Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim zaczniemy budować, warto pomyśleć o materiałach

Architekt Urszula Gołubowska-Witek, MTM Styl
Dom, który budujemy dla zwycięzcy naszej loterii, wykonany jest w technologii murowanej
Dom, który budujemy dla zwycięzcy naszej loterii, wykonany jest w technologii murowanej Fot. Wojciech Oksztol
Ilość rodzajów materiałów budowlanych dostępnych na rynku i reklamowanych przez producentów jako najlepsze, przyprawia o zawrót głowy każdego, kto chce postawić dom. To, że jest ich tak dużo pozwala dostosować technologię budowy domu do potrzeb i możliwości finansowych. Ale też łatwo popełnić błąd.

Nie istnieje materiał idealny. Każdy ma swoje zalety i wady. Ważne, aby budujący był świadomy obu tych cech i wybrał taki materiał, który będzie odpowiadał jego oczekiwaniom.

Drewno czy cegły

Pierwszym dylematem jest zazwyczaj wybór drewnianej lub murowanej technologii ścian. Technologie drewniane charakteryzują się dużą szybkością wznoszenia budynku oraz nieco niższą ceną materiałów budowlanych i samego wykonania. Wykorzystują tradycyjny sprawdzony budulec, przez wielu traktowany jako najlepszy z uwagi na naturalne pochodzenie. Wymagają specjalizujących się w tego typu realizacjach brygad budowlanych. Prawidłowe wykonanie wymaga większej wiedzy i staranności niż w przypadku technologii murowanej. Właściciele tego typu budynków często skarżą się na zbyt niską izolacyjność akustyczną stropów oraz szybkie wychładzanie budynku.

Technologia murowana wymaga więcej czasu na wykonanie, głównie z przyczyn technologicznych (układanie zbrojenia, schnięcie betonu). Materiały budowlane bywają droższe niż w budownictwie szkieletowym. Jest to prosta metoda budowania i nie powinno być trudności z doborem ekipy. Budynek dłużej się nagrzewa, natomiast w ścianach akumuluje ciepło, które później oddaje wnętrzom. Komfort użytkowania takiego domu jest wysoki i nie wymaga tak dużych nakładów na konserwację budynku, jak w przypadku domu drewnianego. Montaż wyposażenia domu - armatury w łazienkach, kuchennych szafek itp. nie wymaga specjalistycznych systemów i wzmocnień, jakich mogą potrzebować technologie drewniane.

Ściana jedno- czy dwuwarstwowa

Dylemat izolacyjności cieplnej nie ominie też tych, którzy zdecydowali się na dom murowany. Budujący bardzo chętnie wybierają bloczki z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej licząc na to, iż tańsze ściany jednowarstwowe będą równie ciepłe jak ściany ocieplone warstwowe. Tymczasem mit o tym, że ściana bez ocieplenia zatrzyma ciepło w budynku tak samo dobrze, jak ścian z ociepleniem, zawdzięczamy sprytnemu marketingowi. Do 2009 roku wymagany prawem współczynnik przenikania ciepła dla ściany jednowarstwowej wynosił U=0,5, dla warstwowych U=0,3. Nie znaczy to, że obie ściany jednakowo dobrze zatrzymywały ciepło, a jedynie tyle, że prawo narzucało mniejsze wymagania dla ścian jednowarstwowych.

Styropian czy wełna mineralna

Wybór rodzaju ocieplenia ścian, też nie jest błahy. Wełna mineralna jest droższa, ale niepalna i odporna na większość chemikaliów. Ma większą paroprzepuszczalność i lepszą izolacyjność akustyczną od styropianu. Styropian jest lekki i łatwy w montażu. Mocuje się go do ściany przy pomocy kleju, bez użycia kołków. Ma nieco lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż wełna mineralna, więc jest lepszym izolatorem cieplnym. Ma też tę zaletę, że jest nienasiąkliwy, ale jednocześnie nie przepuszcza pary wodnej, przez co uniemożliwia oddychanie ścianom z materiałów paroprzepuszczalnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny