Zadbaj o wygodę i bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych - #WartoBezgotówkowo, bo #ZdrowoBezgotówkowo

Materiał informacyjny Fundacji Polska Bezgotówkowa
W cukierni „Słodko” z Białegostoku, jak i w 242 tys. miejsc w Polsce, można rozliczać się bezgotówkowo dzięki Programowi Polska Bezgotówkowa.
W cukierni „Słodko” z Białegostoku, jak i w 242 tys. miejsc w Polsce, można rozliczać się bezgotówkowo dzięki Programowi Polska Bezgotówkowa.
Płatności bezgotówkowe to gwarancja szybkich i bezpiecznych zakupów. Są wygodne, ponieważ nie trzeba pamiętać o sprawdzeniu ilości gotówki w portfelu, odwiedzać bankomatu czy banku z oddziałem kasowym. Fundacja Polska Bezgotówkowa od lat zachęca do tej formy płatności, finansując infrastrukturę terminali płatniczych w ramach Programu Polska Bezgotówkowa oraz edukując przedsiębiorców i konsumentów na temat zalet płatności bezgotówkowych. Do tej pory w ramach Programu zainstalowano już w Polsce 335 tys. terminali płatniczych w blisko 242 tys. punktów sprzedaży i instytucji.

Podczas pandemii możliwość płacenia kartą, zegarkiem czy telefonem nabrała szczególnego znaczenia.

Edukacja to podstawa. Temu służy np. Tydzień Płatności Bezgotówkowych, odbywający się pod hasłem „Warto Bezgotówkowo”. Akcja ta organizowana jest rokrocznie. W trakcie Tygodnia Płatności Bezgotówkowych odbywają są webinaria z udziałem ekspertów oraz publikowane są materiały, których celem jest przedstawienie zalet i zachęcanie Polaków do świadomego korzystania z płatności bezgotówkowych.

Płatności bezgotówkowe w czasach pandemii

Program Polska Bezgotówkowa zachęca do skorzystania z bezpłatnego terminala płatniczego. Przedsiębiorca może wypróbować i sprawdzić, na ile jest to przyjazne doświadczenie, oraz przekonać się, że płatności bezgotówkowe są synonimem wygodnych, bezpiecznych i higienicznych zakupów.

Polacy rozumieją już, że warto przestawić się na płatności bezgotówkowe – dlatego popularność tej formy rozliczania się wzrasta. Dowodzą tego wyniki badania prof. Michała Polasika z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: 38 proc. respondentów podczas pandemii częściej korzysta z płatności bezgotówkowych. Co więcej, aż jedna trzecia badanych wskazała, że po zakończonej pandemii nadal będzie płacić bezgotówkowo.

Bezsprzecznie w ciągu ostatnich miesięcy do płatności bezgotówkowych przekonali się zarówno klienci, którzy chcieli się czuć bezpiecznie w sklepach i innych punktach usługowo-handlowych, jak i przedsiębiorcy, którzy chcieli odpowiadać na oczekiwania tych klientów – mówi dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Dlaczego warto korzystać z bezgotówkowych form płatności?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy w trakcie pandemii, czy już po, bezgotówkowe formy płatności są i będą zyskiwać na popularności ponieważ:

  1. Konsumenci znacznie chętniej korzystają ze sklepów i punktów usługowych, w których można zapłacić kartą. Chcą mieć wybór: czy płacić kartą, czy gotówką.
  2. Elektroniczne operacje płatnicze w wielu przedsiębiorstwach stały się standardem, świadczą o nowoczesności firm, sklepów czy punktów usługowych.
  3. Płatności bezgotówkowe stały się synonimem bezpiecznych i higienicznych zakupów. Pozwalają na bezkontaktową obsługę.
  4. Płatności bezgotówkowe są wygodne. Konsumenci nie muszą myśleć o gotówce w portfelu oraz mają swobodę zakupów.
  5. Możliwość skorzystania z bezgotówkowych form płatności to oszczędność czasu – nie trzeba liczyć gotówki i czekać na wydanie reszty.

#ZdrowoBezWymówek, czyli bezpieczna płatność

W nowej odsłonie kampanii #ZdrowoBezgotówkowo Fundacja przypomina tym wszystkim, którzy zrobili sobie „wolne” od dobrych konsumenckich nawyków, że warto, bez wymówek, przestrzegać zasad higieny oraz odpowiednich zachowań płatniczych, dbając o wspólne bezpieczeństwo w czasie pandemii.

Kampania zachęca m.in. do noszenia maseczek, dezynfekcji rąk czy zachowywania bezpiecznej odległości w punktach konsumenckich. Wszystko dla dobra wspólnego. #WartoBezgotówkowo, bo #ZdrowoBezgotówkowo.

Akcja #WartoBezgotówkowo organizowana jest przez Koalicję na Rzecz Obrotu Płatności Bezgotówkowych, czyli Warszawski Instytut Bankowości, Fundację Polska Bezgotówkowa oraz Fundację KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji „Cyberium".

Materiał oryginalny: Zadbaj o wygodę i bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych - #WartoBezgotówkowo, bo #ZdrowoBezgotówkowo - Strefa Biznesu

Dodaj ogłoszenie