MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast miesiąca - dwa lub jeden tydzień przerwy wakacyjnej w żłobkach. A w przedszkolach miesiąc przerwy

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Na najbliższej sesji (w poniedziałek 22 czerwca) prezydent przedstawi propozycję zmiany statutów wszystkich dziewięciu miejskich żłobków. Jeśli radni się zgodzą, to dyrektorzy placówek będą mogli skrócić miesięczną przerwę wakacyjną do dwóch, a nawet do jednego tygodnia.
Na najbliższej sesji (w poniedziałek 22 czerwca) prezydent przedstawi propozycję zmiany statutów wszystkich dziewięciu miejskich żłobków. Jeśli radni się zgodzą, to dyrektorzy placówek będą mogli skrócić miesięczną przerwę wakacyjną do dwóch, a nawet do jednego tygodnia. Lucyna Nenów
Na najbliższej sesji prezydent zaproponuje radnym uchwałę, by dyrektorzy żłobków mogli skrócić miesięczną przerwę wakacyjną do dwóch, a nawet do jednego tygodnia. Natomiast jeśli chodzi przedszkola przerwy wakacyjne będą trwały przez miesiąc. Dzieci będą jednak mogły chodzić do nich przez całe wakacje, choć nie do tej samej placówki, do której chodzą na co dzień.

Pracownicy zgodnie z kodeksem pracy mają prawo do urlopu i trudno byłoby ich tego prawa pozbawiać - stwierdził podczas wtorkowej (16 czerwca) konferencji wiceprezydent Rafał Rudnicki.

A zapytaliśmy, czy z uwagi na to że w ostatnich miesiącach miejskie żłobki były zamknięte, nie warto rozważyć, by w tym roku placówki te były otwarte przez całe wakacje? Pytał też o to (odnosząc się na razie do miesiąca lipca) przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski w interpelacji do władz miasta. - Rodzicom łatwiej będzie wrócić do pracy. A w przypadku zamykania żłobków w lipcu, ponownie będą musieli brać urlopy - stwierdził.

Czytaj też: Opłata za żłobki w Białymstoku w czasie pandemii wstrzymana. Radni zgodzili się!

Jak wspomniał na wstępie Rafał Rudnicki, miasto nie pójdzie w tym kierunki, ale na najbliższej sesji (w poniedziałek 22 czerwca) prezydent przedstawi propozycję zmiany statutów wszystkich dziewięciu miejskich żłobków. Jeśli radni się zgodzą, to dyrektorzy placówek będą mogli skrócić miesięczną przerwę wakacyjną do dwóch, a nawet do jednego tygodnia.

- Uznaliśmy, że taki okres przerwy jest wystarczający - podkreślał podczas konferencji Rafał Rudnicki.

Czytaj też: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: 16.06.2020 r. Co z pieniędzmi za kolejne tygodnie? Ustawa wciąż nieuchwalona, co zaleca ZUS

Zapytaliśmy, czy możliwość skrócenie przerwy wakacyjnej będzie też dana dyrektorom miejskich przedszkoli. Wiceprezydent odparł, że przerwy wakacyjne w przedszkolach będą trwały przez miesiąc, tak jak w latach przed pandemią. - Dzieci będą jednak mogły chodzić do przedszkola przez całe wakacje, choć nie do tej samej placówki. Tak jak w poprzednich latach każde z przedszkoli czynne będzie w jednym z wakacyjnych miesięcy. Wykaz placówek i informacją, kiedy z nich kiedy będą miały przerwy znajduje się na stronie: www.bialystok.pl - wyjaśniał wiceprezydent.

Oznacza to, że wtedy kiedy przedszkole, do którego dziecko chodzi na co dzień będzie zamknięte, można będzie posłać dziecko do przedszkola, które akurat będzie czynne. Harmonogram pracy przedszkoli można znaleźć tutaj: https://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/harmonogram-pracy-przedszkoli-w-wakacje.html

Czytaj też: Żłobki i przedszkola otwarte od 25 majaŻłobki i przedszkola otwarte od 25 maja

- Warto też dodać, że wolny miesiąc z jednej strony wykorzystywany jest na urlopy pracowników, a z drugiej jest potrzebny do przeprowadzenia remontów czy też innych prac, które można prowadzić tylko i wyłącznie w miesiącach letnich - podkreślał Rafał Rudnicki.

- Cieszę się, że prezydent w końcu odpowiedział na apele rodziców, którzy prosili o możliwość posłania swoich dzieci do żłobków czy przedszkoli w czasie wakacji - komentuje Henryk Dębowski. - Dzięki temu będą mogli kontynuować swoją aktywność zawodową, co w dobie epidemii koronawirusa jest bardzo ważne. Oczywiście szczegółowe rozwiązania co do przerw w poszczególnych instytucjach powinny być skonsultowane z rodzicami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny