Zarobki burmistrza muszą być niższe. Poprzednia uchwała bublem prawnym

(ida)
Radni zmniejszyli wysokość zarobków burmistrza Hajnówki
Radni zmniejszyli wysokość zarobków burmistrza Hajnówki Izydora Dudar
W poniedziałek hajnowscy radni po raz drugi pochylili się nad wynagrodzeniem burmistrza, Jerzego Siraka. Poprzednio uchwalone zarobki okazały się niezgodne z prawem.

Podczas pierwszej sesji radni uchwalili wynagrodzenie burmistrza w wysokości 12 540 zł brutto. Jednak, jak się okazało, wynagrodzenie to przekracza maksymalną wysokość kwoty na jaką pozwala prawo. Wynagrodzenie burmistrza miasta regulują przepisy ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o pracownikach samorządowych oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zgodnie z przepisami maksymalna wysokość wynagrodzenia burmistrza zależy od kwoty bazowej ustalanej w ustawie budżetowej na dany rok i nie może przekroczyć jej siedmiokrotności. W tym roku kwota bazowa wynosi 1 766,46 zł, więc maksymalne miesięczne wynagrodzenie może wynosić 12 365,22 zł.

O możliwości błędnie podjętej uchwały informował podczas pierwszej sesji radny Jan Giermanowicz, powołując się na maksymalną kwotę wynagrodzenia. Wtedy też otrzymał zapewnienie od Eugenii Ostapczuk, radcy prawnego urzędu miasta, iż proponowana przez przewodniczącego rady, Jakuba Ostapczuka wysokość wynagrodzenia zgodna jest z przepisami. W poniedziałek pani Ostapczuk przeprosiła za wprowadzenie radnych w błąd, tłumacząc, iż poprzednio swoje informacje oparła jedynie na ustawie "kominowej".

Kolejna propozycja przewodniczącego rady to 6000 tys. zł wynagrodzenia zasadniczego, 1970 zł dodatku funkcyjnego, 3188 zł dodatku specjalnego i 1200zł za wysługę lat. Łączna kwota to o 7,22 zł mniej od wynagrodzenia maksymalnego, przewidzianego przez ustawodawcę. Z tą propozycją nie zgodzili się radni klubów PiS i PSL.

- Pytanie zasadnicze. Jeśli burmistrz dokona jakiegoś cudu gospodarczego w mieście, to jak my go później wynagrodzimy, jak zmotywujemy do dalszej efektywnej pracy, kiedy on już ma maksymalne wynagrodzenie - pytał podczas sesji Jan Giermanowicz. - Uważam, że wynagrodzenie z poprzedniej kadencji, 11 600zł, jest wystarczająco wysokie i takie powinno pozostać.

Radny klubu PiS, Bogusław Łabędzki zaproponował mniejsze wynagrodzenie niż w poprzedniej kadencji.

- My dziś nie uchwalamy podwyżki. Jest to nowa kadencja i nowe wynagrodzenie. Nie powinniśmy patrzeć na to ile burmistrz zarabiał dotychczas, ale na to ile zrobił podczas ostatniej kadencji, jak realizował nasze uchwały pan burmistrz, ile było skarg - mówił podczas sesji radny Łabędzki - Porównajmy wynagrodzenie burmistrza Bielska Podlaskiego i naszego. Porównajmy jego pracę i naszego. Kiedy się zrównamy z taką liczbą mieszkańców jak w Bielsku Podlaskim, kiedy zrównamy się z ich średnimi dochodami, wtedy będziemy mogli rozmawiać o podobnym wynagrodzeniu. Dlatego też składałam wniosek o przyznanie wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 5000 zł, dodatku funkcyjnego 1000zł, dodatku specjalnego w wysokości 1200zł, za wysługę lat 1000zł.

Za wnioskiem radnego Łabędzkiego głosowało sześciu radnych, przeciw było 13, dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

Klub Ziemia Hajnowska bronił wzrostu wynagrodzenia burmistrza, argumentując swoją propozycję głównie jego dobrym wynikiem wyborczym.

- Burmistrz w moim okręgu wyborczym uzyskał ponad 80 proc. poparcia. Tak wysoki wynik mówi o jednym, mieszkańcy popierają burmistrza. Przez całą kadencję nie otrzymał on żadnej podwyżki, dlatego dziś będę głosować za podwyżką - stwierdziła podczas sesji wiceprzewodnicząca rady Helena Kuklik.

Ostatecznie radni uchwalili wynagrodzenie burmistrza w wysokości proponowanej przez przewodniczącego rady, czyli 12 358zł brutto.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 120

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kkl;'
W dniu 31.12.2014 o 12:46, Gość napisał:

cała ziemia hajnowska zawala miny to może zróbmy konkurs na najgłupszą minę radnego radnej jedne podpiera nos jakby spał druga wywraca oczami jakby nie wiedziała gdzie jest i po co tam jest terener oblizuje się co chwile chyba po dobrym śniadaniu tak że konkurs na najgłupsze zachowanie i minę radnego/radnej  jak najbardziej a no i miny radnego z paszek jakby śmiał się do sera

ILE DOSTANIE DOTACJI Z NASZYCH PODATKÓW NA KLUB.100000 TYSI.Oblizuje się bo coś dorwał na sępa i pod stołem wcina.
k
kasiaż
W dniu 17.12.2014 o 21:45, Gość napisał:

masz rację tylko że um to nie jest przedsiębiorstwo produkcyjne jakieś prywatne tylko samorząd i to wszystko z naszych podatków leci dla burmistrza taka kasa to na warunki hajnowskie kosmos nie wiem czy ktoś oglądał sesję gdzie były podejmowane decyzje w sprawie opłat za śmiecie było tam powiedziane jak dobrze przypominam przez burmistrza ze jeżeli uda się taniej wynegocjować z firmą która będzie odbiera śmiecie to stawki się zmniejsza i co zmniejszyły się jak moża zwrócić coś ludziom ustalili stawki a ze um i puk to jednośc to przytulają kasę 

Te 13 tysięcy to pieniądze na wypłatę dla Jurka i Andrzeja. Przy okienku kasy się sprawiedliwie podzielą.

G
Gość
W dniu 07.01.2015 o 22:04, owca wyborca napisał:

Ja na swoją średnią nie narzekam. Moje 1300 i burmistrza 12000 podzielić na 2 dają średnią ponad 6500 zł z czego jestem dumny.Statystycznie jestem burżujem.Realnie hołotą.

podobnie jak te debile krzyczą ...

na meczach wiocha ...

o
owca wyborca
W dniu 17.12.2014 o 13:44, gość napisał:

Burmistrzu zobacz na zarobki w jednostkach  podległych pod UM. Czy pracownicy UM mieli podwyżki w 2014 roku.

Ja na swoją średnią nie narzekam. Moje 1300 i burmistrza 12000 podzielić na 2 dają średnią ponad 6500 zł z czego jestem dumny.Statystycznie jestem burżujem.Realnie hołotą.

G
Gość

Za 46 miesięcy ja zostanę burmistrzem Hajnówki. I wszystko się zmieni - dla jednych na lepsze, dla innych na gorsze...

 

G
Gość

no coś na uspokojenie powinni  przed sesja brać niektóre radne i radni z ziemi hajnowskiej szczególnie z powiatu 

c
chicho

Zdzisiek i jego problemy krzyczy drze ryja niech mu ludzie powiedza zeby wzial nerwosol .

g
gość
W dniu 01.01.2015 o 12:14, napohybelczarnymiczerwonym napisał:

Jeśli wziąłeś moją sarkastyczną propozycje na poważnie, to tylko świadczy o twoim stanie umysłu.

Jeśli uważasz, że między powagą a niepowagą ma przebiegać granica nie do przejścia, to tylko świadczy o twoim stanie umysłu.

G
Gość
W dniu 30.12.2014 o 23:12, napohybelczarnymiczerwonym napisał:

 Proponuję konkursy na najgłupszy pomysł, najgłupszą wypowiedź i najgłupszą interpelację radnych. Patrząc po dotychczasowych dokonaniach zarówno tej jak i poprzednich kadencji można z góry założyć, że do końca następnego roku zbierze się tego co niemiara i walka o podium będzie zacięta.

Dureń durnotami myśli. Na pohybel idiotom.

n
napohybelczarnymiczerwonym
W dniu 31.12.2014 o 15:50, gość napisał:

To nie tak trzeba działać. W ten sposób tylko się promuje głupotę. A tej jest pod dostatkiem nie tylko w Hajnówce, ale i na całym świecie. Proponuję konkurs na najbardziej kulturalnego radnego (radną). Należy wziąć pod uwagę szerokie pojęcie kultury, czyli język, wiedza, szacunek wobec innych, itd.

 

Jeśli wziąłeś moją sarkastyczną propozycje na poważnie, to tylko świadczy o twoim stanie umysłu.

r
romek

a trener judo za te swoje osiągnięcia ma płacone i to całkiem nieźle jak na warunki hajnowskiej który z trenerów innych sekcji otrzymuje za to kasę taka kasę jak trener judo?

G
Gość

w hajnówce też z sukcesami sa prowadzone inne sekcje sportowe jednak pozostałę sekcje nie dostały takiej dotacji a co do konkursów to wiadomo jak się w hajnówce wygrywa konkursy sprawa jasna

O
Ona
W dniu 31.12.2014 o 20:34, Gość napisał:

myślę że to co wyprawia przewodniczący i radni z ziemi hajnowskiej razem z burmistrzem to chyba tak do końca nie jest zgodne z prawem szastaja społęczna kasa jak swoja przewodniczący dla burmistrza wazelina oh i ah i pobory na maxa baurmistrz w zamian dla trenera 80tys dotacji myślę ze tutaj na odległość coś cuchnie czemu sekcja boksu dostała tyle co dostała jtrener nie wnioskował o podwyżkę dla burmistrza to czym niby miał sie zasłużyć naprawdę tymi naszymi układami i układzikami powinny się zajac odpowiednie służby 

wypisywanie takich głupot świadczy o zupełnej ignorancji w kwestii znajomośći funkcjonowania samorządu. Pieniędzy nie dostał trener a klub sportowy, który złożył najlepszą ofertę w konkursie na konkretne zadanie. Można różnie oceniać trenera jako Przewodniczącego Rady ale nie można mieszać go ciągle z błotem, jako trenera judo. Nikt nie zaprzeczy, że  stworzył tą sekcję, prowadzi z powodzeniem od kilkudziesięciu lat i ma konkretne osiągnięcia sportowe. 

a
alex

burmistrz i jego radni na to jak na lato tutaj mamy hajnówkę i to oni tutaj rządzą i nikt im nie podskoczy nawet spiący radny dyrektor dostaję kasę za poruszanie się swoim autem a pacjentom każe sie dobrowolnie wpłacać do kasy szpitala pieniądze za pobyt w szpitalu kpina powinien się temu przyjrzeć obecny starosta 

G
Gość

Oto przykład Starachowic, które mają ponad 50 tysięcy mieszkańców, a więc 2 razy tyle co Hajnówka:

"Oszczędności w starachowickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Na wniosek nowego prezydenta Starachowic prezes będzie dostawał pensję mniejszą o ponad 5 tys. zł (zamiast 15097 dostanie 9900), a zarobki wiceprezesa zmniejszą się aż siedmiokrotnie (dotąd 13194, teraz 1750). - Docelowo to stanowisko będzie zlikwidowane - zapowiada Marek Materek."

Prezydentowi Materkowi ustalono następującą pensję:

" Marek Materek, prezydent Starachowic. Jego pensja jest o 730 złotych niższa od wynagrodzenia Sylwestra Kwietnia, poprzedniego prezydenta. Materkowi radni ustalili wynagrodzenie na 11.620 złotych brutto. "

 

I co na to burmistrz Sirak oraz radni Hajnówki?...

 

 

 

Dodaj ogłoszenie