Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarówno niedobór, jak i nadmiar minerałów jest dla nas niekorzystny

(kami)
Składniki mineralne wchodzą w skład wielu warzyw
Składniki mineralne wchodzą w skład wielu warzyw Fot.sxc.hu
Składniki mineralne stanowią zaledwie 4% tkanek organizmu... Czy na pewno zdajemy sobie sprawę, jak są dla nas ważne?

Na te 4% składa się 46 składników, a 30 z nich uważa się za niezbędne do życia. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu - m.in. stanowią budulec tkanek, wchodzą w skład enzymów ustrojowych, regulują gospodarkę wodną. Składniki mineralne są ważniejsze niż witaminy - organizm człowieka nie ma możliwości ich wytwarzania. Przyjmujemy je zatem prawie wyłącznie z pożywieniem.

Ze względu na wielkość zapotrzebowania naszego organizmu, składniki mineralne dzielimy na mikro i makroelementy. Mikroelementy są potrzebne naszemu organizmowi w nieco większych ilościach, mikroelementy zaś - w ilościach śladowych. Do makroelementów zaliczamy wapń, chlor, magnez, fosfor, potas i sód. A do mikroelementów (inaczej pierwiastków śladowych) - żelazo, cynk, miedź, mangan, molibden, jod, fluor, chrom, kobalt, selen.

Zarówno niedobór, jak i nadmiar minerałów jest dla nas niekorzystny. Przyjmowanie nadmiernej ilości niektórych z nich może mieć skutki uboczne lub działać toksycznie (np. żelaza, kobaltu, miedzi, manganu, molibdenu, selenu, cynku).

Każdy z nas jest inny - dwie dorosłe osoby o podobnej posturze, w tym samym wieku, żyjące w podobnych warunkach, a nawet rodzeństwo wychowujące się w tym samym domu, mogą mieć różne potrzeby żywieniowe, inny "skład mineralny" i zapotrzebowanie organizmu.

Musimy również pamiętać, że nie zawsze składniki mineralne zawarte w przyjmowanych pokarmach są absorbowane (przyjmowane) przez nasz organizm. Jest również wiele czynników rozregulowujących równowagę mineralną w organizmie, m.in.: niewłaściwa dieta (np. zbyt dużo używek), stres (może wpływać na usuwanie ważnych składników odżywczych, minerałów i utrudniać ich absorpcję), niektóre leki, zanieczyszczenia, zły dobór składu suplementów odżywczych (np. przyjmowanie nie tych pierwiastków, których potrzebujemy), cechy dziedziczne (rodzinne tendencje do zaburzeń równowagi mineralnej organizmu).

Dobra dieta - to podstawa dobrej gospodarki mineralnej organizmu. Skoro nasz organizm nie może sam wytworzyć mikro czy makroelementów, musimy dostarczyć je wraz z pożywieniem. Warto również uzupełnić brak niektórych minerałów (np. wapnia, żelaza, magnezu, cynku) stosując odpowiednie preparaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny