Media obiegła niedawno wieść, iż Poczta Polska zwiększy asortyment produktów spożywczych sprzedawanych w placówkach wysyłki listów i paczek. Nie awiaomo na razie czy będzie tam mozna kupić mleko, jaja czy pieczywo. Jest jednak nowy pomysł - tym razem od drugiej strony: to niektóe skllepy spożywcze staną się pocztą i będą mogły prowadzić sprzedaż artykułów spożywczych w niedziele objęte zakazem handlu.

Wszystko wskazuje na to, że sieć sklepów „Żabka" ominie zakaz handlu w niedziele - i to zgodnie z prawem. Sklepy spożywcze staną się placówkami pocztowymi. - Sieć twierdzi, że jej sklepy, jako placówki pocztowe, będą mogły funkcjonować w dni, w które zamknięte pozostaną lokale większości konkurentów - pisze portal wiadomoscihandlowe.pl.

Żabka Polska sp. z o.o. jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów typu convenience, prowadzonych pod markami Żabka i Freshmarket. Ma około 4700 placówek.

- Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku. Umowy te zostały zawarte w związku z rozpoczęciem świadczenia wybranych usług pocztowych i były szeroko komunikowane wcześniej.

Ostatnim przykładem jest poszerzenie współpracy z Pocztą Polską w ubiegłym roku – tłumaczą przedstawiciele firmy Żabka Polska portalowi wiadomoscihandlowe.pl. W „Żabkach" można już odbierać paczki DHL. Teraz sieć handlowa zacieśnia współpracę z Pocztą Polską. Portal dodaje, że w ostatnich tygodniach sieć sklepów rozszerzyła sojusz z Pocztą Polską z 400 punktów click&collect na ok. 1 tys. lokalizacji. Docelowo usługa może zostać wdrożona we wszystkich 5 tys. sklepów Żabka/Freshmarket. Jeśli sklepy „Żabki" zostaną uznane za placówki pocztowe, ominą zakaz handlu w niedziele. Przypomnijmy, że Ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele oraz w niektóre inne dni weszła w życie 1 marca 2018.

Komunie 2018 to duże wyzwanie, bo w tym roku angażują prawie dwa razy więcej rodzin. Jakie są ceny w tym roku, ile i co warto dać na prezent i jak się w ogóle znaleźć. Wszystkiego dowiesz się klikając po prostu w ten tekst!

Ustawa nie dotyczy m.in.:
stacji benzynowych;
kwiaciarni;
aptek;
lecznic dla zwierząt;
zakładów pogrzebowych;
punktów z pamiątkami i dewocjonaliami;
placówek handlujących prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
placówek pocztowych;
sklepów w: hotelach, szpitalach i ośrodkach zdrowia, zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
placówek organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków, targów;
placówek na dworcach, w portach i przystaniach morskich, portach lotniczych, w środkach transportu;
piekarni,
cukierni
lodziarni
placówek handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna
placówek handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek
sklepów internetowych.

Poczta Polska (przypomnijmy - to państwowa spółka) właśnie prowadzi kampanię zachęcającą do korzystania z usług "Żabki". - Od 18 kwietnia 2018 r. rusza kolejna edycja konkursu „Odbierz paczkę w Żabce i wygrywaj telefony!”, którego organizatorem jest sieć sklepów Żabka i Freshmarket. Mogą w nim wziąć udział Klienci Poczty Polskiej, którzy do 15 maja 2018 r. odbiorą przesyłki w sklepie Żabka lub Freshmarket, w ramach usługi Odbiór w Punkcie - czytamy na stronie poczta-polska.pl.

Czy jednak osoby prowadzące sklepy sieci na zasadzie franczyzy będą chciały pracować w ustawowo wolne od handlu niedziele?

Żabka Polska sp. z o.o. zachęca franczyzobiorców do otwierania sklepów w święta i niedziele bez handlu: oferuje im dodatkowy zarobe

k.

Portal wiadomoscihandlowe.pl informuje, że chodzi o 10 proc. od obrotu netto „zrealizowanego na większości towarów (tych dostarczanych z centrum logistycznego sieci oraz tzw. dostaw bezpośrednich; bez wyrobów tytoniowych) - ma to być zarazem nie mniej niż 350 zł".

Na długi majowy weekend - jak znalazł! Kliknij w ten tekst, a poznasz ranking najbardziej nietypowych hoteli na świecie. Wato je poznać, a najlepiej zamieszkać!