Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarzut dla esbeka w sprawie ks. Jerzego Popiełuszki. IPN ogłosił je w rocznicę śmierci kapłana

Marta Gawina
To zdjęcie zrobił Jerzy Szóstko, fotograf i przyjaciel księdza Jerzego Popiełuszki. Kapłan urodził się we wsi Okopy koło Suchowoli.
To zdjęcie zrobił Jerzy Szóstko, fotograf i przyjaciel księdza Jerzego Popiełuszki. Kapłan urodził się we wsi Okopy koło Suchowoli. fot. Jerzy Szóstko
Represje i naruszenie praw człowieka. Takie zarzuty usłyszał były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, który rozpracowywał księdza Popiełuszkę - duszpasterza ówczesnej opozycji. To pierwszy efekt śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie represjonowania i śmierci kapelana Solidarności.

Beatyfikacja ks. Popiełuszki

Beatyfikacja ks. Popiełuszki

Kończy się proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki. Za kilka miesięcy będzie znana data wyniesienia duchownego na ołtarze. To oficjalna informacja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. - Prace idą w bardzo dobrym tempie. Możemy mieć nadzieję, że szybko zostaną zakończone - mówi ks. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego.

Z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej to bardzo ważne wydarzenie. Zbliża nas do poznania prawdy tamtych lat - ocenia prof. Jan Żaryn, historyk IPN. - Byli funkcjonariusze SB byli gotowi do represjonowania ludzi, do zabijania. I choć żyjemy już w niepodległej Polsce, powinni zostać osądzeni i ukarani - dodaje.

W poniedziałek, dokładnie w 25. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki, IPN wydał komunikat o oskarżeniu byłego funkcjonariusza SB. To pierwszy konkretny efekt śledztwa dotyczący ks. Jerzego.

- Ale zbieżność dat jest przypadkowa. Zarzuty zostały przedstawione 1 października - mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej. - Nadal prowadzimy śledztwo dotyczące ks. Jerzego Popiełuszki. Sprawa jest rozwojowa. Zarzuty mogą usłyszeć kolejne osoby - dodaje.

Dlatego nie chce podać nazwiska byłego esbeka, którego dotyczy wczorajszy komunikat. Wiadomo tylko, że chodzi o funkcjonariusza, który miał skompromitować księdza i wyeliminować go z ówczesnej opozycji.

W jaki sposób? Podrzucił do mieszkania kapłana w Warszawie, przy ul. Chłodnej, materiały wybuchowe i prowadził postępowanie karne wobec księdza.

- Te działania stanowią zbrodnię komunistyczną w formie stosowania represji oraz w formie naruszania podstawowych praw człowieka - czytamy w komunikacje IPN.

Czy ta sprawa zbliża nas do wyjaśnienia zagadki śmierci kapelana Solidarności?

Nadal nie wiadomo, kto tak naprawdę zlecił zabójstwo ks. Jerzego. Znamy jedynie nazwiska wykonawców zbrodni. - Nie łączyłbym jednak tych spraw - podkreśla prof. Żaryn.

Innego zdania jest jeden z pracowników białostockiego oddziału IPN. - Sprawa represji może nam pokazać, kto w SB podejmował najważniejsze decyzje - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny