Zabytek Podlasia miejscem spotkań mieszkańców? Weź udział w konkursie i zaproponuj funkcję społeczną Dworu w Niećkowie

Materiał informacyjny Most the Most
Udostępnij:
Mieszkańcy Niećkowa, Szczuczyna i okolic już niebawem mogą zyskać miejsce spotkań, w którym historia połączy się z teraźniejszością. Wszystko za sprawą pilotażu II konkursu „Nasz Zabytek”, w którym można zgłaszać swoje pomysły na funkcję społeczną Dworu w Niećkowie na Podlasiu. Zabytek ten został wybrany w pilotażu I konkursu. Teraz ma szanse na odrestaurowanie i dostosowanie go do potrzeb lokalnej społeczności. Masz pomysł na to, jak wykorzystać potencjał podlaskiego Dworu w Niećkowie? Nie czekaj i już dziś weź udział w konkursie.

Niech się „coś zadzieje” w okolicy!

Mieszkańcy małych miejscowości, z pewnością nie raz narzekali, że w ich okolicy “nic się nie dzieje”. Inicjatywy takie jak konkurs “Nasz Zabytek”, zorganizowany przez fundację Most the Most to szansa, by wziąć sprawy w swoje ręce. Zgłaszając swój pomysł na funkcję Dworu w Niećkowie, możesz zabrać głos i pomóc w stworzeniu miejsca, z którego Ty i Twoi najbliżsi będziecie mogli aktywnie korzystać. Dzięki Tobie zabytek może stać się miejscem łączącym lokalną społeczność z ich historią. Tak, by przez kolejne lata służył Tobie, innym mieszkańcom oraz następnym pokoleniom.

Drugie życie Dworu w Niećkowie. Dlaczego warto, zgłosić swój pomysł?

Z reguły zabytki kojarzą nam się z obiektami historycznymi, które podziwiać możemy jedynie z oddali. Fundacja Most the Most dostrzega jednak w nich przestrzeń, w której na co dzień możemy spotkać się z naszą historią. Dzięki konkursowi “Nasz Zabytek ”Dwór w Niećkowie może nie tylko odzyskać dawną świetność, ale także stać się miejscem spotkań mieszkańców, z którego będą aktywnie korzystać.

Fundacja Most the Most wierzy, że w każdym z nas kryje się potencjał i moc sprawcza, wystarczy tylko to dostrzec i dobrze wykorzystać. Masz pomysł na społeczne przeznaczenie Dworu w Niećkowie? Weź sprawy w swoje ręce i opisz swój pomysł. Dzięki temu będziesz mieć swój udział w stworzeniu przestrzeni skrojonej pod potrzeby mieszkańców.

zdjecie

Jakie pomysły mają szansę na realizację?

Szansę na realizację mają takie pomysły, które będą odpowiadać Waszym potrzebom! Zastanów się, czy w Twojej okolicy nie brakuje miejsca, w którym dzieci i młodzież mogłyby rozwijać swoje pasje? A może potrzebujecie przestrzeni, w której seniorzy znaleźliby rozrywkę oraz ciekawy sposób na spędzenie popołudnia? Rozwiązaniem mógłby być dom kultury, który pozwoli na międzypokoleniową integrację lokalnej społeczności. Czas wykazać się inicjatywą i znaleźć ciekawy pomysł. Pomocna może okazać się rozmowa z najbliższymi, przyjaciółmi oraz sąsiadami. Wspólnie zastanówcie się, jak wykorzystać potencjał podlaskiego dworu.

Jak wziąć udział w pilotażu II konkursu „Nasz Zabytek”?

Spodobała Ci się idea konkursu, a w Twojej głowie zakiełkował pomysł na to, jak można zagospodarować Dwór w Niećkowie? Wspaniale! Od teraz tylko kilka kroków dzieli Cię od podzielenia się ze światem Twoim pomysłem. Od czego zacząć?

  • Krok 1. Wejdź na stronę fundacji Most the Most: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek/.
  • Krok 2. Zgłoś swój pomysł. W formularzu konkursowym opisz funkcję społeczną, jaką według Ciebie powinien spełnić Dwór w Niećkowie. Nie zapomnij uzasadnić swojego pomysłu. Zastanów się, na jakie potrzeby mieszkańców odpowiada oraz do kogo skierowana będzie funkcja zabytku. Cenne mogą okazać się również wskazówki, które pokażą jaka grupa społeczna może w szczególności skorzystać z Twojego projektu. Pokaż nam, jak zaproponowana przez Ciebie inicjatywa może wpłynąć na lokalne środowisko oraz uatrakcyjnić okolicę.
  • Krok 3. Wykaż się aktywnością. Zachęć Twoich najbliższych i sąsiadów, do tego by również zaangażowali się w konkurs. Zaproponuj innym, aby również przesłali swoje zgłoszenia. Wasze wizje się pokrywają? To świetna wiadomość! Wspólny cel to informacja dla fundacji, że lokalna społeczność dostrzega potrzebę zrealizowania w zabytku danej funkcji społecznej.

Nie trać czasu, swoje pomysły możesz zgłosić do 18 października. Jest o co walczyć! Rewaloryzacja zabytku oraz realizacja Twojego pomysłu może zostać dofinansowana kwotą do 1 000 000 PLN.

zdjecie

Dwór w Niećkowie na Podlasiu

W pilotażu I konkursu “Nasz Zabytek” mieszkańcy województwa podlaskiego zgłaszali wyjątkowe miejsca w ich okolicy, które ich zdaniem należy poddać pracom rewaloryzacyjnym. Zwycięskim zabytkiem okazał się Dwór w Niećkowie.

Dwór w Niećkowie położony jest w gminie Szczuczyn, w powiecie grajewskim. Ten barokowy budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Zabytek należy do odmiany rezydencji magnackich, został przebudowany w 1912 roku. Obecnie Dwór w Niećkowie zaadaptowano na potrzeby szkoły gastronomicznej dla młodzieży z kierunku technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych. Architektura budynku przypomina o polskiej historii i dziedzictwie narodowym. Dzięki pracom renowacyjnym ten symbol historii ma szansę służyć kolejnym pokoleniom.

Dodaj ogłoszenie