Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawód, który ginie. Kiedyś żarna i koło, dziś komputer i monitor. Zawód młynarza na wagę złota

Opr. Andrzej Matys
opublikowani.pl
Młynarz – bohater wielu ludowych bajek, był utożsamiany z diabelską mocą i bogactwem, a sam młyn postrzegano jako miejsce tajemnicze i magiczne. Współczesne młyny są w pełni zautomatyzowane, a głównym zadaniem młynarza jest... patrzenie w monitor. Mimo to dziś specjaliści w tej profesji są poszukiwani przez większość polskich młynów.

Młynarz, jako przedstawiciel zawodów tradycyjnych, zajmuje się przetwórstwem zbóż na mąkę, płatki lub kaszę. To na przestrzeni wieków się nie zmieniło, jednak warunki pracy przeszły gigantyczną metamorfozę, a widok mężczyzny obsypanego mąką, dźwigającego na plecach worki i ładującego je na wozy – to już prehistoria.

Podlaskie Zakłady Zbożowe podsumowały 2020 rok: Inwestycje, ...

Młynarz pilnie poszukiwany

Obecnie produkcja odbywa się przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii, a wyposażenie młynów i wiatraków możemy zobaczyć w muzeach i skansenach. Mimo to niemal wszystkie zakłady zbożowe w Polsce narzekają na brak pracowników. Przed laty w Polsce był dobrze rozwinięty system kształcenia młodzieży w zawodzie młynarza. Funkcjonowały technika młynarskie m.in. w Toruniu, Kwidzyniu czy Krajence. Były one dobrze wyposażone w sprzęt niezbędny dla praktycznej nauki zawodu.

- Niestety wraz ze zmianami gospodarczymi atrakcyjność tego zawodu wśród młodzieży malała. Trzeba też przyznać, że również popyt na pracowników o młynarskim profilu wykształcenia także się zmniejszał. Branża przechodziła okres konsolidacji, a ilość zakładów młynarskich zmalała. W efekcie niektóre szkoły zostały zlikwidowane (np. Technikum Młynarskie w Krajence) a inne, jako technika i szkoły zawodowe przemysłu spożywczego (nie prowadzą już klas o profilu młynarskim) stawiając na kształcenie w innych zawodach związanych z przetwórstwem żywności - wyjaśnia Krzysztof Gwiazda prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Czytaj również: Podlaskie Zakłady Zbożowe inwestują w Suwałkach. W młynie są nowe urządzenia
Skutek jest taki, że w Polsce nie ma ani szkół ani nawet sprofilowanych klas, kształcących młodzież w zawodzie młynarza. A w międzyczasie sytuacja na rynku pracy w młynarstwie zmieniła się diametralnie. Brakuje dobrze wykwalifikowanych pracowników.

- Do pracy nie przyciągają dobre, a nawet bardzo dobre warunki finansowe. Pracownicy, którzy dziś operują młynami, to w dużej mierze osoby z wieloletnim stażem, w wieku przedemerytalnym. Niestety jak na razie nie ma ich następców – podkreśla Krzysztof Gwiazda.

Zawód na wagę złota

Dziś mąka produkowana jest na olbrzymią skalę, przez mniejsze lub większe zakłady zbożowe, które są sukcesywnie unowocześniane i przypominają profesjonalne, w pełni zautomatyzowane fabryki. Gigantyczne młyny wyposażone są w nowoczesne linie produkcyjne, roboty workujące, mieszalnie i spedycje mąk.

– W ostatnich latach zainwestowaliśmy w wiele nowoczesnych rozwiązań i urządzeń. Najważniejszą inwestycją był montaż mieszalni mąk Buhlera, co umożliwiło sprawny załadunek mąk sprzedawanych luzem i przygotowanie odpowiednich mieszanek. Jesteśmy jednym z nielicznych producentów mąki w Polsce północno-wschodniej, który ma własną piekarnią i laboratorium. Nieustannie inwestujemy w specjalistyczne pojazdy do przewozu mąki. I mimo wszystko, od kilku lat mamy problem ze znalezieniem fachowców. Młynarz, to z mojej perspektywy zawód na wagę złota – podkreśla Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych w Białymstoku.

Czytaj również: Podlaskie Młyny – debiut nowego brandu Podlaskich Zakładów Zbożowych

Związek Młynarski, zastanawia się jak tę sytuacje zmienić i zachęcić młodych ludzi do większego zainteresowania pracą w polskich młynach.

- Mamy pomysł, będziemy pracować nad jego rozwinięciem. Uważamy, że dzisiejsze realia pracy w młynie w stosunku do lat przeszłych, bardzo się zmieniły, a zawód młynarza jest atrakcyjny dla młodzieży nie tylko pod kątem finansowym ale również rozwojowym. Mam na myśli automatyzację czy informatyzację procesu produkcyjnego – podsumowuje prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny