Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia. Niech decydują przedsiębiorcy.

(opr. peż) Źródło: Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego
Czerwony: tu obowiązuje zakaz palenia. Pomarańczowy: tu istnieje możliwość lub obowiązek wydzielenia sali dla palących. Zielony: tu istnieje  możliwość wydzielenia palarni dla palących klienttów. Turkus: tu trwa dyskusji społeczna nad zmianami prawa.
Czerwony: tu obowiązuje zakaz palenia. Pomarańczowy: tu istnieje możliwość lub obowiązek wydzielenia sali dla palących. Zielony: tu istnieje możliwość wydzielenia palarni dla palących klienttów. Turkus: tu trwa dyskusji społeczna nad zmianami prawa.
71% dorosłych respondentów popiera wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych. Jednakże już 68% respondentów nie wyraża zgody na to, aby politycy decydowali za właścicieli lokali gastronomicznych, czy ich lokal jest dla osób palących, czy też nie.

Jeszcze wyraźniejsza jest opinia respondentów na temat tego, czy palący powinni być usunięci całkowicie z przestrzeni publicznej. 90% badanych opowiada się za wydzieleniem osobnych pomieszczeń dla palących w lokalach gastronomicznych.

Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego przedstawiło dziś najnowsze wyniki badania opinii społecznej na temat, forsowanego przez sejmową Komisję Zdrowia, projektu rozszerzenia obecnie obowiązującego zakazu palenia w miejscach publicznych. Zgodnie z nim, zakaz palenia miałby objąć praktycznie wszystkie miejsca publiczne, łącznie z gastronomią, środkami komunikacji (statki i promy morskie również) jak i samochodami służbowymi.

Badania pokazują jednoznacznie, że nikt nie wątpi w potrzebę ochrony osób niepalących, ale jednocześnie zdaniem Polaków, proponowane zmiany idą za daleko - powiedział Krzysztof Rut reprezentujący British American Tobacco.  - Wbrew argumentom podnoszonym przez autorów projektu, społeczeństwo jest zdecydowanie przeciwko dyskryminacji i eliminacji z przestrzeni publicznej osób palących i dalszemu prawnemu ograniczaniu swobód obywatelskich oraz prawa do rozporządzania swoją własnością .

Proponowany całkowity zakaz palenia  w lokalach narusza przynajmniej trzy prawa konstytucyjne takie jak: zasada wolności decydowania o życiu osobistym i prywatnym, zakaz dyskryminacji oraz zasada proporcjonalności przepisów prawa – podkreślał Andrzej Lewandowski z JTI Polska.

Jedną z proponowanych w projekcie zmian jest ponadto wprowadzenie obrazkowych ostrzeżeń na paczkach w miejsce obecnie istniejących ostrzeżeń tekstowych.

Nie ma żadnych dowodów, że ostrzeżenia graficzne wnoszą coś nowego do świadomości społecznej dotyczącej ryzyka związanego z paleniem – powiedział Krzysztof Rut z British American Tobacco Polska. - Ich wprowadzenie spowoduje jedynie dodatkowe koszty związane z drukiem opakowań, które szacujemy na ok. 30 gr. za paczkę. Wzrost cen może spowodować spadek rynku szacowany na ok. 1,5%. Z kolei spadek rynku przełoży się na zmniejszenie wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego o ok. 300 mln zł. Jak pokazuje doświadczenie wzrost cen spowoduje wzrost przemytu, który już obecnie utrzymuje się na wysokim poziomie i wykazuje tendencję wzrostową. 

Zobacz: Podlaski tytoń liczy straty

Przemyt wyrobów tytoniowych w Polsce osiąga bardzo wysoki poziom kilkunastu procent. Na ścianie wschodniej, gdzie napływa najwięcej papierosów ze Wschodu nawet co druga paczka pochodzi z przemytu” – podsumował Marek Maj, reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego.

Zobacz: Firmy tytoniowe: między prawem, a przemytem

Przychody budżetowe z tytułu podatków od branży tytoniowej w Polsce wykazują stały trend wzrostowy. Tylko w ubiegłym roku dochody Skarbu Państwa z tytułu podatku akcyzowego i VAT, stanowiące średnio 80% ceny detalicznej każdej paczki papierosów, wyniosły blisko 20 mld zł, co oznacza ponad 8% rocznych wpływów budżetowych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny