Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarabiamy ponad 580 złotych mniej od średniej krajowej

maryla
Zarabiamy ponad 580 złotych mniej od średniej krajowej
Zarabiamy ponad 580 złotych mniej od średniej krajowej
Według najnowszych lipcowych danych, mieszkaniec województwa podlaskiego zarabia o ponad 580 złotych mniej niż wynosi średnia krajowa.

Ten dystans od dziesięciu lat nie był tak duży. W 2002 roku od średniej krajowej płacy podlaskie średnie wynagrodzenie dzieliło 390 złotych. I różnica ta, choć rosła z roku na rok, to jednak coraz wolniej. Przykładowo w 2002 roku nasza płaca stanowiła 82,94 proc. średniej krajowej, ale już w 2010 roku przekroczyła 85 proc. Niestety w tym roku recesja już się przejechała po naszych portfelach i wskaźnik ten jest o procent niższy.

Ta huśtawka nie dziwi wcale prof. Roberta Ciborowskiego, prorektora Uniwersytetu w Białymstoku.
– Te wahania średniej płacy w województwie podlaskim względem średniej krajowej są pochodną tego, jak wygląda struktura naszej gospodarki – argumentuje ekonomista. –  U nas są to tradycyjne branże, bardzo podatne na czynniki zewnętrzne. Zarówno te złe, jak kryzys ekonomiczny, jak i te pozytywne. Były dotacje, to w większości sektorów naszej regionalnej gospodarki się poprawiało. Prowadzono wielkie inwestycje, to kwitło budownictwo, które się pogrąża, gdy ten boom się kończy. Tam, gdzie te struktury gospodarcze są nowocześniejsze, z udziałem nowych technologii, płace całkiem stabilnie będą rosły. A już w branży rolno-spożywczej nie będzie tak dobrze.

Profesor Ciborowski nie pozostawia złudzeń: ani bodźce związane z nowym rozdaniem dotacji unijnych, ani stopniowe unowocześnienie się podlaskich firm, nie zmieni szybko struktury naszej  gospodarki na lepszą – z punktu widzenia średniej wynagrodzeń.
– Takie procesy trwają latami – ocenia Robert Ciborowski. – Firm, w których płaca nie jest tak podatna na koniunkturalne wahania, jest u nas jak na lekarstwo.  I nowi inwestorzy też tak szybko tego nie zmienią, nawet gdyby tu nagle masowo napłynęli. Wszystko też wskazuje, że regiony z mniej innowacyjną strukturą gospodarczą rozwijają się wolniej. I z wolna widać zmianę polityki Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w kierunku wspierania mocniejszych. Z nadzieją, że to one pociągną rozwój Polski. Ale wtedy ten rozrzut stawek wynagrodzeń może się jeszcze powiększyć. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny