Zabrze – lider turystyki postindustrialnej

Artykuł sponsorowany Miasto Zabrze

Turystyka stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów wizerunku Zabrza. Istotnym kierunkiem rozwoju naszego miasta jest wykorzystanie bogatej tradycji kulturowo-Industrialnej. Dawnym obiektom przemysłowym nadawane są funkcje turystyczne, kulturalne, edukacyjne, naukowe, rekreacyjne i usługowe. Cieszy fakt, że nasze działania są dostrzegane i doceniane nie tylko w kraju, ale i w Europie. Warto wspomnieć choćby o wyróżnieniu, jakie spotkało nas za rewitalizację Sztolni Królowa Luiza, która jako jedyny obiekt w Polsce i jeden z siedmiu na Starym Kontynencie otrzymała europejską nagrodę dziedzictwa kulturowego Grand Prix Europa Nostra 2019. To potwierdzenie, że obrany przez nas kierunek przynosi efekty. Zabrzańskie obiekty dziedzictwa poprzemysłowego są znane i cenione przez turystów oraz ekspertów. A to nie koniec atrakcji, jakie możemy zaproponować gościom. Naszym atutem jest różnorodność obiektów turystycznych i rekreacyjnych oraz wyjątkowość walorów i atrakcji turystycznych. Serdecznie zapraszamy do Zabrza! Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza

Zandka

W samym centrum Zabrza możemy zwiedzić jedną z najciekawszych zabytkowych dzielnic na Śląsku. To powstała na początku XX wieku wzorcowa kolonia robotnicza - Zandka. Oprócz domów dla pracowników i urzędników, wybudowano tu szkoły, sklepy, łaźnie oraz siedzibę straży pożarnej. Przy samej Hucie wybudowano zalążek przyszłego miasta: kasyno (Teatr Nowy), bibliotekę, halę sportową i basen. Zakład zatrudniał ponad 7 tysięcy pracowników. Na terenie osiedla powstał eksperyment budowlany Stalowy Dom, który ma już ponad 90 lat.

Sztolnia Królowa Luiza – w pokopalnianych obiektach zamknięto tu 200 lat historii górnictwa. Na odwiedzających czeka tu podziemny park maszyn górniczych, przejażdżka górniczą kolejką, podziemne korytarze oraz wodna przeprawa pod powierzchnią miasta. Podziemna Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza to jedna z najbardziej niesamowitych, podziemnych tras turystycznych w Polsce. Fragment podziemnych, historycznych wyrobisk przechodzi się tu pieszo, a ponad 1100 metrów tej trasy to unikatowy (bo najdłuższy w Polsce!), podziemny spływ łodziami.

Park 12C – Bajtel Gruba

To niezwykły plac zabaw – minikopalnia pełna ruchomych urządzeń, które najmłodsi mogą obsługiwać samodzielnie. Park stanowi przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób spędzić czas na świeżym powietrzu. Jest to również idealne miejsce na miłe popołudnie spędzone w rodzinnym gronie

Miejski Ogród Botaniczny. To tutaj odkryjemy największą w Polsce kolekcję Żurawek

Pod względem bogactwa zgromadzonej tu przez lata kolekcji roślinnej, zabrzański ogród botaniczny to najbogatszy zbiór na Górnym Śląsku, o wyjątkowym charakterze ekologicznym, zdrowotnym i naukowym. Rośnie tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów (ok. 200 taksonów) oraz bogata kolekcja roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych.

Park im. Poległych Bohaterów

Powstał w latach 20. XX wieku. Prace nad nim rozpoczęto w 1924 roku, a za jego projekt odpowiadał prof. Gustav Allinger, architekt krajobrazu z Berlina. Park powstał pomiędzy rzeką Bytomką, a Kanałem Sztolniowym. Dzisiaj to jeden z zabytków miasta. Do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego został wpisany w 2012 r.

Materiał oryginalny: Zabrze – lider turystyki postindustrialnej - Polska Times

Dodaj ogłoszenie