MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Sport, programowanie, grafika komputerowa, a może języki? Te zajęcia cieszą się największą popularnością

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Oferta zajęć pozalekcyjnych jest naprawdę bogata. Jak wybrać te, które najbardziej będą odpowiadać dziecku?
Oferta zajęć pozalekcyjnych jest naprawdę bogata. Jak wybrać te, które najbardziej będą odpowiadać dziecku? materiały prasowe
Rodzice wciąż chętnie zapisują swoje dzieci na zajęcia pozalekcyjne. To dla uczniów doskonała okazja, by rozwinąć umiejętności zdobywane w szkole czy uczyć się pracy zespołowej. Na jakie zajęcia dodatkowe warto zapisać dziecko? To zależy od jego zainteresowań i predyspozycji. Jak wynika z badań, dużą popularnością cieszą się zajęcia sportowe oraz kursy z języka angielskiego. Nie można jednak zapominać o przyszłościowych ścieżkach rozwoju, jakimi są m.in. programowanie czy grafika komputerowa. Co uczniom może dać uczestnictwo w takich zajęciach?

Spis treści

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Czy warto?

Uczniowie nierzadko decydują się na dodatkowe lekcje, które mają za zadanie wyrównać braki powstałe w edukacji zdalnej czy dobrze przygotować ich do egzaminów. To częsta motywacja, by zapisać się na korepetycje. Aż 70 proc. rodziców – jak wynika z badania Santander Consumer Banku – na początku roku szkolnego 2022/2023 zamierzało posłać dzieci na zajęcia dodatkowe.

Nie chodzi jedynie o przyswajanie umiejętności potrzebnych do zaliczenia testów w szkole, ale o całościowy rozwój dziecka: językowy, sportowy czy związany z szeroko rozumianym obszarem IT. Dzieciństwo i młodość to doskonały czas, by poszukiwać, odkrywać, ale także bawić się poprzez naukę. Warto więc zadbać, by zajęcia dodatkowe były dla dziecka atrakcyjne.

Nie można jednak zapominać, by do tematu dodatkowych zajęć podejść rozsądnie. Lepszym pomysłem będzie wybranie jednych, ale takich, które naprawdę interesują dziecko, niż pięciu, które jedynie będą nadmiernie obciążać ucznia. Jak podkreśla Michał Szeląg z Fundacji Szkoła z Klasą, w rozmowie opublikowanej na łamach naszego serwisu, warto taką decyzję skonsultować z dzieckiem i podążać za jego potrzebami oraz zainteresowaniami.

– Rodzice, którzy spędzają dużo czasu ze swoimi dziećmi bardzo dobrze wiedzą, czym one się interesują. Warto jest od najmłodszy lat dbać, żeby zajęcia dodatkowe miały praktyczny charakter, sprawiały dzieciom przyjemność oraz były czymś wartościowym. Istotne jest też to, by młodzi ludzie, już od samego początku uczyli się brania odpowiedzialności za swój proces uczenia się – mówi Michał Szeląg.

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

Oferta zajęć pozalekcyjnych jest naprawdę bogata. Jak w tym gąszczu znaleźć to, czego naprawdę potrzebuje nasze dziecko? Warto jako rodzic zadać sobie następujące pytania:

  • Czym interesuje się moje dziecko? W jakiej dziedzinie mogłoby rozwinąć swoje zainteresowania?
  • Dlaczego chcę zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe? Czy chodzi raczej o nadrobienie wiedzy, a może zdobycie nowych kompetencji?
  • Jakie zajęcia mogą całościowo wspomóc dziecko w rozwoju? Które z nich na pewno przydadzą mu się w przyszłości?
  • Jakie zajęcia mogą nie tylko przynieść dziecku nowe umiejętności, ale także sprawić, że będzie w ciekawy sposób spędzało czas?

Poza zadaniem sobie tych pytań niezwykle ważna jest rozmowa z dzieckiem na temat tego, co ono chciałoby robić w wolnym czasie. To klucz do świadomego wybrania zajęć dodatkowych.

Sportowe, językowe, a może informatyczne? Te zajęcia dodatkowe warto wybrać

Wspomniane już badania Santander Consumer Banku pokazują, że największą popularnością cieszą się zajęcia sportowe (zdecydowało się na nie 61 proc. ankietowanych). Nic dziwnego, bo, jak podkreśla Piotr Zajdel – wieloletni trener i wuefista – takie zajęcia przynoszą dzieciom mnóstwo korzyści: zdrowie fizyczne i psychiczne, umiejętność radzenia sobie ze stresem, naukę pracy w grupie.

– Zwróćmy uwagę na to, czy dziecko po zajęciach jest uśmiechnięte i czy chętnie o nich opowiada. Dla mnie sukcesem nie jest to, że dziecko pojedzie na jakiś turniej i tam zwycięży. Sukces jest wtedy, gdy ono chce na te zajęcia wracać, samo, z własnej inicjatywy – podkreśla Piotr Zajdel.

Rodzice często też inwestują w naukę języków, zwłaszcza w kursy z języka angielskiego (48 proc. zgodnie ze wspomnianym wyżej badaniem). To dobry kierunek, bo we współczesnym świecie znajomość przynajmniej jednego języka obcego może w przyszłości otworzyć drzwi do wielu różnych branż. Warto jednak zadbać, by nauka języka angielskiego nie była dla ucznia jedynie przykrym uczeniem się słówek na pamięć, ale zabawą. To podstawa, by dziecko polubiło się z pierwszym językiem obcym, który poznaje, a w przyszłości chętniej chciało się ich uczyć.

Na zajęcia z programowania rodzice już nie tak chętnie wysyłali swoje dzieci (decydowało się na to 6 proc. z nich). Choć z drugiej strony, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Tutore Poland, w tej społeczności aż 38 proc. dorosłych zdecydowało się zapisać swoje dzieci na zajęcia z programowania w świecie Minecraft.

– Matematyka w świecie Minecraft to kurs oparty o państwową podstawę programową, w której zawarte są potrzebne zagadnienia matematyczne określone dla każdego przedziału wiekowego. Każda lekcja odbywa się na specjalnej platformie edukacyjnej, którą jest Minecraft: Education Edition. Pozwala ona połączyć naukę z zabawą i zamienić każdą lekcję w przygodę. Taka forma kształcenia jest dla dzieci bardziej atrakcyjna i angażująca niż klasyczne lekcje w szkole. Umożliwia również przedstawienie każdego tematu w przystępny i obrazowy sposób, a następnie przećwiczenie praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy – podkreśla Julia Kuberska, specjalistka ds. edukacji w Tutore Poland.

Dzięki zajęciom z programowania uczeń ma szansę rozwinąć swoją kreatywność, zdobyć umiejętności logicznego myślenia, a także koncentracji.

Jak wynika z danych Tutore Poland, popularnością cieszą się także zajęcia z grafiki komputerowej. Dla dzieci to dobra okazja, by zdobyć kompetencje, które mogą przydać się im w przyszłości, ale także dobrze się przy tym bawić.

Na jakie inne zajęcia dodatkowe warto się zdecydować?

  • Harcerstwo – rozwija umiejętności społeczne, uczy organizacji, funkcjonowania we wspólnocie itd.;
  • Nauka gry na instrumencie lub śpiew – mogą rozwinąć u dziecka nie tylko kompetencje muzyczne, ale także cierpliwości, koncentrację czy wrażliwość;
  • Zajęcia plastyczne – mogą sprawić, że dziecko uwrażliwi się na sztukę, pobudzi swoją kreatywność;
  • Zajęcia tematyczne, np. gry w szachy, lekcje tańca, zajęcia matematyczne, przyrodnicze, historyczne itd.

Zajęcia dodatkowe? Tak, ale z umiarem

Nie da się ukryć, że obecnie uczniowie są przeciążeni nadmiarem obowiązków, wspominają o tym i oni sami, i ich rodzice. Warto więc zastanowić się, czy zajęcia dodatkowe nie będą dla ucznia kolejnym zadaniem, które trzeba odhaczyć na liście obowiązków. Finalnie chodzi o to, by dziecko nie tylko zdobywało nowe kompetencje, ale także po prostu dobrze się bawiło. To powinno być jedno z kluczowych kryteriów przy wyborze zajęć dodatkowych.

Źródła:

  • „Polaków portfel własny: edukacja pod znakiem inflacji”, Santander Consumer Bank, 6.09.22;
  • Badania Tutore Poland. Próba to 26 000 dzieci w wieku 6-16 lat zapisanych na zajęcia Tutore (mierzone na koniec roku szkolnego - czerwiec 2022).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny