Zagłębie Lubin - Jagiellonia 3:0. Żółto-Czerwoni osłabieni chorobami i kartkami bez szans z Miedziowymi

Zagłębie Lubin - Jagiellonia 3:0
Zagłębie Lubin - Jagiellonia 3:0 Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska P
Jagiellonia Białystok, osłabiona chorobami i kartkami, przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 0:3.

Zagłębie Lubin przystąpiło do spotkania z Jagiellonią podbudowane efektownym zwycięstwem nad Cracovią Kraków 4:2, natomiast Jagiellonia wciąż borykająca się z problemami związanymi z chorobami i osłabiona nieobecnością czołowych piłkarzy pauzujących za żółte kartki. I tak mimo że na treningu przedmeczowym już wystąpił Jakov Puljic to on rozpoczął spotkanie jeszcze na ławce rezerwowych. Za nadmiar żółtych kartoników nie zagrali kapitan Żółto-Czerwoncyh Taras Romanczuk oraz Błażej Augustyn. Zespół prowadził zaś drugi trener Rafał Grzyb, gdyż Bogdan Zając wciąż jest niedysponowany.

Kadra szkoleniowa zdecydowała się wystawić na skrzydłach Krisa Twardka i Bartłomieja Wdowika, w środku zagrał Bartosz Kwiecień z Martinem Pospisilem i Fernanem Lopezem, zaś w ataku wystąpił Maciej Bortniczuk.

Pierwsza połowa nie była nudnym widowiskiem, chociaż można mieć zastrzeżenia do obu drużyn co do ich skuteczności. Obie drużyny strzelały na bramkę rywali 15-krotnie (10:5 dla Zagłębia), ale tylko trzy razy w światło bramki (2:1 dla Miedziowych). Dwie bardzo groźne sytuacje stworzyli białostoczanie. W 27 minucie Maciej Bortniczuk zgrał piłkę do Fernana Lopeza, a Hiszpan z bliskiej odległości oddał niecelny strzał. Także niecelny bo w poprzeczkę oddał siedem minut wcześniej strzałem z głowy Bartosz Kwiecień, gdy z rzutu wolnego dośrodkował Martin Pospisil.

Swoich szans w strzałach z dystansu próbował bardzo aktywny w pierwszych 45 minutach Kris Twardek. Jednak także i po jego strzałach piłka mijała bramkę Miedziowych.

Gospodarze wyszli na prowadzenie 1:0 w 62. minucie, gdy Filip Starzyński wykorzystał rzut karny podyktowany za zagranie ręką Ivana Runje. Xavier Dziekoński wyczuł intencje piłkarza Zagłębia, ale jego strzał był bardzo dokładny przy samym słupku.

Jagiellonia po stracie bramki zagrała va banque, szybko dokonała najpierw trzech zmian. W 65 minucie do gry weszli Fedor Cernych, Przemysław Mystkowski i Jakov Puljic zastępując Macieja Bortniczuka, Fernana Lopeza i Bojana Nastica a w 10 minut później pojawili się Bartosz Bida i Kamil Wojtkowski za Bartosza Kwietnia i Pawła Olszewskiego.

Ataki Jagiellonii ze "świeżymi siłami" odparli jednak gospodarze, którzy w końcówce wykorzystali proste błędy nastawionych na ofensywę Jagiellończyków i w 88 minucie Patryk Szysz, a w doliczonym już czasie gry Starzyński ustalili wynik na 3:0. I trzeba tu dodać, że Miedziowi mogli zdobyć jeszcze kilka goli, ale w dobrych sytuacjach na szczęście mylili się.

- Zagraliśmy dużo lepiej niż w ostatnich meczach - stwierdził po meczu dla canal plus Ivan Runje. - Nie zasłużyliśmy na tak wysoka porażkę. Za bardzo się otworzyliśmy i Zagłębie to wykorzystało - dodał białostocki obrońca.

Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 3:0 (0:0).
Bramki: 1:0 Filip Starzyński 62 z karnego, 2:0 Patryk Szysz 88, 3:0 Filip Starzyński 90+3.

Zagłębie: Dominik Hładun - Kacper Chodyna, Lorenco Šimić, Đorđe Crnomarković (82. Damian Oko), Saša Balić - Patryk Szysz (90. Adam Ratajczyk), Łukasz Poręba (85. Jewgienij Baszkirow), Jakub Żubrowski, Filip Starzyński, Miroslav Stoch (82. Mateusz Bartolewski) - Karol Podliński (90. Samuel Mráz).

Jagiellonia: Xavier Dziekoński - Paweł Olszewski (75. Bartosz Bida), Ivan Runje, Bogdan Țîru, Bojan Nastić (65. Jakov Puljić) - Kris Twardek, Martin Pospíšil, Bartosz Kwiecień (75. Kamil Wojtkowski), Fernán Lopez (65. Przemysław Mystkowski), Bartłomiej Wdowik - Maciej Bortniczuk (65. Fedor Černych).

Żółte kartki: Stoch, Starzyński, Chodyna, Balić (Zagłębie) - Lopez, Kwiecień, Runje (Jagiellonia).

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa).