MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapadł wyrok w głośnej sprawie nauczycielki z SP nr 2 w Łapach. Klaps był, ale kary nie ma

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
W piątek zapadł wyrok w głośnej sprawie nauczycielki z Łap, która miała uderzyć dwie uczennice. Sąd warunkowo umorzył postępowanie na rok

Nauczycielka będzie jednak musiała zapłacić 500 zł na cele społeczne. Została też obciążona kosztami sądowymi.

Wyrok jest nieprawomocny, co oznacza, że można go zaskarżyć. Ewelina Blecharczyk, adwokat nauczycielki, która domagała się jej uniewinnienia, rozważa odwołanie. – Nie wykluczam, że może przystopujemy i nie będzie w ogóle składana apelacja - powiedziała mec. Blecharczyk.

Z wyroku jest zadowolona Katarzyna Klimczuk, matka jednej z poszkodowanych uczennic.

– Czekałam na sprawiedliwość. To miała być kara, którą zrozumie nie tylko sama oskarżona, ale też inni nauczyciele – mówiła w piątek tuż po ogłoszeniu wyroku Katarzyna Klimczuk. To ona nagłośniła, że Dorota T., nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach miała naruszyć nietykalności cielesną dwóch uczennic. Do incydentu miało dojść 15 lutego 2018 roku w SP nr 2 w Łapach. Między dwiema uczennicami klasy pierwszej doszło do konfliktu. Zuzia kopnęła Lenę, bo ta uderzyła ją piórnikiem w głowę.

Nauczycielka na zakończenie konfliktu między dziećmi, miała dać im klapsa.

Sprawa trafiła do sądu. Podczas pierwszej rozprawy 25 września nauczycielka twierdziła, że „w żartach dotknęła obu dziewczynek w okolicach biodra”, by zakończyć między nimi konflikt”.

Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał, że klaps był. Dowodem na to były zeznania dziewczynek, matki Zuzi, a także nagranie jej rozmowy telefonicznej z oskarżoną, która przyznała „że nie powinna dotykać tych dziewczynek”.

– Prawo do nietykalności cielesnej należy do podstawowych praw człowieka. Klaps stanowi formę kary fizycznej - podkreślała sędzia Alina Dryl.

Ale postępowanie warunkowo umorzyła na rok. Swoją decyzję oparła na opiniach Krzysztofa Łapińskiego dyrektora SP nr 2 w Łapach, nauczycieli, a także rodziców. Wszyscy wypowiadali się o pracy nauczycielki pozytywnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny