Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast rybek w akwarium

opr. (jaw)
W akwarium żółwia czerwonolicego musi być kawałek suchego miejsca – wielki korzeń, kamień – bo w naturze zwierzę to spędza większość czasu na lądzie, chętnie wygrzewając się w słońcu
W akwarium żółwia czerwonolicego musi być kawałek suchego miejsca – wielki korzeń, kamień – bo w naturze zwierzę to spędza większość czasu na lądzie, chętnie wygrzewając się w słońcu
Od lat bardzo popularny w domowych hodowlach, głównie dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi. Dobrze traktowany, może spędzić z nami nawet ponad 30 lat. Jeżeli sprawimy sobie parkę żółwi, z pewnością doczekają się potomstwa.

Żółwie zwane wodnymi naprawdę nazywają się żółwie czerwonolice. I wcale nie są zwierzętami wodnymi, tylko ziemno-wodnymi, o czym powinni pamiętać ci wszyscy, którzy chcą zająć się ich hodowlą w domu. Umieszczenie żółwia czerwonolicego w akwarium wypełnionym wodą, w którym nie będzie miał możliwości wyjść na kawałek "suchego lądu", skończy się dla niego na pewno tragicznie.

O popularności akurat tego podgatunku zdecydowały atrakcyjne barwy oraz łatwość hodowli.
Pierwotnie zwierzę to zamieszkiwało południowo-wschodnie i środkowe stany USA, jednak obecnie, na skutek mniej lub bardziej planowych introdukcji rozprzestrzeniło się po całych Stanach, a także na innych kontynentach. Również w Polsce w wielu zbiornikach wodnych spotykano te żółwie - najczęściej jest to skutek poczynań nieodpowiedzialnych hodowców, którzy z sobie tylko wiadomych przyczyn [pozbywają się niechcianego zwierzęcia, po prostu wypuszczając go do najbliższego stawu.

Żółw czerwonolicy osiąga 35 cm długości. Górna część jego pancerza, czyli karapaks, jest szeroka i charakterystycznie wywinięta. U młodych okazów ma barwę zieloną i z wiekiem brunatnieje. Łapy są zielonkawe z jasnymi, kremowymi pasami, podobnie szyja. Najbardziej rzucającym się w oczy szczegółem ubarwienia są pomarańczowoczerwone podłużne plamy tuż za oczami żółwia. Niestety, najładniejsze kolory mają okazy młode - z wiekiem stają się mniej jaskrawe i kontrastowe.
Żółwie czwerwonolice dobrze się rozmnażają w niewoli.

W diecie młodych żółwi przeważa pokarm zwierzęcy. Wraz z wiekiem większość osobników staje się roślinożercami. Uzupełnieniem ich diety są wodne owady, ślimaki, kijanki, ryby. Pokarm muszą połykać w wodzie.

Decydując się na żółwia czerwonolicego, pamiętajmy, że żyje on nawet 35 lat. Bierzemy więc na siebie bardzo poważne zobowiązanie na długie lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny