Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomogi i sanatoria jako odszkodowanie dla ofiar nazizmu

Jolanta Zielazna, [email protected]
Fot. Archiwum
Dwa nowe programy pomocy dla ofiar nazizmu przygotowała Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Każdy kierowany jest do innej grupy odbiorców.

Program sanatoryjny dla ofiar nazizmu

Fundacja organizuje dwutygodniowe, bezpłatne turnusy sanatoryjne w niektórych uzdrowiskach. Wyjazdy są przeznaczone dla osób, które otrzymały odszkodowania z FPNP, ofiar prześladowań nazistowskich, ale nie dla ich spadkobierców.
Wnioski rozpatrywane są na podstawie następujących kryteriów:

- pierwszeństwo mają osoby, które do tej pory nie korzystały z innych form pomocy humanitarno-socjalnej i medycznej FPNP

- wskazania lekarskie do leczenia sanatoryjnego i stan zdrowia umożliwiają odbycie kuracji

- pod uwagę brana jest sytuacja socjalno-bytowa i wiek wnioskodawców.

Starając się o wyjazd do sanatorium należy złożyć wniosek (formularz na stronie www.fpnp.pl), aktualne zaświadczenie lekarskie o wskazaniach do leczenia sanatoryjnego lub skierowanie na leczenie uzdrowiskowe oraz aktualna (nie starsza niż 6 mies.) informacja o dochodach własnych i współmałżonka.

Fundacja planuje wyjazd około 1500 poszkodowanych, nie finansuje wyjazdu osób towarzyszących. Rozpatrywaniem wniosków zajmuje się komisja społeczna, złożona z przedstawicieli środowisk uprawnionych, konsultant medyczny i pracownicy FPNP.

Termin przyjmowania wniosków mija 30 czerwca 2009 roku.

Zapomogi specjalne

Pomoc finansowa przeznaczona jest dla osób poszkodowanych przez wojnę i nazizm, znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, które nigdy nie korzystały dotąd z żadnej z form pomocy z FPNP i które:

- mieszczą się w kategoriach osób uprawnionych do uzyskania świadczenia ze środków niemieckich i austriackich z lat 2001-2006, ale dokumenty potwierdzające represje uzyskały lub przesłały FPNP w terminie uniemożliwiającym jego uzyskanie

- były skierowane przez niemieckie urzędy pracy (Arbeitsamt) do pracy przymusowej w obrębie terytorium II RP (w granicach z 31 sierpnia 1939 roku) na odległość co najmniej 100 kilometrów od miejsca zamieszkania, wiążącą się z zakazem opuszczania miejscowości pracy

- były skierowane do pracy przymusowej na mocy zarządzenia gubernatora GG z 1 grudnia 1940 roku i 22 kwietnia 1942 roku

- w wyniku bezpośrednich prześladowań nazistowskich doznały trwałej utraty zdrowia powodującej niezdolność do pracy w okresie powojennym lub straciły wzrok w wyniku eksplozji niewypałów lub niewybuchów pozostałych po wojnie 1939-1945 na terytorium RP (I i II stopień niepełnosprawności)

- jako dzieci do lat 16 w wyniku represji nazistowskich straciły jedno z rodziców lub opiekunów (śmierć w obozie, więzieniu, podczas robót przymusowych)

- są dziećmi ofiar eksperymentów pseudomedycznych, którym problemy zdrowotne będące skutkiem eksperymentów przeprowadzonych na rodzicach, uniemożliwiły lub ograniczyły samodzielne życie i podjęcie pracy

- na skutek eksplozji (bomb, min itp.) straciły wzrok w latach 1939-45, co spowodowało ich całkowitą niezdolność do pracy po wojnie (pierwszy stopień niepełnosprawności).

Fundacja podkreśla, że z tego programu pomocy NIE MOGĄ skorzystać osoby, które otrzymały już świadczenia z FPNP.

Zapomoga przeznaczona jest dla osób znajdujących się w ciężkiej sytuacji zdrowotnej lub losowej. Osoby te mogą ją otrzymać jeżeli ich dochody miesięczne nie przekraczają 1000 złotych netto na osobę w małżeństwie lub 1200 złotych netto w przypadku osoby samotnej.

Ten program będzie prowadzony do wyczerpania środków.

Adresy

Informacje o programach, druki wniosków można znaleźć na stronie internetowej FPNP: www.fpnp.pl.

Wnioski należy przesyłać: FPNP, ul. Krucza 36, 00-921 Warszawa.
Tel. 0-22 629-73-35 lub 0-22 695-99-61 w godz. 8.15-16.15, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny