Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku i uratuj komuś życie! Akcja na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

luk
22-letnia Estera z Gryfina jest 5000 dawcą szpiku z bazy Fundacji DKMS. Pobranie odbyło się w warszawskim Instytucie Hematologii i Transfuzjologii.
22-letnia Estera z Gryfina jest 5000 dawcą szpiku z bazy Fundacji DKMS. Pobranie odbyło się w warszawskim Instytucie Hematologii i Transfuzjologii. DKMS
Trwa akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Włączyć się w nią może każdy zdrowy człowiek w wieku 18-50 lat.

Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z DKMS Polska organizują w tym tygodniu akcję rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Włączyć się w nią może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 r.ż., ważący minimum 50 kg.

Posiłki w szpitalach ciągle zadziwiają. Przygotujcie się na szokujące widoki! [ZDJĘCIA]

Rejestracja trwa kilkanaście minut, polega na wywiadzie medycznym, pobraniu materiału z wewnętrznej strony pliczka i wypełnieniu ankiety. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości.

Akcja odbędzie się:

- 18 i 19.04.2018, 10-16 w Collegium Pathologicum, parter, ul. Waszyngtona 13, Białystok
- 20.04.2018, w godz. 10-17 w Holu głównym Centrum Dydaktyczno-Naukowego Wydziału Nauk o Zdrowiu, ul. Szpitalna 37, Białystok

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesiące. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent, chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.

Jakie są metody pobrania?

- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków)

W bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,2 mln potencjalnych Dawców szpiku, ale tylko ułamek z nich miał możliwość podzielić się cząstką siebie i dać szansę na nowe życie potrzebującym pacjentom. Wśród nich jest już Estera. Młoda Dawczyni tematyką dawstwa szpiku interesowała się już w wieku 16 lat, dużo czytała na ten temat i wtedy podjęła decyzję, że zarejestruje się jak tylko uzyska pełnoletność.

– Czułam, że jestem osobą, która odda komórki macierzyste dla kogoś potrzebującego. Pakiet z Fundacji DKMS zamówiłam kilka dni po ukończeniu 18 lat. Po zaledwie 8 miesiącach zadzwonił telefon – jestem komuś potrzebna. Nie wahałam się ani przez moment – opowiada Estera. Dziewczyna została zaproszona na badanie – typizację potwierdzającą zgodność pomiędzy nią a pacjentem.

Potem nastąpiły długie miesiące wyczekiwania, ale ostatecznie procedura została wstrzymana. – Następny telefon z informacją, że komuś potrzebna jest moja pomoc otrzymałam w kwietniu 2017 roku. Potwierdziłam moją gotowość od razu – opowiada. – Teraz jestem już po pobraniu z krwi obwodowej, wszystko przebiegało jak w zegarku i zupełnie nic nie bolało. Zachęcam wszystkich do rejestracji jako Dawcy szpiku – w ten sposób można naprawdę dać komuś szansę na życie. To niesamowite uczucie.

Magazyn Informacyjny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku i uratuj komuś życie! Akcja na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny