Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zainwestujesz - zarobisz

(ab)
Lokaty, fundusze czy obligacje - powinien zastanowić się każdy inwestor, zanim ulokuje swoje oszczędności. Każda możliwość ma swoje plusy i minusy, a duże bezpieczeństwo inwestycji zazwyczaj oznacza mniejszy zysk.

Korzystne dwuletnie

Korzystne dwuletnie

- Obecnie najlepsze są obligacje dwuletnie. Z tym, że są to obligacje o stałym oprocentowaniu. Gdyby nastąpił czarny scenariusz, biorąc pod uwagę dziurę budżetową i możliwą zawieruchę na świecie (odwet USA za zamach na World Trade Center i Pentagon, Rada Polityki Pieniężnej mogłaby podwyższyć stopy procentowe do bardzo wysokiego poziomu. Wówczas zysk byłby relatywnie mniejszy.
Jeżeli ktoś decydowałby się na obligacje trzyletnie - aktualnie są trochę gorzej oprocentowane, ale i tak dostanie się więcej niż na lokatach bankowych. Inwestując w lokaty można spać spokojnie, ale zarobi się niewiele.
Dobrą alternatywa są fundusze inwestycyjne dłużne - dają lekko więcej niż obligacje.
Andrzej Bartoszuk, dyrektor CDM Pekao SA

Co prawda w obecnej sytuacji nikt nie narzeka na nadmiar pieniędzy, ale właśnie dlatego trzeba zastanowić się jak i gdzie dobrze ulokować oszczędności. Pieniądze nie inwestowane tracą na wartości, bo zjada je inflacja. A możliwości inwestowania nie brakuje.

Lokaty terminowe

Bezpieczną inwestycją, w której już na początku wiadomo, ile się zarobi są lokaty terminowe. Można w ten sposób odłożyć konkretną kwotę na określony czas. Lokaty terminowe zazwyczaj zapewniają wypłatę gwarantowanych odsetek po upływie okresu lokaty. Im ten okres jest dłuższy, tym oprocentowanie korzystniejsze.
Jeśli jednak okaże się, że trzeba wycofać fundusze z lokaty przed upływem jej terminu, część odsetek może przepaść.

Fundusze inwestycyjne

Na polskim rynku działa kilkanaście towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI). Wszystkie są nadzorowane przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.
Wpłacane przez klientów pieniądze fundusz przelicza - po aktualnej cenie - na jednostki uczestnictwa. Pieniądze są inwestowane w papiery wartościowe. W każdej chwili można je wycofać, sprzedając funduszowi swoje jednostki.
Cena jednostki jest ustalana codziennie na podstawie wartości wszystkich papierów wartościowych, posiadanych przez fundusz. Oczywiście im wyższa wartość jednostki, tym wyższy zysk inwestorów.

Obligacje

Rodzaje funduszy

W Polsce istnieją trzy różne typy funduszy. Choć często działają podobnie (pomnażają powierzone im pieniądze, lokując je w papiery wartościowe), zostały stworzone w różnych celach i funkcjonują w innych segmentach rynku:
l Fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI - korzystać z ich usług może każdy. Jednostki uczestnictwa można kupić i sprzedać w dowolnym momencie.
l Fundusze inwestycyjne związane z firmami ubezpieczeniowymi - działają w interesie osób, które wykupiły w danej firmie polisy na życie. Istnieją po to, by inwestować część składek osób ubezpieczonych. Tu nie kupuje się i nie sprzedaje jednostek, tylko kupuje lub realizuje odpowiednią polisę.
l Fundusze emerytalne - dzięki inwestycjom mają zapewnić osobom obecnie pracującym godziwą emeryturę. Składka przeliczana jest na jednostki, które w momencie przejścia danej osoby na emeryturę będą przeliczone na złotówki według aktualnej wartości.

Inną możliwość długoterminowego oszczędzania oferują obligacje. Są bezpieczne (gwarantowane przez Skarb Państwa) i oprocentowane powyżej poziomu inflacji.
W przypadku obligacji z góry wiadomo, tak jak w przypadku lokat, jaki zysk przyniosą. W dodatku nie ponosi się dodatkowych kosztów - za kupno i sprzedaż (w wyznaczonym terminie) obligacji nie pobiera się opłat.
Natomiast sprzedając obligacje przed terminem ich wykupu przez państwo trzeba liczyć się z opłatą 2,50 zł (za każdą obligację 2-letnią) lub 3 zł (za każdą 4-letnią). To sporo, zwłaszcza, gdy od momentu kupienia obligacji minęło niewiele czasu, czyli opłata może "zjeść" dużą część odsetek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny