Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabłudów. Na cmentarzu w Zabłudowie odbył się pochówek 12 żołnierzy Wojska Polskiego. Zginęli podczas kampanii wrześniowej

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wojciech Wojtkielewicz
W piątek (29 lipca) odbył się uroczysty pochówek 12 żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. Ciała zostały złożone na cmentarzu rzymskokatolickim w Zabłudowie. Szczątki bohaterów kampanii wrześniowej odnalezione zostały przez pracowników Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku.

Prace ekshumacyjne trwały w okresie od 25 do 29 lipca 2022 r. Prowadzone były na cmentarzu w Zabłudowie. Prace miały potwierdzić, że spoczywają tam szczątki żołnierzy Wojska Polskiego. Łącznie znaleziono szczątki 12 bohaterów kampanii wrześniowej.

Decyzją wojewody podlaskiego odnalezione szczątki zostały pochowane z należytą czcią. Jednak pobrany materiał genetyczny i próbki posłużą do analiz, które mają na celu przywrócić imiona odnalezionym Polakom zamordowanym przez Niemców we wrześniu 1939 r.

Zobacz też:Białystok. Szczątki przynajmniej sześciu osób odkryli archeolodzy IPN podczas ekshumacji w Lesie Pietrasze (zdjęcia)

Burmistrz gminy Zabłudów podziękował wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, które pozwoli na pełną identyfikację ciał żołnierzy.

- Inicjatywa jest zapoczątkowana aktem płynącym z głębi serca. Odnawiamy pomnik grobu nieznanego żołnierza. Dziękuję serdecznie pracownikom Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, dzięki którym udało się uzyskać dotację na budowę nowego pomnika - mówił burmistrz Adam Tomanek.

Zgromadzeni na pochówku okoliczni mieszkańcy podkreślali, jak ważne jest dla nich godne upamiętnienie żołnierzy.

Chciałbym, żeby to nie był grób nieznanego żołnierza, tylko abyśmy poznali dane naszych bohaterów. Rozpoczęliśmy poszukiwania w archiwach zarówno polskich jak zagranicznych. Dzięki temu udało się nam ustalić, że pochowani zginęli 17 września 1939 roku. Zostali zabici przez Niemców podczas przeprawy przez szosę Białystok-Zabłudów. To jest nasza lokalna historia, to są ludzie, którzy oddali za nas życie - mówił Maciej Rogucki, jeden z mieszkańców gminy Zabłudów.

Oddział IPN w Białymstoku apeluje do osób, które utraciły kogoś z rodziny w 1939 roku na tym odcinku walk, aby zgłaszały się do Instytutu Pamięci Narodowej i przekazały swój materiał genetyczny.

Przeczytaj też:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny