Zanim złamano Enigmę… rozszyfrowano Rewolucję

(ak)
O najróżniejszych tajemnicach polskiego wywiadu opowie Grzegorz Nowik podczas spotkania promocyjnego jego najnowszej książki "Zanim złamano Enigmę… rozszyfrowano Rewolucję.
O najróżniejszych tajemnicach polskiego wywiadu opowie Grzegorz Nowik podczas spotkania promocyjnego jego najnowszej książki "Zanim złamano Enigmę… rozszyfrowano Rewolucję. mat. organizatora
Udostępnij:
Zanim złamano Enigmę… rozszyfrowano Rewolucję. Spotkanie z Grzegorzem Nowikiem, autorem książki odbędzie się już w najbliższy czwartek, 17 lutego o godz. 17 w księgarni Akcent. Wstęp wolny.

O Enigmie każdy z nas coś słyszał, o Rewolucji mało kto wie. Był to tajny szyfr stosowany przez bolszewików w czasie wojny 1920 r. Szyfr złamany przez polskich kryptologów i radiowywiad wojskowy! Szczegóły tej jednej z najtajniejszych operacji przedstawia w swojej książce Grzegorz Nowik.

Geneza i dokonania najmłodszej, najnowocześniejszej i najgłębiej utajnionej gałęzi polskiego wywiadu wojskowego - radiowywiadu i kryptologii są przedmiotem dwóch znakomitych książek Grzegorza Nowika. Najnowszy tom, zatytułowany "Zanim złamano Enigmę… rozszyfrowano Rewolucję" ukazał się w 2010 roku. Książka ta dopełnia pierwszą część monografii pt. "Zanim złamano Enigmę", wydaną w 2005 roku.

Słowo Rewoluicja ma tutaj podwójne znaczenie. Taką nazwę nosił szyfr wprowadzony przez Rosjan w przededniu szturmu Warszawy. Symbolizuje ono też zatrzymanie nad Wisłą bolszewickiej rewolucji niesionej w 1920 r. na bagnetach Armii Czerwonej.

Szczegółowy opis działań tej najmłodszej i najgłębiej utajnionej gałęzi polskiego wywiadu wojskowego, zawarty w książkach Grzegorza Nowika tworzy zupełnie nowy obraz wojny z bolszewikami, pokazany przez pryzmat decyzji podejmowanych przez polskie sztaby na podstawie danych uzyskanych z nasłuchu korespondencji nieprzyjaciela.

Jan Kowalewski, szef polskiego radiowywiadu napisał po kilkudziesięciu latach: Strona polska posiadała w 1920 roku (...) doskonałe wiadomości o planach i sytuacji nieprzyjaciela, uzyskane drogą dobrze zorganizowanego podsłuchu radiotelegraficznego i sprawnego rozwiązywania jego tajnych szyfrów (...) Dzięki otrzymanym w ten sposób informacjom sztab polski był lepiej zorientowany o ruchach, siłach i zamiarach nieprzyjaciela, aniżeli dowódcy poszczególnych grup sowieckich. Profesor Karol Olejnik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu stwierdził: Omawiana praca jest bezsprzecznie wydarzeniem naukowym, (...) którego konsekwencją stała się konieczność polemiki z dotychczasowymi poglądami, niejednokrotnie bardzo mocno w nauce utrwalonymi...

O najróżniejszych tajemnicach polskiego wywiadu opowie sam Autor podczas spotkania promocyjnego jego najnowszej książki "Zanim złamano Enigmę… rozszyfrowano Rewolucję. Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920. Spotkanie, które odbędzie się w czwartek 17 lutego o godz. 17.00 w księgarni Akcent poprowadzi prof. Adam Dobroński. Wstęp wolny.

Grzegorz Nowik

(ur. 1954 w Warszawie) - instruktor harcerski, harcmistrz, historyk harcerstwa, pisarz publicysta, doktor habilitowany historii, pracownik Instytutu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk, zastępca dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Redaktor naczelny "Przeglądu Historyczno-Wojskowego", zastępca dyrektora Wojskowego Biura Badań Historycznych (2004-2009).

Od 1963 roku był harcerzem 22 Warszawskiej Drużyny Harcerzy w Hufcu ZHP Warszawa Praga-Południe, od 1968 drużynowym zuchów, następnie od 1970 - harcerzy, szczepowym 22 Szczepu "Watra" od 1972 do 1986 r., a w końcu przewodniczącym Kręgu Instruktorskiego Szczepu od 1982 r.

W 1973 roku zainicjował z hm. Stanisławem Czopowiczem stworzenie pierwszych niejawnych struktur "niepokornego harcerstwa". Był Komendantem I i IV Zlotu Środowisk Niezależnych, w latach 1980-1982 wiceprzewodniczącym Kręgu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego Chorągwi Stołecznej ZHP, redaktorem "Bratniego Słowa", pierwszym przewodniczący Kapituły Harcerza Rzeczypospolitej w Warszawie. Publikował poza oficjalnym obiegiem książki harcerskie, m.in. Aleksandra Kamińskiego, wskazywał ingerencje cenzury - np. w książce "Andrzej Małkowski".

W 1979 ukończył Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, jego praca magisterska "Geneza i powstanie Koła Instruktorskiego im. Mieczysława Bema" otrzymała w tym roku II miejsce w konkursie na prace magisterskie. Doktorant Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Jako członek Rady Naczelnej ZHP, na znak protestu 26 czerwca 1982 opuścił jej obrady i wystosował wraz z czterema innymi instruktorami pisemny protest do Prezydium Rady w sprawie zdelegalizowania Rady Porozumienia KIHAM.

Był pierwszym Marszałkiem Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej.
W latach 1980-1990 kierował kształceniem instruktorów w KIHAM, ruchu Płaskiego Węzła i Ruchu Harcerskim Rzeczypospolitej w Warszawie, prowadził kilka kursów podharcmistrzowskich "Szkoła za lasem" i współorganizował kilkanaście kursów przewodnikowskich, rozpoczynając każdy z nich wykładem "Karafka La Fontaine'a".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie