemal co roku boryka się Białystok. Krótkotrwałe, ale niezwykle intensywne deszcze dosłownie zalewają miasto. Gwałtownie wzbiera Biała, która rozlewa się poza koryto, zalane są najważniejsze skrzyżowania i piwnice. Podtopienia występują też w innych częściach Białegostoku. Tak jak na ulicy Sławińskiego, która została zalana została po ulewie 7 lipca 2020 roku.

Czytaj też:Wielka woda zalała centrum Białegostoku

By walczyć ze skutkami klęsk żywiołowych miasto opracowało system gospodarowania wodami opadowymi. W ramach niego złożyło projekt o unijne wsparcie na unijne dofinansowanie kilku inwestycji. Można uzyskać wsparcie w wysokości 80 proc.

- Koszty całkowite wynoszą 15 mln złotych. Możliwości dofinansowania opiewają na kwotę 10 mln - wyliczała Marzenna Dubowska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Białymstoku na poniedziałkowej [24.08.2020] sesji rady miasta.

Projekt obejmuje wykonanie:

  • budowy zbiornika retencyjnego na Krywlanach w rejonie Podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Białymstoku;
  • budowy kanalizacji deszczowej w ul. S. Nowakowskiego w Białymstoku;
  • budowy kanalizacji deszczowej w ul. Zaułek Podlaski na odcinku od ul. K. Ciołkowskiego do budynku]przy ul. Zaułek Podlaski 17 w Białymstoku;
  • budowy kanalizacji deszczowej w ul. 1KD-Z na odcinku od istniejącej ul. mjr Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko” do działki nr ewid. 466/7;
  • budowy kanalizacji deszczowej w ul. Depowej w Białymstoku;

Część tych zadań została wykonana w ramach większych zadań inwestycyjnych, których elementem było wykonanie kanalizacji deszczowej lub jest w trakcie realizacji. Budowa zbiornika retencyjnego na Krywlanach w rejonie Podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Białymstoku oraz budowa kanalizacji deszczowej w ul. Depowej w Białymstoku została zaplanowana do wykonania w 2021 r.

Warunkiem przystąpienia do konkursu i ubiegania się o unijne fundusze było upoważnienie przez radnych prezydenta Białegostoku do złożenia. Termin upływa 28 sierpnia. Radni na sesji niemal jednomyślnie zgodzili się na udział w konkursie (24 za, jeden się wstrzymał, trzech nie głosowało)

Zobacz:Mieszkaniec Bagnówki przygotował się na wylanie Dolistówki. Ułożył worki z piaskiem obok posesji

To kolejny projekt, o którego unijne dofinansowanie miasto ubiega się z w ramach zagospodarowanie wód deszczowych poprzez budowę kanalizacji deszczowej i zbiorników retencyjnych w Białymstoku. W zeszłym roku podpisało porozumie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wsparcie budowy:

  • kanalizacji deszczowej na skrzyżowaniu ulic Al. Jana Pawła II - Narodowych Sił Zbrojnych,
  • zbiornika retencyjnego przy ul. Kleeberga,
  • zespołu urządzeń podczyszczających w ul. Łagodna,
  • przepustu w ul. Wiewiórczej,
  • kanału deszczowego (wzdłuż torów) - ul Sitarska,
  • kanalizacji deszczowej w ul. Polnej.

Koszt projektu to prawie 17, 5 mln zł,, a dofinansowanie niemal 12,1 mln zł.

Zobacz:Lepsze od zbiorników retencyjnych są naturalne miniakweny

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny